Çin, Blok Zinciri Çabalarına Yeni Bir Boyut Kazandırıyor

Varlık bakımından dünyanın en büyük ikinci bankası olan Çin İnşaat Bankası, tahvil piyasasında kullanılmak üzere blok zinciri teknolojisini test etmek için Malezyalı ve Singapurlu ortaklarla iş birliği yapıyor.

Çin İnşaat Bankası’nın Malezya, Labuan’da bulunan şubesi, başlangıçta bir Çin finans kurumu tarafından ihraç edilecek ilk blok zinciri tabanlı dijital güvenlik olarak kabul edilen gelişmeyi yayınlamak amacıyla Labuan merkezli bir finans teknolojisi firması ile ortaklık kurdu.

Çin İnşaat Bankası’nın Labuan planı, tahvil ihraç etmek ve toplamda 3 milyar dolara kadar para toplamak için Ethereum blok zincirini kullanmak ve hem bireylerden hem de kurumlardan oluşan 58 milyon dolarlık bir dilimle yola çıkarak bu dilimi toplamda 3 milyar dolara kadar çıkarmaktı.

Ancak yapılan duyurudan sonraki günler içinde, tahvil ihracı bir sonraki duyuruya kadar ertelendi ve ilk dilimin tokenize edilmiş mevduat sertifikaları şeklindeki ticareti, Labuan tarafından düzenlenen Fusang Borsası’nda devam etmedi.

Blok zinciri teknolojisi tahvil piyasasına verimlilik getirecek

3 Aralık’ta yapılan yeni bir duyuru, blok zinciri tabanlı ihraçla ilgili çalışmanın tamamen askıya alınmadığı ancak bazı kilit aktörlerin değiştiği öne sürüldü. Malezya’nın ulusal borsasının, ülkenin ana menkul kıymetler borsası olan Bursa Malezya’nın ve Labuan Finans Borsası’nın artık işin içinde olduğu belirtilirken Fusang Borsası’ndan söz edilmemesi dikkat çekti.

Fusang, özellikle kripto para birimi ticaretini desteklediği için tüccarların tahvilleri satın almak amacıyla Bitcoin’i (BTC) ABD dolarıyla değiştirebilmeleri bekleniyordu.

Ethereum blok zinciri yerine, sermaye piyasalarında blok zinciri teknolojisinin kullanımında uzmanlaşmış Singapurlu bir finans teknolojisi geliştirme şirketi olan STACS ile tahvil için bir kavram kanıtı araştırılmaya başlandı. STAC, Trident adlı blok zinciri tabanlı bir platform geliştirdi ve Singapur Mali Otoritesi’nden bir finans sektörü teknolojisi ve inovasyon kanıtı olarak hibe almaya hak kazandı.

  Çin Merkez Bankası Bitcoin Ticareti Yapan Tezgah Üstü Firmaları Kara Listeye Aldı

Çin İnşaat Bankası’nın Labuan şubesi ve Bursa Malezya’nın yanı sıra, kavram kanıtı üzerindeki diğer ortaklar arasında yerel düzenleyiciler, Labuan Finansal Hizmetler Kurumu ve Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu ile CIMB Yatırım Bankası Berhad ve Maybank Yatırım Bankası olmak üzere iki banka yer aldı.

Yapılan duyuruda; gerçekleştirilen projede tahvil şablonlarının kullanılmasının, hızlı dağıtım için akıllı sözleşmelere yansıtıldığı ve operasyonel iş akışlarının yerleşim döngülerinde verimliliği ve esnekliği arttırmak için düzenlendiği belirtildi. Çin İnşaat Bankası Labuan’ın, CIMB ve Maybank ile birlikte kavram kanıtının tamamının STACS blok zinciri üzerinde ihraç edilen ve yönetilen birkaç tahvil ihraçlarını simüle ettiği de kaydedildi.

Özel sektördeki finans teknolojisi firmalarıyla bankalar ve düzenleyiciler arasındaki bu başarılı iş birliği sonucunda blok zinciri teknolojisinin tahvil piyasasına verimlilik ve şeffaflık getireceği belirtildi. Projenin sonraki aşamaları için de teknolojinin büyük ölçüde birlikte geliştirilmesi hedeflendi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın