Chainlink’in DECO’yu Satın Alması Blockchain’i Dönüştürebilir

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

En yaygın kullanılan merkezi olmayan finansal veri kaynağı (DeFi) ve 3 milyar doların üzerinde piyasa değeri olan Chainlink, bugün Cornell Üniversitesi’nin Oracle protokolü DECO‘yu satın aldığını duyurdu.

blank

DECO tamamen Cornell Üniversitesi tarafından geliştirilen ve en büyük hedeflerinden biri internet üzerinden veri aktarımı için HTTPS/TLS’nin nasıl kullanılacağına ilişkin bir iyileştirme ortaya koymak olan bir protokoldür. Geliştirme ekibinin başında dünyanın en büyük güvenlik şirketlerinden biri RSA’nın eski baş mühendisi Dr. Ari Juels bulunmaktadır.

Dr. Ari Juels ile ilgili şöyle bir ek bilgi vermek gerekir; kendisi 1999 yılında, daha bitcoin icat edilmeden 10 yıl önce Proof of Work konseptini kaleme alan kişilerden biridir. 1999 yılında yayınladığı makaleye buradan erişebilirsiniz. Dr Juels’in geliştirdiği PoW konsepti üzerine Satoshi Nakamoto ilk kripto para uygulaması olan bitcoin’i hayata geçirdi.

Bu duyuruya ilk tepkiler, merkezi olmayan finansa (Chainlink’in en iyi olduğu alan) etkisine odaklanmış olsa da, bu işlemin yansımaları bu dar alandan çok daha geniş olacak gibi gözüküyor ve şirketler tarafından blockchain teknolojisinin benimsenmesini temelde hızlandırabilir.

Gelecek DeFi’de

Chainlink’in ağ amacı modeli, en nihayetinde akıllı sözleşmelerin harici veri kaynaklarına (veya blockchain terminolojisinde bilindiği üzere oracle’lara) merkezi olmayan bir şekilde güvenli bir şekilde erişmesini sağlarken, aynı zamanda bilginin güvenilir olmasını ve değiştirilmemesini sağlamakla ilgilidir.

Akıllı sözleşmeler, geniş bir kullanım yelpazesiyle muazzam bir potansiyele sahipken, DeFi sayrsinde ezici bir güce sahip oldular. Bugün DeFi ekosistemindeki akıllı sözleşmelerde sekiz milyar doların üzerinde para kilitli durumda. Bunların çoğu, yatırımcılara fiyat, talep, arz ve teminat seviyeleri gibi token bilgileri sağlamak üzere bilgi omurgası olarak Chainlink teknolojisini kullanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

DeFi son zamanlarda büyük bir yükseliş içindeyken (yalnızca Temmuz 2020’den bu yana %30 büyümüştür), yine de geleneksel finans piyasalarına kıyasla nispeten küçük bir varlık sınıfını temsil etmektedir. Dahası, fiziksel mal ve hizmetlerin gerçek dünyasından ağırlıklı olarak izole edilmiş bir şeydir.

Başka bir deyişle, DeFi, akıllı sözleşmelerin yetenekleri için buzdağının görünen yüzüdür.

Buz dağının altında, sonunda bir “dünya bilgisayarı”nı temsil edebilecek, her yerde bulunabilen, küresel olarak bağlantılı ve merkezi olmayan, 5G gibi yüksek hızlı ağlar aracılığıyla iletilen verileri kullanarak hayatımızın her yönünü otomatikleştirecek olan blockchain ekosisteminin muazzam potansiyeli yatıyor.

DECO’nun Satın Alınması

Chainlink, DECO’nun satın alınmasıyla, yeni bir teknoloji geliştirmek yerine, zaten halihazırda web trafiğini güvence altına almak için bugün kullanılmakta olan teknolojiyi kullanmayı hedefliyor. Bu teknoloji, SSL diye bildiğimiz 25 yıldır var olan güvenlik teknolojisidir. Bu teknoloji, akıllı sözleşmelerin ve oracle’ların dayandığı aynı kriptografi yöntemini kullanır.

DECO ile Chainlink’in birleşmesiyle endüstriye kurumsal seviyede bir güvenlik sağlanmış olacak. Bu da blockchain’in kurumsal şirketler tarafından benimsenmesini ve kullanımını hızlandırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend