1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Çin, Bitcoin Madencilerini “Kara Listeye” Almakla Tehdit Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin, gelecekte Bitcoin madencilerini bir kara listeye alabilir. Bu tür kısıtlamalar Bitcoin madenciliğinin Çin’den çıkışının hız kazanmasına neden olabilir. Bazı uzmanlar bu gelişmenin Bitcoin ekosistemi için olumlu olabileceğini söylüyor.

Binance indirim kodu

Kripto para dünyası yavaş yavaş silkelenip, son günlerde yaşadığı kayıpları telafi etmeye başladı. Kripto paraların toplam piyasa değeri son 24 saatte %5 değer kazandı ve Cumartesi günü yaşanan dip noktasından sonra değerine 500 milyar dolar katmış oldu. Büyüme bu hızda devam ederse, 2 trilyon dolar barajı önümüzdeki birkaç gün içerisinde tekrardan aşılabilir. Bu yazının yazıldığı anlarda 39.456 dolardan işlem gören Bitcoin, 40.000 bandından çok da uzak sayılmaz.

Binance indirim kodu

Altcoin piyasasında da olumlu bir hava gözleniyor. Ethereum günlük grafiğinde %9 değer kazandı ve 2.850 dolara ulaşarak gözünü tekrardan 3.000 dolara dikti. Yaşanan yükselişler ile birlikte birlikte Ethereum için haftalık kayıplar %16.9’a geriledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çin, Kripto Para Madencilerini Kısıtlamalar ile Yıpratmaya Devam Ediyor

Piyasalar son yaşanan çöküşten sonra toparlanmaya başlamışken, Bitcoin madenciliği alanında da yeni gelişmeler meydana geliyor. Geçtiğimiz hafta Çin yönetiminin, kripto para madenciliği konusunda daha sıkı önlemler alacağı haberi kripto para dünyasında giderek yayılmıştı. Nisan ayının sonlarında ise Pekin yönetimi, madencilik veri merkezlerinin daha sert denetimlere tabii tutulması için acil bir bildiri yayınlamıştı. Bu bildiriden sonra madencilik aktivitesi gösteren işletmeler, ekonomi ve bilişim teknolojileri bürosuna gerçekleştirdikleri madencilik miktarları ve kullandıkları enerji miktarının tam değerlerini bildirmek zorunda kalmışlardı.

Bu zorunluluk bundan sonra daha da artacağa benziyor. Yeni yayınlanan Çin kaynaklı bir rapora göre, İç Moğolistan Gelişim ve Reform Komisyonu, bölgedeki yeni kuralları ihlal eden Bitcoin madencilerinin, Çin’deki sosyal kredi sisteminde kara listeye alınmasını talep etti. Bu tasarı hayata geçerse Bitcoin madencileri, seyahat kısıtlamaları, finansal piyasalara kısıtlı erişim, internet hızında kısıtlama ve daha fazla vergi ödemek gibi yaptırımlar ile karşı kalacak.

İlgili Haber:  İran, Bitcoin Madenciliğine Yönelik Yasakları Önümüzdeki Ay Kaldıracak

Bitcoin Hashrate’leri Düşüşte

Bu tür bir açıklamanın sonuçsuz kalması tabii ki beklenemezdi. İç Moğolistan bölgesi Sichuan ve Xinjiang ile birlikte Çin’in en büyük madencilik tesislerine ev sahipliği yapıyordu. Bazı madenciler daha şimdiden yeni kararları kabul etmeyip hizmetlerini durdurdular.

Bu durumdan Bitcoin hashrate’leri de nasibini aldı. Yeni kararların ardından, geçtiğimiz hafta yaklaşık 200 EH/s olan Bitcoin madenciliği hashrate’i, sadece iki gün içerisinde 106 EH/s’e düştü. Şu anda ise 152 EH/s hızında olan Bitcoin hashrate’leri, alt ve üst sınırların arasında bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar