Chainalysis adlı kripto analiz firması tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Orta Doğu'daki kripto para kullanımının çoğu Türkiye'den geliyor.
Chainalysis adlı kripto analiz firması tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Orta Doğu'daki kripto para kullanımının çoğu Türkiye'den geliyor.

Chainalysis adlı kripto analiz firması tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Orta Doğu’daki kripto para kullanımının çoğu Türkiye’den geliyor.

Haberin Özeti

  • Chainalysis bu hafta “2020 Kripto Para Raporu”nu yayınladı.
  • Rapor, son yıllarda kısmen zayıflayan ulusal para birimi nedeniyle Türkiye’nin Orta Doğu’daki kripto para kullanımının büyük bir yüzdesini oluşturduğunu gösteriyor.
  • Orta Doğu, hala dünyanın en küçük ikinci kripto para piyasası konumunda.

Kripto analiz firması Chainalysis’in yeni bir raporuna göre, Türkiye, Ortadoğu’nun tartışmasız kripto para kralı ve ülke komşu ülkelere göre çok daha yüksek oranlarda dijital varlıkları benimsiyor.

Türkiye, Chainalysis’in Global Crypto Adoption Index’inde 154 ülke arasında 29. sırada yer alıyor ve firmanın bu hafta yayınlanan 2020 Geography of Cryptocurrency Raporuna göre Orta Doğu’da bir numara.

Editörün notu: Orta Doğu ülkeleri arasında Suriye, Irak, Katar,Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti, Ürdün, İsrail, Lübnan, İran, Batı Şeria ve Gazze (Filistin), Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kuveyt, Bahreyn, Yemen, Mısır ve Afganistan bulunur.

Chainalysis, Türkiye’nin uzun zamandır kripto para biriminin benimsenmesi noktasında bir cennet olduğunu ve Türkiye’deki ekonomik belirsizliğin kripto paraların popülerliğinin artmasında rol oynadığını söyledi. Raporda, “Türk lirası son yıllarda aşırı derecede dalgalı hale geldi ve bazılarının tasarruflarının bir kısmını kripto para birimine kaydırmasına neden oldu” dendi.

Şu anda Türkiye’de herhangi bir kripto para birimi düzenlemesi bulunmuyor, ancak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nın bir mevzuat geliştirme sürecinde olduğu biliniyor.

Chainalysis raporuna göre, Orta Doğu’daki Binance, Huobi ve Bitfinex borsalarındaki çoğu ticaret Türk kullanıcılardan geliyor.

Türkiye merkezli kripto para borsası BTCTurk’te, en yaygın işlemin Bitcoin/Lira olduğu belirtildi. Raporda, “çoğu kullanıcının daha fazla likidite ve ticaret imkanı sunan Binance gibi diğer büyük platformlara göndermeden önce kripto para satın almak için BTCTurk’ü kullandığı” belirtildi.

İlgili Haber:  MicroStrategy, 183 Milyon Dolar Değerinde 16.800 Bitcoin Daha Satın Aldı

Yeni mevzuatla birlikte benimsenme oranı artabilir

Rapor ayrıca, mobil fintech ve ödeme platformlarının mevcut benimsenme oranının bölgedeki diğer yerlerden daha yüksek olduğunu ve gelecek olan yeni mevzuatın muhtemelen daha fazla kripto benimsemesine yol açacağını gösteriyor.

Reuters’e göre Türk lirası bu yıl -%20 düşüşle rekor düşük seviyelere ulaştı ve 2020’de dünyanın en zayıf üçüncü para birimi oldu.

Rapora göre Orta Doğu’daki diğer ülkelerde Türkiye’ye oranla daha düşük benimsenme seviyeleri olmasına rağmen, bu ülkelerde yasal düzenlemelerin daha hızlı ilerlediği belirtildi.

Orta Doğu, Afrika’nın ardından dünyanın en küçük ikinci kripto para piyasası olmaya devam ediyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın