5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Cardano’nun Kurucusuna Göre Satoshi Nakamoto: Adam Back

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Cardano’nun kurucusu ve geliştiricisi, aynı zamanda Ethereum’un erken dönem geliştiricilerinden Charles Hoskinson’a göre Satoshi Nakamoto: Adam Back!

Binance indirim kodu

Charles Hoskinson geçtiğimiz günlerden ünlü podcast yayıncısı Lex Fridman’ın konuğu oldu. 3 saate yakın süren söyleşide bitcoin’den diğer kripto paralara kadar pek çok konu konuşuldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Söyleşinin bir yerinde Lex Fridman, Charles Hoskinson’a kendisinin Satoshi Nakamoto olup olmadığını sordu. Hoskinson bu soruya “Hayır, ben Satoshi değilim” dedi. Hoskinson, Satoshi Nakamoto olmaya en yakın aday kişinin Adam Back olduğunu belirtti.

Hoskinson şöyle devam etti; “Bence Satoshi Nakamoto olmaya en yakın aday Adam Back. Çünkü o doğru zamanda, doğru yerde, doğru yaşta ve doğru yeteneklere sahipti.

Bitcoin’in tasarımına baktığınızda, kullanılan scripting dili 1980 ve 90’ların İngiliz ve Avrupa pedagojisinde oldukça yaygındı. Bu gibi küçük, ufacık ipuçları yeterli oluyor.

Ayrıca Adam Back Proof of Work’ün öncüsü olan Hashcash‘in de yaratıcısı. Adam Back cyberpunk grubuyla büyüdü. Hal Finney‘i tanıyordu. O gruptaki herkesi tanıyordu.”

Lex Fridman’ın “Peki Satoshi Nakamoto Hal Finney olamaz mı?” sorusu üzerine ise Hoskinson; “Hayır olamaz. Çünkü Hal çok yetenekli bir unix/linux programcısıydı. Programlama alanında uzmanlığı çok iyiydi. Oysa ki bitcoin’in ilk kodları Windows kodları gibiydi. Hmm, çok ilginç.. Adam Back de Microsoft’ta çalışmıştı. Ne tesadüf.. Bitcoin’in kodlanma şekli eski bir akademisyen tarzına uyuyor. Kod çok kötü yazılmıştı. Sonrasında Creg Maxwell gibi diğer geliştiriciler gelip bitcoin kodunu temizlediler. Peki bütün bunlar olurken Adam neredeydi? O zamanın en büyük bitcoin firması olan BlockStream’in başındaydı ve bir şeyler geliştirmeye çalışıyordu. Satoshi forumlarda aktifken Adam Back ortalıkta yoktu. Satoshi kaybolduktan sonra ise Adam Back ortaya çıktı.”

Hoskinson, “Bence Satoshi Nakamoto olmaya en yakın aday Adam Back. Sonra Nick Zsabo ve Hal Finney geliyor” diyerek görüşlerini bildirdi.

İlgili Haber:  Ethereum ile Cardano Arasındaki Yarışta Büyük Gün Geldi! Cardano (ADA) Fiyatı, Alonzo Güncellemesi Öncesi %17'den Fazla Yükseldi!

Adam Back kimdir?

Peki Hoskinson’un Satoshi olmaya en yakın aday dediği Adam Back kimdir?

Adam Back (Temmuz 1970 doğumlu) bir İngiliz kriptograf ve cypherpunk’tır. 2014 yılında kurucu ortağı olduğu Blockstream’in CEO’sudur. Bitcoin madenciliği sürecinde kullanılan Hashcash’i icat etmiştir.

Back, Temmuz 1970’de Londra, İngiltere’de doğdu. İlk bilgisayarı bir Sinclair ZX81 idi. Kendi kendine Basic eğitimi aldı ve zamanını video oyunlarında tersine mühendislik (reverse engineering) yaparak, yazılım paketlerinde şifre çözme anahtarları bularak geçirdi. Lisede matematik, fizik ve ekonomi alanlarına yoğunlaştı.

Exeter Üniversitesi’nde dağıtık sistemler üzerine doktora yaptı. Doktorası sırasında Back, derleyicilerle paralel bilgisayarları yarı otomatik bir şekilde kullanmak için uğraştı. PGP şifreleme, elektronik para ve posta göndericileri ile ilgilenmeye başladı. Zamanının üçte ikisini kriptografiyle geçirdi. Mezun olduktan sonra, Adam kariyerini yeni kurulan şirketlerde ve daha büyük şirketlerde uygulamalı kriptografi, kriptografik kütüphaneler yazma, tasarlama, inceleme ve diğer insanların kriptografik protokollerini kırma konusunda danışman olarak geçirdi.

Back, Wei Dai, David Chaum ve Hal Finney gibi erken dijital para araştırmalarının öncüsüdür. 1997’de Back, Hashcash’i icat etti. Şu an Bitcoin’de de benzer bir sistem kullanılıyor.

Ayrıca, Stefan Brands ve David Chaum’un kimlik bilgilerini uygulayan bir kütüphane olan credlib’i de hayata geçirdi.

Back, Satoshi Nakamoto’dan e-posta alan ilk iki kişiden biriydi. 2016’da Financial Times, Back’i Nick Szabo ve Hal Finney ile birlikte potansiyel bir Nakamoto adayı olarak gösterdi. Craig Wright, kendisinin Nakamoto olmadığını söylediği için Back’e dava açmıştı ve Wright daha sonra davayı geri çekmişti.

Back, bitcoin işlemlerini yayınlamak ve bitcoin gönderip almak için uyduların ve mesh ağlarının kullanımını teşvik etti.

3 Ekim 2016’da Back, Blockstream’in CEO’luğuna geldi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar