3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Celsius Network, Çekim İşlemlerini Durdurdu, Bitcoin ve Kripto Piyasası Düşüşe Geçti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto borç verme platformu Celsius Network, platformunda para çekme, takas ve transfer işlemlerini durdurdu. Bu gelişme zaten düşüşte olan kripto piyasasını daha da aşağılara çekti ve toplu satışlara neden oldu.

Binance indirim kodu

Celsius Network’ün maddi olarak zor zamanlar geçirdiğini bir kaç haftadır yazıyoruz. Ve nihayet beklenen gerçekleşti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto piyasaları Celsius’un duyurusunun ardından adeta çöktü, Bitcoin Aralık 2020’den bu yana %10’a varan gün içi en büyük düşüşü yaşadı ve Ethereum gibi diğer büyük tokenler de keskin bir şekilde düştü. Celsius’un CEL tokeni bu haberin girildiği an itibariyle %51 düşüşle 18.9 sente geriledi.

Celsius’un iş modeli yatırımcılara yüksek faizler vaat ediyor. Bu tür yüksek getiri vaat eden sistemler her zaman şüpheyle karşılanır ve sonu genelde pek iyi olmaz. Terra ekosisteminde olduğu gibi. Mayıs ayında Terra ekosisteminin çöküşüyle birlikte bu tür yüksek getiri vaat eden platformlara duyulan şüpheler arttı ve dünya çapında merkez bankalarının daha sıkı para politikaları uygulamaya başlamasıyla, riskli varlıklara olan talepte ciddi düşüş yaşandı. CEL tokeni, web sitesine göre haftalık %30’a varan ekstra faiz vaat ediyor(du).

Celsius’un Londra merkezli rakibi Nexo, Twitter’da “esas olarak teminatlı kredi portföyü” olarak tanımladığı Celsius’un “kalan nitelikli varlıklarını” satın almaya hazır olduğunu duyurdu. Nexo daha sonra Twitter’da tekliflerini özetleyen bir niyet mektubu yayınladı.

Nexo ayrıca destek vermek için Celsius’a ulaştıklarını, ancak yardım etme taleplerinin reddedildiğini belirtti. Nexo, yaptığı açıklamada kendilerinin güçlü bir likidite ve öz sermaye pozisyonuna sahip olduklarını vurguladı. Celsius’tan rakip firma Nexo’nun açıklamalarıyla ilgili henüz bir yorum gelmiş değil.

Çok değil bundan 1 gün önce Twitter’da bir kullanıcı Celsius’tan para çekmede sorun yaşandığını belirten bir tweet atmıştı. Celsius CEO’su Alex Mashinsky bu tweete yanıt vermiş ve Celsius’ta para çekme işlemlerinde kimsenin sorun yaşamadığını, bu tweetlerin FUD ve dezenformasyon amacıyla atıldığını ifade etmişti. Bu ifadelerinden tam 1 gün sonra Celsius’ta çekim işlemleri durduruldu.

Celsius Twitter hesabından yapılan açıklamada, platformdaki tün çekim, takas ve transferlerin durdurulduğu bildirildi. Topluluğun çıkarı için hareket ettiklerini belirten şirket, operasyonlarına devam edeceğini ve daha fazla açıklamayı yakında yapacaklarını duyurdu.

Duyuru, Cuma günkü beklenenden daha kötü gelen ABD enflasyon verilerinin daha hızlı faiz oranı artışları beklentilerini körüklemesi ile kripto piyasasını düşüşe göndermesinin ortasında geldi. Bitcoin bu yıl %47 değer kaybederken, Ethereum değerinin yaklaşık üçte ikisini kaybetti.

İlgili Haber:  Celsius, Kripto Destekli Kredi Vermeyi Kolaylaştırıyor

Analistler, Celsius haberlerinin yangını körükleyerek piyasadaki belirsizliği artırdığını belirtiyor. Fed’in toplantı yapacağı haftaya girerken, yüksek faizli ürünler sunan protokollere ilişkin endişelerle birlikte fiyatlar üzerinde çok fazla baskı var.

CoinGecko’ya baktığımızda, borç verme ve ödünç alma protokollerine bağlı tokenlerin Pazartesi günü düşük performans gösterdiğini görüyoruz. Kripto piyasası genel olarak %6 düşerken bu tür borç verme protokolleri %10 civarında daha büyük düşüşler yaşıyor.

Yaygın kullanılan lending protokolleri Aave, Maple ve Compound sırasıyla %12, %15 ve %13 düştü.

Ethereum blok zinciri verilerini incelediğimizde, CEL tokenlerini tutan en büyük tek dijital cüzdanın, 184 milyondan fazla CEL tokeni veya dolaşımdaki toplam arzın %26.6’sı ile Celsius’un kendisine ait bir cüzdan olduğunu görüyoruz. Celsius CEO’su Mashinsky, hafta sonu attığı tweetinde Celsius’un token satmadığını açıklamıştı.

TerraUSD stablecoin’inin ve kardeş tokeni Luna’nın Mayıs ayı başlarında çöküşü, Celsius ve DeFi platformları gibi kârlı getiri sağlayan kripto paralar konusunda yaygın bir şüphe uyandırdı. Terra ekosistemiyle bağlantılı bir proje olan Anchor, TerraUSD veya UST çökmeden önce yaklaşık %20 faiz veriyordu.

Geçtiğimiz sene Eylül ayında ABD’deki bazı eyaletler Celsius Network’ün faaliyetlerini yasaklamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar