7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Japon Yetkililer, Cardano Yatırımcılarının Kripto Vergilerini 6 Milyon Dolar Eksik Bildirdiğini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yakın zamanda yapılan geniş çaplı bir denetime göre, Japonya’daki Cardano yatırımcılarının 6 milyon Dolar kadar vergi ödemediği bildirildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Japonya’daki çok sayıda kripto para yatırımcısı vergilerini eksik bildirdi ve 1.4 milyar Yen (yaklaşık 12.6 milyon Dolar) kadar eksik ödeme yaptı.
  • Eksik ödenen vergilerin yaklaşık 6 milyon Dolarının Cardano’da olduğu bildirildi.

Yerel haber yayını Nikkei’nin raporuna göre, Japonya’daki çok sayıda kripto para yatırımcısı vergilerini eksik bildirdi ve 1.4 milyar Yen (yaklaşık 12.6 milyon Dolar) kadar eksik ödeme yaptı.

Binance indirim kodu

Söz konusu kayıp vergilerin önemli bir kısmının ise Cardano blok zincirinin yerel tokeni ve 70 milyar Doları aşan piyasa değeri ile dünyanın en büyük üçüncü kripto parası olan ADA ile ilişkili olduğu belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Eksik ödenen vergilerin yaklaşık 6 milyon Dolarının Cardano’da olduğu bildirildi.

Cardano’daki Fiyat Artışı

ADA, yılın başından bu yana %1100’ün üzerinde değer kazandı ve Eylül başında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3 Doların üzerine kadar çıktı.

CoinGecko’ya göre, kripto paranın fiyatı o zamandan bu yana çoğunlukla negatif yönlü hareket etti. ADA, bugün 2.19 Dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bazen “Japon Ethereum’u” olarak da adlandırılan Cardano, 2015 ve 2017 yılları arasında Asya pazarlarına odaklanan bir ilk kripto para arzı (ICO) gerçekleştirdi.

Cardano ve Kripto Düzenlemeleri

ADA, bu yıl Ağustos ayında Japon borsası Bitpoint tarafından listelendi. Bitpoint borsası, ülkedeki katı düzenleyici engelleri aşan ve varlığı listeleyen ilk yerel borsa oldu.

Bundan önce Japon yatırımcılar yalnızca Binance, Kraken veya Bittrex gibi küresel borsalarda ADA ticareti yapabiliyordu.

Japon vergi görevlileri, rapor edilmeyen kazançlar ile ilgili Nikkei’ye yaptıkları açıklamada, kripto varlıkların “yasal olarak gri” bir alana düşmesiyle birlikte tüccarların kripto yatırımlarını giderek “vergi tasarrufu önlemi” olarak kullandıklarını belirtti.

İlgili Haber:  Cardano, Uzun Zamandır Beklenen Alonzo Test Ağını Kullanıma Sundu

Hatta denetime katılan bir görevli, kripto yatırımcılarının ya kârlarını beyan etmediğini ya da kasıtlı olarak vergi kaçırdıklarını iddia etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar