Bir grup merkez bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yayınlanan bir rapor, dijital para birimlerinin kullanımı kolay, hızlı ve ölçeklenebilir olması gerektiğini ortaya koyuyor.

Haberin Özeti

  • BIS, CBDC’ler için temel gereklilikleri özetleyen bir rapor hazırlamak için yedi farklı merkez bankasıyla işbirliği yaptı.
  • CBDC’lerin nakit parayla değiştirilebilir, kullanımı kolay, hızlı ve yüksek oranda ölçeklenebilir olması gerektiği belirtildi.
  • Mevcut CBDC projelerinin çoğu, kurumsal blockchain platformlarında oluşturulmaktadır.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile işbirliği içindeki yedi adet merkez bankası, CBDC’lerin (merkez bankası dijital para birimleri) kamu politikası hedeflerine uyum sağlamak için karşılaması gereken ana ilkeleri özetleyen yeni bir rapor yayınladı.

“Merkez bankası dijital para birimleri: Temel ilkeler ve temel özellikler” başlıklı 26 sayfalık rapor; CBDC’lerin hedeflerine ulaşması bağlamındaki fizibilitesini ele almakta ve ayrıca temel ilke ve özelliklerini kapsamaktadır. Söz konusu rapor, merkez bankalarıyla birlikte ilgili konularda üretilecek bir dizi yeni raporun ilki olarak tanımlanmaktadır.

Temel Gereksinimler

Mevcut düzenleyici çerçeve ile uyumlu CBDC rolünü yerine getirmek için aşağıdaki temel özelliklerin sağlanması gerekmektedir:

Dönüştürülebilirlik: CBDC, paritedeki nakit ile değiştirilebilir olmalıdır.
Pratiklik: CBDC ödemelerinin kullanımı, nakit ve mobil ödemeler gibi diğer ödeme yöntemleri kadar basit ve pratik olmalıdır.
Hız: İşlemler hızlı bir biçimde yapılmalı ve kapatılmalıdır.
Ölçeklenebilirlik: Sistem, gelecekteki daha büyük hacimlerin üstesinden gelmek için genişleyebilmelidir.
Yüksek verimlilik: CBDC’ler çok sayıda işlemi aynı anda işleme kapasitesine sahip olmalıdır.

Yukarıda belirtilen gereklilikler; neden bazı merkez bankalarının Ethereum gibi halka açık blockchainleri kullanmak yerine kendi merkezi olmayan defter sistemlerini geliştirmeyi veya R3 Corda ve Hyperledger Fabric gibi kurumsal blockchain platformlarını oluşturmayı seçtiğini açıklayabilir. En önemlisi de halka açık blockchainler, ölçekleme sorunları ile karşı karşıya gelir ve saniyede yalnızca birkaç düzineden birkaç yüze kadar işlemi işleyebilir. Bu da tam yük altında çalışırken potansiyel olarak yüksek işlem ücretlerine sebep olur.

İlgili Haber:  Dijital Euro, Tezos Blockchain Platformunu Kullanacak

Ukrayna İstisnalardan Biri

Örneğin, İsveç merkez bankası, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) E-euro ile yaptığı gibi, son zamanlarda R3’ün Corda platformunu kullanarak e-krona testleri yapmaya başladı. Stellar blockchaini üzerine inşa edilen istisnalardan biri olan Ukrayna’nın E-Grivnası ile halihazırdaki az sayıda CBDC projesi halka açık blockchainlerde test ediliyor.

Rapora göre; bankalar, sınır ötesi ödemelerin iyileştirilmesi, kamu mahremiyetinin desteklenmesi ve finansal katılımın teşvik edilmesi dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle CBDC araştırma ve geliştirme yolunu tercih ediyorlar. Ancak bu yolda henüz aşılması gereken ciddi yasal ve teknik engellerin bulunduğu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın