8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Çin, Bitcoin Madenciliği İçin Sıkı Düzenlemeler Getireceğini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çin, Bitcoin madenciliği yapan işletmelerin, madencilik işlemleri için ne kadar enerji tükettiklerini açıklamalarını zorunlu kıldı. Bu düzenleme, iklimi koruma amacıyla mı yapıldı yoksa arkasında başka nedenler mi var?

Binance indirim kodu

Çin, elektrik ücretleri dünyanın geri kalanına kıyasla çok daha ucuz olduğu için Bitcoin madencileri tarafından bir tür cennet olarak tanımlanıyordu. Son gelişmeler ile beraber ise, en azından Çin yönetimi buna karar verdiği zaman, Bitcoin madencileri zor günler yaşayabilir. Ayrıca Bitcoin madencilerine daha sıkı denetimler yapılacağına dair de planlar olduğu açıklandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin’in Kullandığı Enerji Miktarı Hakkındaki Endişeler Görünür Sebebi Oluşturuyor

Raporlara göre, Çin yönetimi özellikle Bitcoin madenlerinin yüksek enerji tüketimi konusunda endişeli. Tabii ki bu enerji tüketimi sonucunda doğaya salınan karbondioksit miktarı da artıyor. Square tarafından kısa bir süre önce yayınlanan araştırma sonuçlarına göre ise, Bitcoin madenciliği ile yenilenebilir enerji kullanımı arasında daha sıkı bir bağlantı oluşturulacak.

Pekin yönetiminin 27 Nisan tarihinde, “acil durum bildirimi” başlığıyla yayınladığı bildirimde, kripto para madenciliği yapılan veri merkezlerinde gerçekleştirilecek kontroller hakkında bilgiler verildi. Bu haber ile birlikte Çin’de yer alan Bitcoin madenciliği sektöründe de bir panik havası gözlendi. Pekin’deki Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri Bürosu, şehirdeki veri merkezi işletmelerinin, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğini yapıp yapmadıklarını beyan etmelerini istedi.

Çin, İşletmelerden Bilgi Talep Etti

İşletmeler, eğer kripto para madenciliği yaptıklarını beyan ederlerse, yapılan madenciliğin boyutları ve kullanılan enerji miktarı da bildirilmek zorunda olacaklar. Bu bilgiler, Çin’deki resmi büronun ismini vermek istemeyen bir memuru tarafından sağlandı. Aynı kişi, bu bildirimin Çin’in en büyük üç telekomünikasyon şirketine de gönderildiğini söyledi. Şu anda bu tür bir soruşturmanın arkasındaki nedenin ne olduğu tam olarak netlik kazanmadı. Bu tür bir düzenlemenin tüm ülke geneline yayılma ihtimali ise göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir ihtimal.

İlgili Haber:  Ripple, SEC'in Kişisel Banka Kayıtlarına Erişim Talebine Karşı Çıkıyor

Çin’de kripto para madenciliği ekipmanları üreten en büyük şirketlerden olan Canaan Inc’in başkan vekilliğini yapan Edward Lu; Kanada, Kuzey Avrupa ve Orta Asya’dan Bitcoin madenciliği ekipmanlarına olan ilginin arttığını söyledi. Bu yüzden, ucuz elektriğin önemli olduğu kadar öngörülebilir ve net düzenlemelerin varlığının da madencilerin bölge tercihini etkilediği anlaşılıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar