28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

CBDC’ler için Kripto Para Demek Zor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin’in DCEP’i (dijital yuan versiyonu) agresif bir şekilde pilotaj yapması ve dünyanın en önde gelen merkez bankalarının (Federal Rezerv ve Avrupa Merkez Bankası dahil) birkaçıyla birlikte, merkez bankası dijital para birimlerine olan ilgide son zamanlarda bir artış var. CBDC’nin uygulanması dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının genel amaçlı bir merkez bankası dijital para birimi sunmanın olumlu ve olumsuz yanlarına baktığının göstergesi.

Binance indirim kodu

Yakın zamanda yapılan bir ankette merkez bankalarının yaklaşık %80’i CBDC’leri uygulamaya sıcak bakıyordu ve yarısından fazlası şimdiden deneysel pilotlar çalıştırmaya başladı.

Binance indirim kodu

Ethereum ve bitcoin gibi kripto para birimleri, hem perakende kullanım durumlarında hem de kurumsal bir koruma olarak hizmet veren ve hesaplama kaynaklarına yeni bir felsefi yaklaşım olarak hizmet veren piyasa temelli ekonomi fırtınasını atlatarak kritik bir anda geliyor. Ekonomi, COVID-19 sırasında temelde yeniden şekilleniyor. Gelecek, merkez bankaları tarafından desteklenen dijital perakende para birimleri olabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto para birimlerinin yükselişiyle, herhangi bir yeni merkez bankası dijital para biriminin doğal karşılaştırması standartlarına göre yapılır. Yine de, birçok önemli yönden, merkez bankası dijital para birimlerinin önerilen uygulamalarının çoğu, kripto para birimi ilkelerine tamamen aykırıdır. Aslında, kripto para birimlerinin benimsenmesi için temel bir argüman, merkez bankaları tarafından desteklenen paraya dijital alternatiflere zorlanmak istemeyen insanlar için her zaman bir riskten korunma görevi görecekleri olmuştur.

Ne gibi farklılıklar var

İlk ve en önemli fark, kripto para birimlerinin uluslararası olarak dağıtılmış katılımcılardan oluşan bir düğüm tarafından ağ teşvikleriyle desteklenmesi. Bir merkez bankasının tek bir merkezi amacı vardır: bir ülke veya belki de en iyi ihtimalle bir ülke bloğu için kamu politikası gütmek. Bu kritik bir fark yaratır.

Bu merkez bankalarından herhangi biri istihdama odaklanmaya meyilliyken, ücret enflasyonunda gözlenen değişimler daha az öncelikli olarak görülüyor. Hem Avrupa Merkez Bankası hem de Fed, vatandaşları için “tam istihdam” hedefler ve enflasyon üzerindeki kısıtlamaları gevşetmek için yarışırken, COVID-19 sırasında durum büyük ölçüde böyleydi.

İkincisi, gizlilik ve kendi kendini saklama fikrine, kripto para birimlerinde olduğu gibi CBDC’lerde de doğal olarak saygı gösterilmeyecektir. Merkez bankaları, kara para aklamayı önleme hükümlerini uygulamak için en çok çalışan vergi makamlarına bitişiktir. Komşu kurumların düzenlemelerine uygun olarak inşa edilen CBDC’lerin karşı karşıya olduğu temel politika sorusu, verilere kimin erişmesi gerektiğidir, verilerin var olup olmayacağı değil.

Belirli ajanslara seçici olarak açıklanan bir CBDC ile her işlemde zorunlu meta verilerin eklendiğini görmek zor olmazdı. Uygulamada, yalnızca kripto para birimleri, kendinizi bir ülkenin veya başka bir ülkenin düzenleyici rejimine zorlamadan sınırlar arasında işlem yapmanıza izin vererek, kendiniz hakkında ne kadar veri paylaşmak istediğinizi ifade etmenize olanak tanır.

İlgili Haber:  MetaMask, Ethereum Token Swap Ücretlerinden Günde 200.000 Dolar Kazanıyor

Gizliliği koruyan teknolojileri kullanan kişilerin suç faaliyetinde bulunduğu şeklindeki varsayım ve son zamanlarda aynı ülkelerin birçoğunun uçtan uca şifrelemede sınırlamaları savunması gündemdeyken, dijital merkez bankası para birimlerini ileri götürmesi, insanları hükümetlerin gizliliğe ve insanların finansal işlemleri istedikleri şekilde yürütme becerisine ne kadar sadık olacakları konusunda düşündürmelidir.

Son bir vurgu noktası da, kripto para birimlerinin nispeten savaşta test edilmiş olmasıdır. Çeşitli saldırı yüzeylerinde altta yatan sisteme saldırmak için pek çok neden vardır. Birçok kişinin işlem yapmak için kullandığı borsalardaki güvenlik açıkları, kendi kendini saklama sorunları ve yeniden kullanımdan sonra cüzdan adreslerinin belirlenmesi, zincir çapında saldırı olasılığı (%51 saldırısı gibi) ve daha fazlası örnek olarak verilebilir.

Son söz

Bu sistemlerin şu anda bulundukları ölçeğe ulaşmış olması daha da etkileyici çünkü kripto para birimlerinin arkasında ordular veya güç kullanımında tekel yok. Merkez bankası dijital para birimleri, devletin etkisiyle daha da büyük bir saldırı yüzeyi sunuyor – kağıt para için korumalar yüzyıllar boyunca yinelenirken, siber güvenlik odaklı saldırılar rakip devletlerden ve mali olarak güdülen hackerlardan sert ve ağır gelecek.

Teşviklerin oyun-teorik evrimi yerine, devletler bir dijital para birimine meşruiyet ve güven ödünç verirken, bunu henüz hak etmeyebilirken, hemen hemen hepsi aynı anda bir saldırı barajıyla karşı karşıya kalacak. Sonuçta, büyük ölçekli saldırıların da gösterdiği gibi, devletler, dahili çalışanlar ve seçim sunucuları veya politik olarak hassas e-posta gelen kutuları gibi kritik hizmetler hakkındaki kritik bilgileri korumakta zorlanıyor. Bu karışıma para ve finansal akış eklemek, devletin ihmal olasılıklarını genişletir.

Kripto para birimlerinin ve merkez bankası dijital para birimlerinin yükselmesiyle birlikte ikisini ilişkilendirmek cazip gelebilir. Ancak, sıralamak için gerekli olan ikisi arasında önemli, temel farklılıklar vardır. Yeni merkez bankası dijital para birimlerinin oluşturulması, bazıları tarafından kripto para birimlerinin başarısıyla ilişkili olarak görülebilir, ancak gerçekte, işbirlikçi tekliflerden daha rekabetçidirler. Merkez bankası dijital para birimlerinin kaçınılmaz olarak oluşturulması ve dağıtılması, kripto para birimlerinin var olmasının temel nedenlerinden biridir. Yalnızca finansal koruma değil, aynı zamanda teknik bir koruma olarak da.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar