CBDC’lere İlk Geçenler Avantajlı

Tüm dünyada merkez bankaları CBDC'ler üzerinde yoğunlaşmış durumda. Ancak bazıları bundan taraf olmak istemiyor.

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Birçok merkez bankası, CBDC üzerinde ciddi bir şekilde çalışmaktan hoşnut değil. Tutumları ise, pek çok bilinmeyenli riskli bir teklif olduğu yönünde. CBDC muhtemelen gündemlerindeki son maddelerden biridir. Ancak, gelişmekte olan piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler tarafından gelişmiş ülkeleri atlamak için kullanılan CBDC için yapılması gereken zorlayıcı bir durum var. Bu, Bahamalar’dan Karayipler’e ve Jamaika’dan Marshall Adaları’na kadar CBDC ile ilgili faaliyetlerde açıkça görülmektedir.

blank

Yakın tarihli bir makale, açık bir ekonomi ortamında CBDC sorununu ele alıyor. Bir başka varsayım da, CBDC’nin sahiplerine ödeme yaptığıdır. Bu tür bir ilgi olumsuz olduğunda, ödeme kelimesi kafa karışıklığına neden olabilir. Diğer varsayım, bir ülkeden bir CBDC’nin (buna ana ülke diyorlar) başka bir ülkede (yabancı ülke) kullanılabileceğidir. Bunların tümü bir CBDC’nin özelliklerine bağlıdır. Ekonomistler bunlara teknik özellikler diyor; bir teknoloji uzmanı için bunlar sadece basit özelliklerdir.

blank

Özetlemek gerekirse, makale açık bir ekonomide ücretli bir CBDC’ye, yabancıların sınırsız CBDC’ye sahip olmasına izin veren bir CBDC’ye sahip bir ana ülkeye ve yerel CBDC’si olmayan bir yabancı ülkeye (veya ülkelere) değiniyor. Açık ekonomiler, CBDC’nin ülkeler arasında yasal kısıtlama olmaksızın serbest dolaşımına sahiptir. Simülasyonda kullanılan model, bir CBDC-ölçeklenebilirlik, likidite, güvenlik, ücretlendirme özelliklerinin, anavatandaki bir verimlilik şoku sırasında ortaya çıkarılan bir faiz oranı paritesine neden olabileceği sonucuna varıyor.

Anavatandaki bir şok, bir CBDC varlığında yabancı ülkedeki etkilerinin büyümesine yol açar; öncelikle ana ülke tarafından para politikası sırasında çıkarılan CBDC’ye girmeden ve gerçekleşen talep ayarlamalarından kaynaklanır. Bu, CBDC’nin faiz oranının tahvillerin faiz oranına benzer olması durumunda geçerlidir; CBDC, likiditesi nedeniyle de daha caziptir. Yabancı ülke para politikasını kontrol etmek için daha çok çalışmak zorunda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu ayar göz önüne alındığında, yabancı merkez bankası, enflasyonu ve üretimi kontrol etmek için anavatan olarak iki kat daha reaktif olmalıdır. Bu etkileri yumuşatmak için bir CBDC’nin hafifletici özellikleri, CBDC’ye sahip yabancılar için sınırlar veya faiz oranlarında esneklik veya her ikisi olmalıdır. Ülkelerin, yabancı merkez bankalarına yardımcı olmak için bu özellikleri kendi CBDC’lerine dahil edecekleri net değildir. Para politikasında özerklik, yurt içinde bir CBDC’nin çıkarılmasıyla yeniden kazanılabileceğinden, “önemli bir ilk hamle avantajı” anlamına gelir.

Bu makaledeki fikirler, ECB ve diğer merkez bankalarının tartışma konuları olmalıdır; özellikle de Çin Halk Bankası tarafından DCEP’in yakında yayınlanmasının ışığında. Çin, kelimenin pek çok anlamıyla açık bir ekonomi değildir; ama giderek para birimlerinin kontrolünü gevşetiyorlar. Çin CBDC’si kuşak ve yol ülkelerinde yoğun bir şekilde kullanılacak. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, anavatan ekonomisinin ve yabancı ülke ekonomilerinin göreli büyüklüğüdür. Belki bu ayrıntılı olarak araştırılmıştır.

Bu, bir model üzerinde çalıştırılan bir simülasyonun sonucudur, çünkü ekonomi bir sosyal bilimdir ve sert bir bilim değildir, bunlar fiziğin denklemlerine benzemez. Aslında, Taylor kuralı denen şey stagflasyon gibi stres dönemlerinde ya da salgın gibi GSYİH’ya şok dönemlerinde uygulanamaz. Simülasyonlar ve klasik ekonomi teorisi kullanılarak son yirmi yılda enflasyonla ilgili kaçırılan tahminler, gerçek dünyayı karmaşık bağımlılıkları ve bilinmeyen nedenselliği ile modellemenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

PlanB, Aralık Ayı İçin Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı: En Kötü Senaryoda Bile…

Çin’in Bitcoin madenciliği ile daha sıkı tedbirler almasının ardından BTC fiyatı tekrardan düşüşe geçti. Ancak PlanB’ye göre bu durum...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend