30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Cardano Vakfı Bağımsızlığını Koruyacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Cardano (ADA) ekosistemi, yerleşik denetim ve dengeleriyle ABD demokrasisinin işleyişinden farklı olmayan karmaşık bir yönetişim yapısına sahip.

Binance indirim kodu

Ekosistemde üç ana oyuncu bulunuyor: Cardano Vakfı, EMURGO ve IOHK. Vakfın yeni CEO’su Frederik Gregaard’a göre, yönetişim ancak daha fazla kuruluş katıldığında daha karmaşık hale gelecektir. Greegard ayrıca, vakfın bağımsızlığını kurucu ve bu yapıyı ilk etapta yaratan IOHK CEO’su Charles Hoskinson’dan korumayı planladığını söyledi:

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

“İsviçre’deki vakıf yasası bağımsız olmamız gerektiğini söylüyor. İşte tam da bu yüzden ilginç ve Charles vakfı böyle kurmayı seçti, çünkü gerçekten, gelecek nesiller için Cardano protokolünü koruyacak insanların bağımsız olması gerektiğini düşünüyor.”

Vakfın misyonu “Cardano protokolünün” ilerlemesi. Ayrıca protokol için şu anda IOHK isimli bir geliştirme şirketi de tutuluyor. Ancak geliştirme şirketiyle olan sözleşme bu yılın sonlarında sona erecek. Birkaç ay içinde yayınlanması planlanan Voltaire dönemiyle, topluluk yakında IOHK’nın sözleşmesinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda oy verecek. IOHK’nın topluluğun desteğini sağlamada başarısız olması durumunda, onların yerine başka bir geliştirme şirketi işe alınacak.

2018’de, iki şirket arasında ciddi bir uçurum olmasına rağmen, ilişkinin o zamandan beri düzeldiği anlaşılıyor. Bağımsız bir varlık olan IOHK’nın birincil odak noktası Cardano olsa da, diğer projelerle de çalışıyor. Örneğin, son zamanlarda Ethereum Classic’e birkaç çözüm önerdi. EMURGO başlangıçta ekosistemin bir girişim kolu olarak kurulmuştu, ancak o zamandan beri daha geniş bir teknoloji şirketine dönüştü.

Greegard Neler Söyledi

Gregaard, Hoskinson’ın Cardano’nun geliştirme şirketinin başkanı olmaktan daha fazlası olduğunu ve Cardano’nun gelişiminin yönünü değiştirebilecekleri zamanlar olabileceğini kabul ediyor:

“Charles projeyi meslektaşlarından biriyle birlikte başlattı. Bu yüzden ne kadar zeki ve ne kadar vizyoner olduğu konusunda hiç şüphe yok. Ancak ürün teslim etmesi gereken bir ürün şirketi işletiyor. Eminim öncelikler açısından bazı kavgalar olacaktır.

İlgili Haber:  İngiltere Merkez Bankası'ndan Negatif Faiz Adımı

Hoskinson ile son 6 ila 12 aydır (bir PwC danışmanı olarak) birlikte çalışmış olmasının, kolay olmasını beklemese de bu ilişki hakkında iyi bir duyguya sahip olduğunu söyledi. Gregaard, ademi merkeziyetçi yönetimin büyük bir destekçisi. Ona göre bu, Facebook ve Google gibi dev teknoloji platformlarının kullanıcılarını manipülatif bir şekilde istismar ettiği dünyanın mevcut durumuna uygun bir alternatif sunuyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar