Çin, Bitcoin Pazarına Hükmediyor

Son güncelleme: 1 ay önce

Asya, küresel kripto para işlemlerinin %43’üne ev sahipliği yapıyor ve Çin, faaliyetlerin çoğunun gerçekleştiği yer olarak öne çıkıyor.

Haberin Özeti

  • Messari tarafından bugün yayınlanan bir rapor, Çin’in dünya çapında kripto para faaliyetinde lider olduğunu söylüyor.
  • Ülke, Bitcoin hashrate’inin %65’ini kontrol ediyor.
  • Asya’daki Vietnam gibi bazı diğer ülkelerde hala daha kripto paraya dair katı düzenlemeler yer alıyor.

Kripto para veri sağlayıcısı Messari tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre Çin, Bitcoin pazarının tartışmasız kralı.

Analist Mira Christanto’nun hazırladığı “Asya’nın Kripto Manzarası” raporu bugün yayınlandı. Rapor, dünyanın en büyük kripto pazarı olan Asya’nın fonlarına, borsalarına ve ticaret alışkanlıklarına dair detaylı bir inceleme olarak öne çıkıyor.

Ve bölgedeki en fazla etkiye sahip ülke olan Çin, düzenleyici baskılara rağmen kripto piyasasındaki yerini güçlendirmeye devam ediyor.

Çin, Toplam Bitcoin Hashrate’in %65’ini Kontrol Ediyor

Ülke, Bitcoin hashrate’inin (Bitcoin madenciliği için ne kadar bilgi işlem gücünün kullanıldığına dair bir ölçü) %65’ini kontrol ediyor. Hükümeti çok da “Bitcoin dostu” olmayan bir ülke için birleşik hashrate değeri son derece iyi görünüyor. Bu değerler, ABD (%7.24), Rusya (%6.9) ve Venezuela (%0.43) gibi büyük piyasa oyuncularını gölgede bırakmış görünüyor.

Rapor, Asya’nın küresel kripto para işlemlerinin %43’ünü (296 milyar Dolar) oluşturduğunu ve Doğu Asya’nın bu rakamın çoğunu elinde tuttuğunu belirtiyor. Doğu Avrupa (%12) veya Latin Amerika (%7) ile karşılaştırıldığında, Asya çok daha büyük bir oyuncu olarak karşımıza çıkıyor.

Çin Nasıl Lider Oldu?

Peki Çin, dünyanın en büyük kripto geliştirme topluluklarından birine sahip kripto pazarında neden bu kadar büyük bir oyuncu? Bunun büyük ölçüde para birimi kontrolleriyle ilgisi var: Çin, bireylerin yılda yalnızca 50.000 ABD Dolarına kadar döviz satın almalarına izin veriyor, bu nedenle ülke vatandaşları farklı paralarla bunu aşmanın bir yolunu buluyor.

  Tether, 1 Milyon Doları USDT Cinsinden Geri Ödemek İçin Merkezi Gücünü Kullanıyor

Rapor, “Kısıtlamaların bir sonucu olarak, USD-stablecoin piyasası, USD bulundurmanın bir yolu olarak Çin’de patlama yaşıyor.” diyor.

Aslında, Çin’deki en büyük kripto para, Doğu Asya pazarını yönlendiren stablecoin Tether olarak öne çıkıyor.

Messari’nin raporu ayrıca, Hong Kong’un Asya’daki diğer tüm ülkelerden daha fazla kurumsal yatırımcıya sahip olduğunu söylüyor.

Güney Kore, kripto yatırımcılarının en yüksek penetrasyonuna sahipken, işçilerin üçte biri de kripto paraya yatırım yaptıklarını söylüyor.

Rapora göre, kripto paraya dair en katı kurallara ise Vietnam’da rastlanıyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın