27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Çevresel Gerekçelerle Bitcoin Madencilik Faaliyetlerini Kısıtlayan Yasa, New York Meclisinde Kabul Edildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

New York eyalet yöneticileri, iş kanıtı blok zincirlerinin çevresel etkisi konusunda endişeli görünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çevresel gerekçelerle Bitcoin madencilik faaliyetlerini kısıtlayan yasa tasarısı, New York eyalet meclisinden geçti.
  • Yasa tasarısı şimdi Demokratların kontrolündeki Meclis’e gidecek.

Çevresel gerekçelerle Bitcoin madencilik faaliyetlerini kısıtlayan yasa tasarısı, New York eyalet meclisinden 36’ya 27 oy sayıları ile geçti. Demokrat Senatör Kevin Parker tarafından desteklenen yasa tasarısı şimdi Demokratların kontrolündeki Meclis’e gidiyor.

Binance indirim kodu

Yasa İçeriğinde Neler Yer Alıyor?

Başlangıçtaki tasarı, kurumların çevresel etki üzerine değerlendirme yapabilmesi için Bitcoin madenciliğine üç yıllık bir moratoryum koymayı amaçlıyordu. Bu, New York’taki madencilik tesislerinin eyaleti terk etmesine neden olabilirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yenilenen yasa tasarısı ise, kripto madencilik operasyonlarının “karbon bazlı yakıt kullanan bir elektrik üretim tesisinde” faaliyet göstermesini önlemek için eyaletin Çevre Koruma Yasasını revize ediyor. Aynı zamanda, halihazırda faaliyet gösteren madencilik operasyonlarının elektrik tüketimini de mevcut seviyelerinde sınırlandırıyor ve iş kanıtı madenciliği üzerinde “genel çevresel etki beyanı” oluşturulmasını zorunlu kılıyor.

Yasa sadece Bitcoin için değil, iş kanıtı madencilik sistemini kullanan herhangi bir blok zinciri teknolojisi için de geçerli olacak.

Bitcoin ve Enerji Tartışmaları

Tasarının arkasındaki isimler, New York eyaletindeki eski enerji santrallerini devasa Bitcoin madenciliği operasyonlarına çevirecek bir uygulamadan endişe duyuyor. Bu tesisler arasında, şimdi Bitcoin madenciliği için doğal gaz kullanan eski bir kömür bazlı elektrik santrali Greenidge Generation da var.

Tasarıda, “Enerji talebinin azalması, iletim kapasitesinin artması ve ekonomik olmayan karbon bazlı yakıt kaynakları nedeniyle son yıllarda eyalet genelinde birçok fosil yakıtlı enerji santrali kapatıldı. Blockchain işlemlerini doğrulamak için iş kanıtı kimlik doğrulama yöntemlerini kullanan konsolide operasyonlar, bu tesisleri tekrar etkin hale getiriyor ve bu, çevre üzerinde olumsuz etkilere neden oluyor.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  Kuzey Amerika'nın İlk Bitcoin ETF'si İki Gün İçinde 421 Milyon Dolar Topladı

Son aylarda Bitcoin, neredeyse bir ülkenin enerji tüketimine eşit olan elektrik ihtiyacı sebebiyle ateş altında kaldı. Bitcoin savunucuları, söz konusu enerji tüketiminin gittikçe yenilenebilir ve temiz enerjiye yöneldiğini dile getirse de; pek çok eleştirmen, BTC’nin enerji tüketiminin en kısa zamanda durdurulması gerektiğini dile getiriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar