Çevresel Gerekçelerle Bitcoin Madencilik Faaliyetlerini Kısıtlayan Yasa, New York Meclisinde Kabul Edildi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

New York eyalet yöneticileri, iş kanıtı blok zincirlerinin çevresel etkisi konusunda endişeli görünüyor.

blank

Haberin Özeti

  • Çevresel gerekçelerle Bitcoin madencilik faaliyetlerini kısıtlayan yasa tasarısı, New York eyalet meclisinden geçti.
  • Yasa tasarısı şimdi Demokratların kontrolündeki Meclis’e gidecek.

Çevresel gerekçelerle Bitcoin madencilik faaliyetlerini kısıtlayan yasa tasarısı, New York eyalet meclisinden 36’ya 27 oy sayıları ile geçti. Demokrat Senatör Kevin Parker tarafından desteklenen yasa tasarısı şimdi Demokratların kontrolündeki Meclis’e gidiyor.

blank

Yasa İçeriğinde Neler Yer Alıyor?

Başlangıçtaki tasarı, kurumların çevresel etki üzerine değerlendirme yapabilmesi için Bitcoin madenciliğine üç yıllık bir moratoryum koymayı amaçlıyordu. Bu, New York’taki madencilik tesislerinin eyaleti terk etmesine neden olabilirdi.

Yenilenen yasa tasarısı ise, kripto madencilik operasyonlarının “karbon bazlı yakıt kullanan bir elektrik üretim tesisinde” faaliyet göstermesini önlemek için eyaletin Çevre Koruma Yasasını revize ediyor. Aynı zamanda, halihazırda faaliyet gösteren madencilik operasyonlarının elektrik tüketimini de mevcut seviyelerinde sınırlandırıyor ve iş kanıtı madenciliği üzerinde “genel çevresel etki beyanı” oluşturulmasını zorunlu kılıyor.

Yasa sadece Bitcoin için değil, iş kanıtı madencilik sistemini kullanan herhangi bir blok zinciri teknolojisi için de geçerli olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin ve Enerji Tartışmaları

Tasarının arkasındaki isimler, New York eyaletindeki eski enerji santrallerini devasa Bitcoin madenciliği operasyonlarına çevirecek bir uygulamadan endişe duyuyor. Bu tesisler arasında, şimdi Bitcoin madenciliği için doğal gaz kullanan eski bir kömür bazlı elektrik santrali Greenidge Generation da var.

Tasarıda, “Enerji talebinin azalması, iletim kapasitesinin artması ve ekonomik olmayan karbon bazlı yakıt kaynakları nedeniyle son yıllarda eyalet genelinde birçok fosil yakıtlı enerji santrali kapatıldı. Blockchain işlemlerini doğrulamak için iş kanıtı kimlik doğrulama yöntemlerini kullanan konsolide operasyonlar, bu tesisleri tekrar etkin hale getiriyor ve bu, çevre üzerinde olumsuz etkilere neden oluyor.” ifadeleri kullanıldı.

Son aylarda Bitcoin, neredeyse bir ülkenin enerji tüketimine eşit olan elektrik ihtiyacı sebebiyle ateş altında kaldı. Bitcoin savunucuları, söz konusu enerji tüketiminin gittikçe yenilenebilir ve temiz enerjiye yöneldiğini dile getirse de; pek çok eleştirmen, BTC’nin enerji tüketiminin en kısa zamanda durdurulması gerektiğini dile getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend