9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Çin, Blockchain Teknolojisini Kullanarak Çevreci Elektrik Üretimi Yapacak!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin, dünyadaki karbondioksit emisyonlarının büyük bir çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor. Peki Uzak Doğu ülkesi bu durumu azaltabilmek için Blockchain teknolojisini kullanabilir mi?

Binance indirim kodu

Çin Gelişme ve Reform Komisyonu, 7 Eylül tarihinde web sitesinde yayınladığı bildiride, Çin Devlet Şebeke Şirketi ve Çin Güney Güç Şebekesi’ne resmi bir cevap yazdı. Cevapta, daha verimli bir enerji kaynağı oluşturmak için Blockchain teknolojisinden yararlanılabileceği yazıyordu. Bunun sonucunda da enerji tüketimi için yeni yollar ve yeni enerji formları kullanılabilir. Konuda araştırma yapmak amacıyla bir pilot proje oluşturulacak.

Binance indirim kodu

Söz konusu iki şirketin küçük firmalar olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. Çin Devlet Şebeke Şirketi, 386 milyar dolarlık geliriyle dünyanın en büyük enerji şirketlerinden birini oluşturuyor. Çin Güney Güç Şebekesi de, 83 milyar dolarlık geliriyle Çin enerji piyasasında önemli aktörlerden biri olarak biliniyor. Bu denli büyük şirketler şu anda Blockchain teknolojisine dayanan bir pilot proje ile birlikte Blockchain’in enerji üretimini nasıl verimli ve sürdürülebilir kılacağını araştırıyor. Projenin başarılı olması durumunda, yalnızca Blockchain teknolojisinin adaptasyonunun kullanışlı olduğu ortaya çıkmayacak, bununla birlikte Çin iklim hedeflerine de daha da yaklaşmış olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Neden Bir Pilot Blockchain Projesi?

Çin, 2060 yılına kadar iklim-nötr olmak amacına sahip olduğunu ilan etmişti. Ülke 2019 yılında halen dünyanın en büyük karbondioksit salınımı yapan ülkesi olduğundan daha bu konuda yapılacak çok iş var. Çin Komünist Partisi bu yüzden bu amacına ulaşabilmek için daima yenilikçi teknolojilere yöneliyor. Peki neden bir pilot proje yapılacak? Çinli komisyon bu soruya web sitesinde şöyle cevap veriyor: “Yeni enerji kaynaklarıyla birlikte yaşanan stabil olmayan enerji üretimi gibi teknik sorunlar nedeniyle enerji üretim tesislerinin işletme maliyetleri ve elektrik sistemlerinin maliyetleri oldukça hızlı bir şekilde yükseldi. Karbondioksit yönünden fakir enerji kullanımı, güvenlik, güvenilirlik ve maliyet konularında aynı anda çözüm sağlayabilmek amacıyla elektrik sistemlerindeki reform hareketlerimizin derinleştirilmesi gerekiyor. Bu sistemler alanında yeni teknolojiler keşfedilecek ve araştırılacak.”

İlgili Haber:  Ethereum mu BTC mi? ETH BTC'ye Karşı Kritik Bir Seviyeye Düşerken Ne Yapmalı?

Peki bu yenilikçi teknolojiler içerisinde neden Blockchain teknolojisi seçildi? Bu konu aslında dağıtılmış defter teknolojilerinin yapısında bulunan belirli özelliklere dayanıyor. Blockchain teknolojisi sayesinde, zincir katılımcılarının tamamı, çevreci elektrik üretimi, aktarımı ve kullanımı konularında bilgi alabilecek. Çin Devlet Şebeke Şirketi, Blockchain tabanlı bir işlem sistemine dair bir patente bile sahip.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar