Cardano, Uzun Zamandır Beklenen Alonzo Test Ağını Kullanıma Sundu

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

Cardano, kullanıcılar ve kripto endüstrisi tarafından uzun zamandır beklenen Alonzo test ağını kullanıma sundu.

blank

Haberin Özeti

  • IOHK, Cardano’nun Alonzo yükseltmesi için test ağını kullanıma sundu.
  • Test ağı, Cardano’ya akıllı sözleşmeler kazandırarak Ethereum ve Binance gibi güçlü rakipleri ile rekabet etmesini sağlayacak.

Cardano geliştiricisi IOHK, blockchain platformuna akıllı sözleşmeleri tanıtmak ve en büyük rakibi Ethereum’un sahip olduğu işlevselliğe yaklaşmak için Alonzo test ağını kullanıma sundu.

Alonzo Test Ağı Nedir?

Bugün kullanıma sunulan Alonzo test ağı, Ağustos ayının sonuna kadar blok zincirine tam akıllı sözleşme işlevselliği getirmesi beklenen bir dizi yükseltmenin ilk kısmı olarak nitelendiriliyor.

Cardano’nun kurucusu ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson bu hafta başlarında yayınladığı bir duyuruda, “Önümüzdeki 90 gün, bizler için en kritik mühendislik ve entegrasyon süreci olacak.” dedi.

Akıllı sözleşmeler, Cardano gelişiminin önemli bir parçasıdır. Bu sayede platform, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) uygulamalarına ilk kez sahip olacak ve diğer DeFi ekosistemleriyle rekabet etmeye başlayacak.

Hiç kuşkusuz Ethereum, uzun bir süredir bu alanın lideri olarak görülüyor. Ancak ağdaki yüksek ücretler ve yavaş işlem süreleri nedeniyle pek çok eleştirinin de merkezinde yer alıyor. Ethereum şu anda önemli bir yükseltme sürecinde olsa da Cardano ve Binance Akıllı Zinciri gibi güçlü rakipler de gelişmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Cardano Gelişimi Adım Adım Gerçekleşecek

2015’teki başlangıcından bu yana Cardano, titiz akademik araştırmalar ve testlerle hareket ediyor. Platformdaki dönüşüm, pek çok alt aşama ve çoklu test ağlarının kullanıma sunulması ile ilerledi.

Bu yılın başlarında Cardano, ağı federe bir blok zincirinden merkezi olmayan bir blok zincirine dönüştüren “Shelley” aşamasını tamamladı.

Alonzo ise ağa akıllı sözleşmeleri ekleyen “Goguen”in bir aşaması olarak tanımlanıyor. Gerçekleşecek üç aşamanın ardından Ağustos ayında, Cardano’da bir hard fork’un hayata geçirilmesi bekleniyor.

Geliştiriciler, her aşamada, ağa daha fazla kullanıcı tanıtmayı ve yeni özellikler eklemeyi planlıyor.

Cardano’nun stratejisi bazıları tarafından parça parça ilerleyen bir plan olarak kabul edilse de; bunun, platformun yerel kripto parası olan ADA’ya herhangi bir zarar verdiği söylenemez. ADA, şu anda piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para konumunda yer alıyor ve yılbaşından bu yana gösterdiği etkileyici yükseliş performansını sürdürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend