Caz ve Blues, iki ayrı Amerikan müzik geleneği olarak da görülebilen müzik türleri veya tarzlarıdır. Bunlar büyük olasılıkla Güney Amerika kaynaklı olmaları nedeniyle birbiriyle ilişkilidir. İki türün ayırt edilmesinde yaşanan karışıklık, muhtemelen sanatçıların bu günlerde yaptıkları sayısız müzik geçişlerinden kaynaklanmaktadır.

New Orleans‘ta doğan caz müziği başlarda “jass” olarak anıldı ve daha sonra sondaki 2 ss düşerek “cool” anlamına gelen Jazz oldu. 19. yüzyılın ilerleyen dönemlerinde caz, çeşitli müzik gruplarında şekillenmiştir. Cazın temel tarzı, saksofon, piyano, kornet ve trombonun hakimiyeti altındadır.

Özellikle Mississippi‘nin güneyinden doğan blues, ilk defa 1920’lerde kaydedilen blues müziğiyle ortaya çıktı. Bu zamanlarda blues, genellikle caz müzik topluluklarına kıyasla bir solo olarak çalındı. Her ne kadar blues uzun zamandan beri karmaşık gruplardan yararlanmak için gelişse de, ilk blues solo çalar sadece bir slayt gitarını birincil müzik aleti olarak kullandı.

Caz müziğinin doğuşundan sonra geniş kesimlere nüfuz etmesi kuzeye yani Chicago ve New York’a doğru ilerlemesiyle başladı. Caz müziğindeki ırklararası tınıdan dolayı kuzeyden birçoğu caz müziğini benimsedi ve onu ülke çapında popüler bir müzik haline getirdi. Cazın popülerliğinin patlamasının aksine, blues sadece Texas ve Chicago’da nüfuz etmiştir. Ve blues, 1950’lerin rock ‘n’ roll devrimi öncesinde daha kentsel bir müzik tarzı haline gelerek kendi destekçi yelpazesini buldu.

Teknik açıdan bakarsak, caz müziğinde blues’un aksine, daha fazla senkop (normal atımlardan ritmik sapmalar) vardır. Caz biraz daha vokal olan blues’lara kıyasla temelde daha enstrümantaldir.

Caz ile Blues Arasındaki Fark

Dikkat çeken sanatçılar açısından öncü caz albümleri, Edward Ory ve Creole Orkestrası’ndan geldi. Bakınız: Senfoni ile Filarmoni Orkestrası arasındaki fark

Diğer popüler ve dikkat çekici caz müzisyenleri George Lewis ve Louis Armstrong‘du. Bununla birlikte, John Coltrane ve Miles Davis gibi caz ikonlarının aşırı derecede dikkate değer başarılar elde etmesi 1960’larda oldu. Öte yandan, Blind Lemon Jefferson ve Robert Johnson, blues müziğinin ön planında yer aldı. B.B. King, elektrik blues’uyla birlikte bugünün modern blues müzisyenlerinde de büyük bir etkiye sahip oldu.

Caz ile Blues Arasındaki Fark

Caz ile blues arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Caz New Orleans‘tan, blues ise Mississippi‘den gelir.
  • Caz, ilk doğuş yıllarında Amerika’nın neredeyse her eyaletine yayılmıştır, blues ise belli başlı yerlerde popüler olmuştur.
  • Caz, blues’tan daha fazla senkopa sahiptir ve bu onu daha karmaşık bir müzik stili haline getirir.
  • Blues, enstrümental caz müziğinden farklı olarak, normalde daha sesli (vokal) bir müzik şeklidir.
Facebook Yorumları

1 YORUM

  1. Harika bir yazı ancak şunu ilave etmek gerekir,
    Caz müzikte jaklı enstrümanlar, blues müzikte mikrofonlu enstrumanlar kullanılır. Çok önemli bir fark. Jak müzik en iyisi ve daha 2/4 lük.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here