12 Ağustos 2022, Cuma
27.7 C
İstanbul

Çin, 15 Şehirde Blockchain Testlerine Başlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Çin’in blockchain ve CBDC çalışmaları yaptığını uzun süredir biliyoruz.

Binance indirim kodu

2019’un sonlarında başlatılan Çin’in Blockchain Hizmet Ağı (BSN), orta ölçekli işletmeleri blockchain uygulamaları oluşturma ve dağıtma konusunda desteklemeyi amaçlayan devlet destekli bir girişim olarak biliniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hatta geçen sene Ekim ayında bu projede Türkiye ile de işbirliği yapılacağına yönelik söylentiler çıkmıştı.

Çin bu alandaki çalışmalarını hızlandırmışa benziyor.

Çin, 15 şehir yönetimini, bazı şirketleri, üniversiteleri, hastaneleri ve endüstri grupları da dahil olmak üzere 164 farklı kuruluşu, blockchain teknolojisinin uygulanması konusunda bir deneme yapmak için seçti.

Çin yetkilileri Pazar günü yaptıkları açıklamada, programın blok zincir teknolojisinin veri paylaşımını kolaylaştırma, iş prosedürlerini optimize etme, maliyetleri düşürme, sinerjiyi iyileştirme ve güvenilir sistemler oluşturmadaki rolünü test etmeyi hedeflediklerini söylediler.

Seçilen şehirler arasında başkent Pekin, güneyde Guangzhou ve güneybatıda Guiyang yer alıyor. Yetkililer, üretim, enerji, hukuk, telif hakkı, sınır ötesi finansman, eğitim ve sağlık gibi alanlara odaklanarak denemeyi “kapsamlı” bir şekilde yürüteceklerini belirttiler.

Açıklamaya göre, Blockchain ile ilgili altyapı, üretim amaçlı talebi karşılayan büyük ölçekte veri alışverişi yetenekleri oluşturmak için denemeye dahil olan alanlarda dengeli bir şekilde konsolide edilecek ve konuşlandırılacak. Programa dahil olan kuruluşlar, “birlikte çalışabilir” (interoperable) ve “sürdürülebilir” (sustainable) blockchain tabanlı donanım ve yazılımları kullanmaya teşvik edilecek.

ABD ile Çin arasındaki CBDC savaşı kızışıyor. Çin bu konuda daha hızlı aksiyonlar alırken, ABD daha temkinli ve yavaş ilerliyor gözüküyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar