30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Çin, Bitcoin Pazarına Hükmediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Asya, küresel kripto para işlemlerinin %43’üne ev sahipliği yapıyor ve Çin, faaliyetlerin çoğunun gerçekleştiği yer olarak öne çıkıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Messari tarafından bugün yayınlanan bir rapor, Çin’in dünya çapında kripto para faaliyetinde lider olduğunu söylüyor.
  • Ülke, Bitcoin hashrate’inin %65’ini kontrol ediyor.
  • Asya’daki Vietnam gibi bazı diğer ülkelerde hala daha kripto paraya dair katı düzenlemeler yer alıyor.

Kripto para veri sağlayıcısı Messari tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre Çin, Bitcoin pazarının tartışmasız kralı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Analist Mira Christanto’nun hazırladığı “Asya’nın Kripto Manzarası” raporu bugün yayınlandı. Rapor, dünyanın en büyük kripto pazarı olan Asya’nın fonlarına, borsalarına ve ticaret alışkanlıklarına dair detaylı bir inceleme olarak öne çıkıyor.

Ve bölgedeki en fazla etkiye sahip ülke olan Çin, düzenleyici baskılara rağmen kripto piyasasındaki yerini güçlendirmeye devam ediyor.

Çin, Toplam Bitcoin Hashrate’in %65’ini Kontrol Ediyor

Ülke, Bitcoin hashrate’inin (Bitcoin madenciliği için ne kadar bilgi işlem gücünün kullanıldığına dair bir ölçü) %65’ini kontrol ediyor. Hükümeti çok da “Bitcoin dostu” olmayan bir ülke için birleşik hashrate değeri son derece iyi görünüyor. Bu değerler, ABD (%7.24), Rusya (%6.9) ve Venezuela (%0.43) gibi büyük piyasa oyuncularını gölgede bırakmış görünüyor.

Rapor, Asya’nın küresel kripto para işlemlerinin %43’ünü (296 milyar Dolar) oluşturduğunu ve Doğu Asya’nın bu rakamın çoğunu elinde tuttuğunu belirtiyor. Doğu Avrupa (%12) veya Latin Amerika (%7) ile karşılaştırıldığında, Asya çok daha büyük bir oyuncu olarak karşımıza çıkıyor.

Çin Nasıl Lider Oldu?

Peki Çin, dünyanın en büyük kripto geliştirme topluluklarından birine sahip kripto pazarında neden bu kadar büyük bir oyuncu? Bunun büyük ölçüde para birimi kontrolleriyle ilgisi var: Çin, bireylerin yılda yalnızca 50.000 ABD Dolarına kadar döviz satın almalarına izin veriyor, bu nedenle ülke vatandaşları farklı paralarla bunu aşmanın bir yolunu buluyor.

İlgili Haber:  Morgan Stanley'nin Yeni Bitcoin Fonu İki Haftada 29.4 Milyon Dolar Kâr Etti

Rapor, “Kısıtlamaların bir sonucu olarak, USD-stablecoin piyasası, USD bulundurmanın bir yolu olarak Çin’de patlama yaşıyor.” diyor.

Aslında, Çin’deki en büyük kripto para, Doğu Asya pazarını yönlendiren stablecoin Tether olarak öne çıkıyor.

Messari’nin raporu ayrıca, Hong Kong’un Asya’daki diğer tüm ülkelerden daha fazla kurumsal yatırımcıya sahip olduğunu söylüyor.

Güney Kore, kripto yatırımcılarının en yüksek penetrasyonuna sahipken, işçilerin üçte biri de kripto paraya yatırım yaptıklarını söylüyor.

Rapora göre, kripto paraya dair en katı kurallara ise Vietnam’da rastlanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar