29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Çin – ABD Rekabeti, Kripto Para İçin Bir Fırsat Olabilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, NFX’den Morgan Beller ile yaptığı röportajda Çin – ABD rekabetini ve bunun kripto para ile ilişkisini değerlendirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Vitalik Buterin, katıldığı bir röportajda Çin – ABD ekonomik rekabetini değerlendirdi.
  • Buterin, bu rekabetin kripto paranın gelişmesi için bir fırsat sağlayabileceğini öne sürdü.
  • Ethereum yaratıcısı, fikrini ilgi çekici bir benzetme ile açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin ile bir soğuk savaşın ortasında. Üstelik bu soğuk savaş, bilgisayar çiplerinin devresi ve cep telefonu uygulamalarının hizmet koşulları üzerinden gerçekleşiyor.

Binance indirim kodu

ABD – Çin Rekabetinden Galip Çıkan Kripto Para Olabilir mi?

Öyleyse kim kazanacak? Çinli teknoloji şirketleri mi yoksa ABD mi? Aslında, belki de kripto para!

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, risk sermayesi şirketi NFX’in ortağı Morgan Beller ile yaptığı bir röportajda konu ile ilgili detaylı açıklamalar yaptı.

Ethereum kurucusu, Amerika’nın Çinli teknoloji şirketlerine yönelik saldırganlığına atıfta bulundu. Buterin, “İnsanlık için olumsuz bir toplam olsa bile, çoğu çatışmanın kripto para için iyi bir sonuç yarattığı kesinlikle doğru.” dedi.

Trump yönetimi, dört yılın büyük bir bölümünü Çinli teknoloji şirketleri ile savaşarak geçirdi. Başkan Trump, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle popüler WeChat uygulamasını (dünya genelinde 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan) yasaklamaya çalıştı. Aynı zamanda video paylaşım sitesi TikTok’un Çin’e ait ByteDance’dan alınması için uğraştı. Başkan Trump, görevden ayrılmadan önce Çin’den gelen ekran kartlarına izin verilmiyordu.

Gerçekten İnsanları Önemsediğinizin Kanıtı: Ademi Merkeziyetçi Bir Yapı

Ethereum yaratıcısı Buterin ise bunun yanlış bir yol olduğuna inanıyor. Ona göre, ulusal hükümetlerin merkezileştirilmiş gücünü koruma girişimleri, toplumlarda negatif etki bırakıyor. Bu noktada kripto para devreye giriyor. Çünkü Buterin’e göre ademi merkeziyetçi yapı, gerçekten insanları korumayı önemsediğinizi kanıtlamak için inandırıcı bir yol.

İlgili Haber:  Tek Bir Bitcoinle Kaç Tane Big Mac Satın Alabilirsiniz?

Peki, ABD ve Çin arasındaki bu sıkı rekabet nasıl olacak da kripto para için bir fırsat olacak? Buterin, bunu, üç kişinin bir silahlı çatışmaya dahil olduğu örnek bir mantık problemi ile açıklıyor: Bir silahlı çatışmada A kişisi, B’den daha yeteneklidir. B ise C’den daha iyidir. Kimin kazanma ve hayatta kalma olasılığı daha yüksektir?

Cevap: C.

Buterin’e göre, “A ve B kişileri, en büyük tehdit olarak birbirlerini görür. Bu nedenle de ilk düşündükleri şey birbirlerini öldürmek olacaktır. Böyle bir durumda ise C’nin kazanan olarak ortaya çıkma olasılığı en yüksek olandır.”

Tahmin etmediyseniz, buradaki C, kripto para oluyor…

Hiçbir tarafta yer almıyor; ademi merkeziyetçi ve sansüre dayanıklı yapısı ile geniş kitleler tarafından benimsenmeye yönelik başlıca kriterleri karşılıyor.

Peki, bu rekabette yeni oyuncular da olabilir mi? Belki bir D veya E kişisi… Kim bilir?

Zaman gösterecek.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar