30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Cardano ve Polygon Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Hisse ispatı fikir birliği mekanizmasını kullanan kripto paraların fiyatı artmaya devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Elon Musk’ın gündeme taşıdığı Bitcoin’in çevresel etkilerine dair tartışmaların ardından hisse ispatı kripto paralar yükselişe geçti.
  • Hisse ispatı fikir birliği mekanizması kullanan Cardano son bir günde %15 ve Polygon %30 artış yakaladı.
  • Hisse ispatı, BTC’nin kullandığı iş ispatına göre çok daha çevreci bir madencilik yapısı anlamına geliyor.

Elon Musk’ın Bitcoin’in çevresel etkilerine dair endişe duyduğunu belirtmesinden bu yana hisse ispatı fikir birliğini kullanan çevre dostu kripto paraların fiyatı yükseliyor. Bu kripto paralardan, Polygon ve Cardano tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Binance indirim kodu

MATIC ve ADA Uçuyor

CoinMarketCap verilerine göre Polygon (MATIC), son 24 saatte %30 ve geçen haftadan bu yana da %116 oranında artış yakaladı. MATIC, birkaç saat önce ulaştığı 1.82 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden biraz geriledi ve şu anda 1.74 Dolar fiyatında seyrediyor. Ayrıca yaşanan bu fiyat artışı ile birlikte kripto paranın piyasa değeri de 10.1 milyar Dolar seviyesini aşmayı başardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Charles Hoskinson’ın kuruculuğunu yaptığı hisse ispatı coini Cardano (ADA) ise, son 24 saatte %15 ve geçen haftadan bu yana %32 oranında artış gösterdi. ADA, şu anda 2.40 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinde seyrediyor ve piyasa değeri de 70 milyar Doları aşmış görünüyor.

Hisse İspatı vs. İş İspatı

Bu kripto paraların her ikisi de işlemleri doğrulamak için bir hisse ispatı fikir birliği algoritması kullanıyor. Bu, Bitcoin’in kullandığı enerji yoğun iş ispatı mekanizmasına göre çok daha çevreci bir alternatif olarak öne çıkıyor.

İş ispatı algoritmasında madenciler, karmaşık işlemleri çözmek için yarışırlar. Bu işlemleri daha hızlı çözmek için ise en yüksek enerjiyle ve en yüksek hızda çalışan bilgisayar donanımlarına ihtiyaç duyarlar. İşlemleri çözdüklerinde ise ödül olarak Bitcoin alırlar.

İlgili Haber:  Elon Musk’ın Tweetinin Ardından Dogecoin Fiyatı %10 Yükseldi

Buna karşılık, hisse ispatı algoritmasında en fazla kripto paraya sahip olanların işlemleri doğrulamasına izin verilir.

Hollandalı veri bilimcisi Alex de Vries tarafından yönetilen Digiconomist’in datalarına göre, çoğu ucuz fosil yakıtlara dayanan Bitcoin madenciliği endüstrisi, Hollanda ile eşit seviyede elektrik kullanıyor.

Madencilik endüstrisinin savunucuları ise iş ispatı algoritmasının verdiği zararın buna değdiğini savunuyor. Onlara göre bu sistem, merkezi olmayan ağları güvence altına almakta ve sansüre karşı dirençli teknolojiler oluşturmak en başarılı yapı olarak öne çıkıyor.

Yine de kripto para meraklısı Elon Musk artık onlarla aynı şekilde düşünmüyor. Tesla CEO’su Çarşamba günü attığı tweetle, Bitcoin’in yenilenebilir enerjiye geçiş yapana kadar Tesla otomobillerinin satışını BTC ödemesi almayacağını duyurdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar