28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

CBDC’lere İlk Geçenler Avantajlı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Birçok merkez bankası, CBDC üzerinde ciddi bir şekilde çalışmaktan hoşnut değil. Tutumları ise, pek çok bilinmeyenli riskli bir teklif olduğu yönünde. CBDC muhtemelen gündemlerindeki son maddelerden biridir. Ancak, gelişmekte olan piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler tarafından gelişmiş ülkeleri atlamak için kullanılan CBDC için yapılması gereken zorlayıcı bir durum var. Bu, Bahamalar’dan Karayipler’e ve Jamaika’dan Marshall Adaları’na kadar CBDC ile ilgili faaliyetlerde açıkça görülmektedir.

Binance indirim kodu

Yakın tarihli bir makale, açık bir ekonomi ortamında CBDC sorununu ele alıyor. Bir başka varsayım da, CBDC’nin sahiplerine ödeme yaptığıdır. Bu tür bir ilgi olumsuz olduğunda, ödeme kelimesi kafa karışıklığına neden olabilir. Diğer varsayım, bir ülkeden bir CBDC’nin (buna ana ülke diyorlar) başka bir ülkede (yabancı ülke) kullanılabileceğidir. Bunların tümü bir CBDC’nin özelliklerine bağlıdır. Ekonomistler bunlara teknik özellikler diyor; bir teknoloji uzmanı için bunlar sadece basit özelliklerdir.

Binance indirim kodu

Özetlemek gerekirse, makale açık bir ekonomide ücretli bir CBDC’ye, yabancıların sınırsız CBDC’ye sahip olmasına izin veren bir CBDC’ye sahip bir ana ülkeye ve yerel CBDC’si olmayan bir yabancı ülkeye (veya ülkelere) değiniyor. Açık ekonomiler, CBDC’nin ülkeler arasında yasal kısıtlama olmaksızın serbest dolaşımına sahiptir. Simülasyonda kullanılan model, bir CBDC-ölçeklenebilirlik, likidite, güvenlik, ücretlendirme özelliklerinin, anavatandaki bir verimlilik şoku sırasında ortaya çıkarılan bir faiz oranı paritesine neden olabileceği sonucuna varıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Anavatandaki bir şok, bir CBDC varlığında yabancı ülkedeki etkilerinin büyümesine yol açar; öncelikle ana ülke tarafından para politikası sırasında çıkarılan CBDC’ye girmeden ve gerçekleşen talep ayarlamalarından kaynaklanır. Bu, CBDC’nin faiz oranının tahvillerin faiz oranına benzer olması durumunda geçerlidir; CBDC, likiditesi nedeniyle de daha caziptir. Yabancı ülke para politikasını kontrol etmek için daha çok çalışmak zorunda.

İlgili Haber:  Dogecoin’den İlham Alarak Üretilen Shiba Inu (SHIB) Bir Günde %128 Yükseldi

Bu ayar göz önüne alındığında, yabancı merkez bankası, enflasyonu ve üretimi kontrol etmek için anavatan olarak iki kat daha reaktif olmalıdır. Bu etkileri yumuşatmak için bir CBDC’nin hafifletici özellikleri, CBDC’ye sahip yabancılar için sınırlar veya faiz oranlarında esneklik veya her ikisi olmalıdır. Ülkelerin, yabancı merkez bankalarına yardımcı olmak için bu özellikleri kendi CBDC’lerine dahil edecekleri net değildir. Para politikasında özerklik, yurt içinde bir CBDC’nin çıkarılmasıyla yeniden kazanılabileceğinden, “önemli bir ilk hamle avantajı” anlamına gelir.

Bu makaledeki fikirler, ECB ve diğer merkez bankalarının tartışma konuları olmalıdır; özellikle de Çin Halk Bankası tarafından DCEP’in yakında yayınlanmasının ışığında. Çin, kelimenin pek çok anlamıyla açık bir ekonomi değildir; ama giderek para birimlerinin kontrolünü gevşetiyorlar. Çin CBDC’si kuşak ve yol ülkelerinde yoğun bir şekilde kullanılacak. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, anavatan ekonomisinin ve yabancı ülke ekonomilerinin göreli büyüklüğüdür. Belki bu ayrıntılı olarak araştırılmıştır.

Bu, bir model üzerinde çalıştırılan bir simülasyonun sonucudur, çünkü ekonomi bir sosyal bilimdir ve sert bir bilim değildir, bunlar fiziğin denklemlerine benzemez. Aslında, Taylor kuralı denen şey stagflasyon gibi stres dönemlerinde ya da salgın gibi GSYİH’ya şok dönemlerinde uygulanamaz. Simülasyonlar ve klasik ekonomi teorisi kullanılarak son yirmi yılda enflasyonla ilgili kaçırılan tahminler, gerçek dünyayı karmaşık bağımlılıkları ve bilinmeyen nedenselliği ile modellemenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar