Çin, Bitcoin Madenciliği İçin Sıkı Düzenlemeler Getireceğini Açıkladı

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 hafta önce

Çin, Bitcoin madenciliği yapan işletmelerin, madencilik işlemleri için ne kadar enerji tükettiklerini açıklamalarını zorunlu kıldı. Bu düzenleme, iklimi koruma amacıyla mı yapıldı yoksa arkasında başka nedenler mi var?

Çin, elektrik ücretleri dünyanın geri kalanına kıyasla çok daha ucuz olduğu için Bitcoin madencileri tarafından bir tür cennet olarak tanımlanıyordu. Son gelişmeler ile beraber ise, en azından Çin yönetimi buna karar verdiği zaman, Bitcoin madencileri zor günler yaşayabilir. Ayrıca Bitcoin madencilerine daha sıkı denetimler yapılacağına dair de planlar olduğu açıklandı.

Bitcoin’in Kullandığı Enerji Miktarı Hakkındaki Endişeler Görünür Sebebi Oluşturuyor

Raporlara göre, Çin yönetimi özellikle Bitcoin madenlerinin yüksek enerji tüketimi konusunda endişeli. Tabii ki bu enerji tüketimi sonucunda doğaya salınan karbondioksit miktarı da artıyor. Square tarafından kısa bir süre önce yayınlanan araştırma sonuçlarına göre ise, Bitcoin madenciliği ile yenilenebilir enerji kullanımı arasında daha sıkı bir bağlantı oluşturulacak.

Pekin yönetiminin 27 Nisan tarihinde, “acil durum bildirimi” başlığıyla yayınladığı bildirimde, kripto para madenciliği yapılan veri merkezlerinde gerçekleştirilecek kontroller hakkında bilgiler verildi. Bu haber ile birlikte Çin’de yer alan Bitcoin madenciliği sektöründe de bir panik havası gözlendi. Pekin’deki Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri Bürosu, şehirdeki veri merkezi işletmelerinin, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğini yapıp yapmadıklarını beyan etmelerini istedi.

Çin, İşletmelerden Bilgi Talep Etti

İşletmeler, eğer kripto para madenciliği yaptıklarını beyan ederlerse, yapılan madenciliğin boyutları ve kullanılan enerji miktarı da bildirilmek zorunda olacaklar. Bu bilgiler, Çin’deki resmi büronun ismini vermek istemeyen bir memuru tarafından sağlandı. Aynı kişi, bu bildirimin Çin’in en büyük üç telekomünikasyon şirketine de gönderildiğini söyledi. Şu anda bu tür bir soruşturmanın arkasındaki nedenin ne olduğu tam olarak netlik kazanmadı. Bu tür bir düzenlemenin tüm ülke geneline yayılma ihtimali ise göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir ihtimal.

Çin’de kripto para madenciliği ekipmanları üreten en büyük şirketlerden olan Canaan Inc’in başkan vekilliğini yapan Edward Lu; Kanada, Kuzey Avrupa ve Orta Asya’dan Bitcoin madenciliği ekipmanlarına olan ilginin arttığını söyledi. Bu yüzden, ucuz elektriğin önemli olduğu kadar öngörülebilir ve net düzenlemelerin varlığının da madencilerin bölge tercihini etkilediği anlaşılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend