2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Çin, Uyguladığı Bunca Yasağa Rağmen Bitcoin Madenciliğinde Nasıl Lider Kalabiliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çin, Bitcoin ve diğer kripto paralar için gerçekten de önemli bir pazardı. Ancak bu durum son zamanlarda değişti. Son gelişmeler neler?

Binance indirim kodu

Bitcoin ve diğer kripto paralar uzun bir süredir Çin’den ayrı düşünülemiyor. Çinli kripto para topluluğu uzun bir süredir dünyanın en büyük Bitcoin topluluğunu oluşturuyor. Çin yönetiminin bu alandaki baskıcı tavırları sonucunda Çin, kripto para piyasası açısından ABD’nin gerisinde kalarak ikinci sıraya düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto para analiz şirketi Chainalysis verilerine göre, yalnızca Ocak 2021-Temmuz 2021 tarihleri arasında 150 milyar dolar değeri aşan kripto para Çin’e aktı.

Buna ek olarak Çin, geçmişte özellikle Bitcoin madenciliği endüstrisini domine ediyordu. Bu dönemlerde, Çin’in küresel Hash oranı payı zaman zaman yaklaşık olarak %65’lere kadar yükseldi.

Buna rağmen Çin, kripto para süper gücü sıfatını giderek kaybediyor. Bu, Çinli yetkililerin kripto para ticareti ve kripto para madenciliği endüstrisine getirdiği, giderek sıkı hale gelen sıkı tedbirler nedeniyle yaşandığı düşünülüyor.

Bitcoin Madenciliğinin Merkezinin Çin Olduğu Düşünülüyordu

2021 yılının Mayıs ayında Çinli yetkililer, kripto para madenciliği ve alım satımına yönelik bazı tedbirler alacağını söylemişlerdi. Bunun ardından kısa bir süre önce, birçok Çinli işletmenin faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalmasıyla beraber küresel Hash oranı da bir hayli düşmüştü. Poolin, AntPool, F2Pool, BTC.top ve ViaBTC gibi, genel anlamda Çin merkezli olan madencilik havuzları, 2021 yılı Mayıs ayında Çin’de açıklanan Bitcoin madenciliği yasağı ile birlikte kurudular.

Chainalysis’in paylaştığı grafik, madencilik yasağının ardından Çinli madencilik havuzlarından gelen Hash oranının nasıl bir düşüş gösterdiğini sergiliyor. Buna ek olarak, Çekyalı madencilik havuzu SlushPool’un ise aynı zaman diliminde herhangi bir Hash oranı gerilemesi yaşamadığı gözleniyor.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasası Yeni SEC Başkanının Kim Olacağını Merakla Bekliyor

Peki Çinli Şirketler Madenciliği Halen Nasıl Domine Ediyor?

Çin’in kripto para madenciliği kararından sonra çok sayıda Çinli madenci başka ülkelere taşınmak zorunda kaldı. Bu madencilerin tercih ettiği yerlerin başında ABD, Güney Amerika, İran ve Kazakistan vardı. Bununla birlikte küresel Hash oranının dağılımı bakımında büyük bir tekrar düzenleme yaşandı ve bununla birlikte Çin’deki son Bitcoin madencisinin de ülkeyi terk edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Buna rağmen, güncel Hash oranı dağılımlarına bakıldığında Çinli madencilik havuzlarının halen zirvede olduğu görülüyor.

Çinli madencilerin önemli bir kısmının, madencilik ekipmanlarını başka ülkelere başarıyla transfer edebildiklerini gözlüyoruz. Bu yüzden en büyük üç Bitcoin madenciliği şirketi, faaliyetlerini Çin dışında bir ülkede sürdüren Çinli şirketlerden oluşuyor.

Buna ek olarak Çin halen madencilik ekipmanları pazarında liderliğini sürdürüyor. Dünyadaki madencilik ekipmanlarının çoğu, Çinli bir şirket olan Bitmain tarafından üretiliyor. Bitmain ayrıca dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Antpool’u da bünyesinde bulunduruyor. Bununla birlikte Chainalysis raporunda, madencilik endüstrisi içerisinde Bitmain markasının ne kadar önemli olduğu da vurgulanıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar