29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

CBDC’ler Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılıyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Varlık destekli kripto varlıklar manşetlere çıkmaya devam ediyor, ancak mevcut seçenekler arasındaki farkları anlamak, daha geniş çapta benimsenmesi için çok önemli.

Binance indirim kodu

Kripto para birimlerinin finansal piyasalarda ve işlemlerde devrim yaratma potansiyeli hakkında çok şey yazıldı ve tartışıldı. Ancak fiyat oynaklığı hala daha geniş kullanım için önemli bir rüzgar etkisi yaratıyor. Buna yanıt olarak, blockchain ve kripto varlık ekosistemi, harici varlıklar tarafından birbirine bağlanan veya desteklenen bir dizi yeni kripto para birimi içeren organik alternatifler ve seçenekler geliştirdi.

Binance indirim kodu

Bu yeni yinelemelerin amacı, istikrarlı paralar veya merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) aynı olsa da (kripto para birimlerinin para birimleri olarak daha geniş kullanımı), bu kripto varlıkların nasıl çalıştığının mekaniği önemli ölçüde değişebilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hangi belirli kripto varlık, bireyler ve kurumlar tarafından yaygın olarak benimsenmesini ve kullanılmasını sağlarsa, farklı kripto türleri arasındaki farkları anlamak, özellikle varlık destekli kripto varlık alanının ne kadar hızlı genişlediğini düşünmek önemlidir.

Yüzeysel olarak benzer olmasına rağmen, stablecoin’lerin ve merkez bankası dijital para birimlerinin aslında oldukça farklı olduğuna bir göz atalım.

Özel paraya karşı devlet parası

Stabilcoinler ile CBDC’ler arasındaki en belirgin fark, stabilcoinlerin özünde bir tür özel para olmasıdır. Harici bir varlığa bağlı veya bağlantılı olsalar da, stabilcoinler devlet tarafından verilen para birimine karşı özel paranın mevcut durumunu temsil ediyor gibi görünüyor. Bir stabilcoin, bire bir USD’ye sabitlenmiş olsa bile, bu kripto varlıklar bir devlet kurumu tarafından değil, özel bir kuruluş tarafından verilir. CBDC’ler, tam tersine, mevcut itibari para ihraç süreçlerinin blockchain teknolojisi ile birleşmesidir. Başka bir deyişle, CBDC’ler mevcut seçeneklerin bir evrimidir, oysa sabit paralar özel olarak verilen para biriminin rakip bir şeklidir.

Bu bağlamda, kripto para birimlerinin evrimi – bitcoin gibi merkezi olmayanlardan stabilcoinlere ve CBDC’lere – doğal bir gelişme ve yakınsama olarak görülmeli çünkü yerleşikler blockchain’in faydalarını yakalamaya çalışıyor.

Detaylar değişebilir

Stabilcoinleri çevreleyen en yaygın yanlış anlamalardan biri, her seçeneğin aynı şekilde çalıştığıdır. Doğası gereği aşırı teknik olmadan, stabilcoinlerin paraya çevrilebilirliği ve değiştirilebilirliği, değişebilir ve stabilcoinlerin yasal bir değişim aracı olarak kullanılabilirliğini etkileyebilir. Örneğin, bir stabilcoin altınla destekleniyorsa, bu aslında ne anlama geliyor? Bu kripto varlıklar fiziksel külçe altın veya madeni paralarla takas edilebiliyor mu, yoksa sadece altın takası ile finanse edilen (ETF gibi) altının bir tür temsili ile mi takas edilebiliyor?

İlgili Haber:  Oppenheimer & Co'ya Göre Büyük Firmaların Egemenliğini Kırabilecek 6 Kripto Para

CBDC’ler, aksine, mevcut itibari para biriminin doğrudan temsilidir. Bu nedenle teoride para birimleriyle aynı şekilde ele alınmalı ve hesaba katılmalılar. Bununla birlikte, dünya genelinde devam eden tüm projelerle, her CBDC’nin benzer şekilde çalışacağının garantisi yoktur.

Dövize karşı döviz koruması

Belki de en ilginç olanı, bu farklı kripto varlıkların altında yatan hedefte var olan farktır. Sabit paralar, itibari paranın evriminde bir sonraki adımı temsil ediyor gibi görünebilir. Yine de bu seçeneklere alternatif olarak tasarlanmıştır. Bitcoin, fiyat oynaklığı nedeniyle neredeyse günlük olarak manşetlere çıkıyor, ancak yine de bazıları tarafından bir enflasyon koruması veya para birimi devalüasyonlarına karşı koruma olarak düşünülüyor. Stabilcoin mevcut bir para birimi tarafından desteklense bile, blockchain ve kripto varlık teknolojisinin bu finansal araca yerleştirilmesi, merkezi olmayan kripto ile benzerlik yaratır.

CBDC’ler, değiştirmeyi veya artırmayı amaçladıkları itibari para biriminin doğrudan bir temsilidir. Bu nedenle, mevcut seçeneklerle bağlantılı olan aynı değişkenlere tabi olacaktır. Bu, bitcoin’in temsil etmesi gereken şeyin tam tersi gibi görünebilir. Merkezi olmayan ve dağıtılmış bir para biçimine karşı merkezi olarak kontrol edilen ve yayınlanan bir kripto. Yine de bu, kitlesel kullanım oluşturmanın uygun bir yolu olabilir.

Kripto para biriminin, varlık destekli madeni paraların veya mevcut itibari ve blockchain teknolojisi arasındaki bazı hibritlerin belirli yinelemesinden bağımsız olarak, ekosistemin yönü açıktır. Kripto para birimleri, mevcut para birimlerinin yerini alacak şekilde tasarlandı ve rafine ediliyor, ancak ileriye dönük nihai yol, başka türlü beklenenden daha yakın bir işbirliğine gidebilir.

Stabilcoinler ve CBDC’ler, her iki durumda da, ideal bitcoin ile itibari para birimlerinin mevcut gerçekliği arasında bir karma veya orta noktadır ve daha geniş bir benimsemeyi kolaylaştırmak için aynı amaca sahiptir. Başlangıçta göründüklerinden daha derinlere inen bu iki seçenek arasındaki farkları anlamak, bu kripto yinelemelerinin başarmayı amaçladığı kitlesel benimsemeye ulaşmanın ayrılmaz bir bileşenidir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar