Chainalysis, 1 Milyar Dolar Değerlemeye Doğru

Kripto araştırma ve güvenlik şirketi olarak hizmet veren Rusya merkezli Chainalysis, aldığı yatırımlarla değerini artırmaya devam ediyor.

Önemli Gelişmeler

blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Yeni bir bitcoin unicorn’u doğmak üzere. Kripto para endüstrisinde günlerce dolaşan söylentilerin ardından, araştırma şirketi Chainalysis, önümüzdeki hafta en kısa sürede 1 milyar dolar değerinde 100 milyon dolarlık risk sermayesi artırmayı beklediğini doğruladı. Addition liderliğindeki C Serisi turuna, önceki yatırımcılar Accel, Benchmark ve Ribbit’in de katılması bekleniyor.

blank

Chainalysis CEO’su ve kurucu ortağı Michael Gronager, firmanın yarattığı gerçek geliri paylaşmayı reddetse de firmanın 2018’de 8 milyon dolar kazandığını tahmin ediliyor. Gronager, gelirinin geçen yıl yaklaşık %96 arttığını söylüyor. Gelirlerin önümüzdeki yıl ve 2022’de iki katına çıkması bekleniyor. Bu yatırım ayrıca, kriptoda sadece düşük satın alıp yükseklere satmaktan daha fazla para kazanılacağının bir başka kanıtı. Chainalysis, ABD Adalet Bakanlığı’nın bu ayın başlarında ele geçirilen 1 milyar dolardan fazla bitcoin ve diğer kripto para birimlerini izlemesine yardımcı olmanın yanı sıra, şu anda eyalet hükümetleri ve özel kurumlar da dahil olmak üzere toplam 350 müşteriye hizmet veriyor.

blank

Bitcoin, yaklaşık üç yılın en yüksek noktası olan 18.600 $’a ulaşmışken, Chainalysis ve kod ile uyum felsefesi, hem yatırımcıların alternatif varlığa maruz kalmak için aşmaları gereken engellerin hem de aynı yatırımcıların fırsatlarının sembolü haline geliyor. 50 yaşındaki Gronager, “Kripto alanında veri sunarak bir hizmet şirketi olarak birinci sınıf bir işletmeden işletmeye yazılım oluşturmanın mümkün olduğunu gerçekten gösterdik,” diyor.

Yatırım serilerine kısa bir göz atalım

Tüm karşı taraflarca imzalanan ve son evrak işlerini bekleyen C Serisi, sadece dört ay önce uzatılmış bir B Serisi ile toplam yatırımı 166 milyon dolara çıkaracak. Yatırımın bir parçası olarak, şu anda 200 kişiyi istihdam eden şirket, önümüzdeki yıl personelini neredeyse ikiye katlamayı planlıyor. Uluslararası politika, satış ve pazarlama, araştırma ve geliştirme alanlarındaki işe alımlar bu rakama dahil.

Şu anda, şirketin New York, Singapur ve Tokyo’da ofisleri var. Covid kısıtlamalarının kaldırılması umulduğu için artan bir seyahat kabiliyetini beklenirken, şirket varlığını uluslararası alanda ve ABD’nin yasal talebinin zirve yaptığı başkentte genişletmeyi planlıyor. Aslında talep o kadar büyüktü ki, Temmuz ayında ABD Başkanı Trump’ın eski yaptırım şefi Sigal Mandelker, B Serisi yatırımının bir parçası olarak Chainalysis’in danışma kuruluna katılmıştı.

Ama belki de en önemlisi, şirket, B Serisi’nde olduğundan çok daha fazla para topladığını çünkü başka bir şirket satın alma fırsatına sahip olmayı beklediğini söylüyor. Gronager, “Kripto alanının zamanlamasının, pazarının ve olgunluğunun, masada bazı inorganik büyümelerin olabileceği bir miktar konsolidasyon sunacağını düşünüyoruz” diyor.

Chainalysis kimlere ne hizmetler sağlıyor

Chainalysis müşterisinin 250’si, ödemeler devi Square gibi şirketler de dahil olmak üzere özel sektörde faaliyet gösteriyor. Geri kalan 100 müşteri ise ABD İç Gelir Servisi dahil olmak üzere kamu sektöründeki 30 yargı bölgesinden geliyor. Chainalysis’in toplam müşterileri geçen yıl %65 arttı. Gronager, %40 veya daha yüksek oranda büyüyen girişimlerin çoğu kârlı olmaktan uzak olsa da, Chainalysis’in yakında kârlı olma yolunda ilerlediğini söylüyor. Gronager, “Şirkette son derece yüksek verimlilik istiyoruz,” diyor. “Dolayısıyla, bugün neredeyse kârlılığın sınırındayız.”

Son zamanlarda JP Morgan ve Citibank gibi bir dizi yüksek profilli firmanın Bitcoin’e karşı olumlu bir tavır almasına rağmen, hedge fon sağlayıcısı Ray Dalio gibi diğerleri, fikirlerini değiştirmeye giderek daha açık olmasalar da şüpheci olmaya devam ediyor. Lider yatırımcı Lee Fixel, Chainalysis’i yaptığı açıklamada “dijital varlıkların geleceği için finansal düzenleme platformu” olarak tanımladı.

Chainalysis, 2020’yi bitcoin’in kurumsal olarak benimsenme yılı ilan eden ve özellikle Paul Tudor Jones ve Square’den örnek olarak bahsedilen bir rapor yayınladı. Bu haftanın başlarında finans danışmanı DeVere Group, bir kripto para birimi anketine yanıt veren yaklaşık 700 milyoner müşterisinin %73’ünün zaten kripto para birimine yatırım yaptıklarını veya 2023 yılına kadar buna yatırım yapacaklarını belirtmişti. Bu geçen yıldan bu yana %68’lik bir artış. Accel ortağı ve Chainalysis yatırımcısı Philippe Botteri yaptığı açıklamada, “Paypal gibi daha fazla ana akım işletme kripto hizmetleri sunmaya başladıkça önümüzde daha da büyük bir hızlanma bekliyoruz” dedi.

Rusya merkezli Chainanalysis, Elliptic ve inişli çıkışlı Clain gibi güvenlik firmaları giderek artan bir şekilde olaydan sonra suçun belirlenmesine yardımcı olmaktan daha fazlasını yapıyor. Chainalysis, Ağustos 2019’da blockchain analizini basitleştirmek için KYT’yi başlattı. Temmuz 2020’de ise kripto para birimi değişimlerini ve daha fazlasını analiz etmek için Market Intel’i başlattı. Toplu olarak bu iki hizmet, Gronager’ın “kodla uyumluluk” olarak adlandırdığı şeyi tehlikeye atarak dolandırıcılığın önlenmesini kolaylaştırıyor. Belki de kurumsal benimsemenin temelini daha da sağlamlaştırmaya yardımcı olur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin ve Elon Musk ile İlgili Bahisler Açıldı

Kendini “Dogefather” olarak tanımlayan Tesla CEO'su Elon Musk, bugün Saturday Night Live'a (SNL) katılacak. Musk’ın Dogecoin ile ilgili açıklama...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend