9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

CBDC’lerin Piyasaya Çıkmasıyla Bitcoin Tehlike Altına Girebilir

Önemli Gelişmeler

Merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) piyasaya çıkışı giderek yaklaşıyor ve bu da Bitcoin gibi kripto paralara bir tehlike oluşturabilir.

blank

UBS baş ekonomisti Paul Donovan geçen hafta yaptığı açıklamalarda fiziksel banknotların kullanımının giderek azalması ve tüketicilerin özel sektör tarafından piyasaya sürülen dijital paralar ile işlem yapmaya devam etmeleriyle birlikte, merkez bankalarının para basımındaki piyasa payları ve para basımı sayesinde elde ettikleri ekonomik etkinin azaldığını ifade etti.

blank

Merkez bankalarının bu konudaki arayı kapatmak için kendilerine ait bir dijital para çıkarmaları elzem hale geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Lazard varlık yönetim şirketinden Aritotel Kondili’nin bir röportajda yaptığı yorumuna göre merkez bankaları arasında normal nakit para kullanımının azalması ve kripto para dünyasındaki büyük yükseliş nedeniyle büyük bir endişe gelişmeye başladı.

Ayrıca Facebook’un çıkaracağı kripto para olan Libra (ismi Diem olarak değiştirildi) gibi özel şirketlerin geliştirdiği dijital paraların da çoğalmaya başlaması merkez bankaları için alarm çanlarının çalmasına neden oldu.

Kripto Paraların Yaygınlaşması Merkez Bankalarının İşlevsizleştirebilir

Kondili’ye göre alternatif dijital para birimlerinin yükselişi, merkez bankalarının enflasyonu kontrol ve ekonomide minumum işsizliğe ulaşma gibi işlevlerini yapamamasına neden olabilir.

Nüfusun büyük bir kısmı alternatif para birimlerini kullanacak olsaydı, merkez bankaları bir resesyon durumunda şartları iyileştirmek ya da enflasyonla mücadele gibi konularda politika faizini yükseltmek gibi bazı önlemleri aldığında bunun pek bir faydası görülmeyebilir. Bunun da tüm nüfus üzerinde bir etkisi olacaktır.

Kondili açıklamalarına şöyle devam etti: “Daha da kötüsü Facebook’un Libra’sı gibi özel sektör tarafından desteklenen stablecoin’ler ulusal para birimlerinin itibarını düşürerek bu para birimleri üzerindeki güveni azaltabilir.”

Merkez bankası dijital para birimleri ise bütün bu sorunlara çözüm olabilir. Çin Halk Cumhuriyeti Ekim ayında dijital Yuan’ı bazı şehirlerinde denemeye başlamıştı ve oldukça başarılı bir test süreci geçirilmişti.

İlgili Haber:  ABD Başkanı Joe Biden’ın Ekibi, Tether Gibi Stabil Koinlerin Banka Düzenlemelerine Tâbi Olması Gerektiğini Belirtti

Bitcoin’in Ödeme Yöntemi İşlevi Azalabilir

Kripto paraların aksine merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) blockchain teknolojisi üzerinde yer almayacak. Bunun yerine bir ülke merkez bankasının sağladığı bir banknot görevi görecek ve tüm sorumluluk da bu merkez bankalarında olacak.

CBDC’lerin piyasaya sürülmesiyle çok dalgalı olması nedeniyle Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak rolü daha da azalabilir. Tesla geçtiğimiz hafta otomobil satışlarında ABD’de Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanacağını açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend