3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Çin’in Covid Kısıtlamalarını Esnetmesiyle Birlikte Bitcoin 30.000 Doların Üzerine Çıktı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin uzun süredir gezindiği 29.000 dolar seviyelerinden kurtularak 30.000 doların üzerine çıktı. Bazı yatırımcılar ve stratejistler Bitcoin’in dibi gördüğünü ve dipten artık çıktığını düşünüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin son 7 günde %7.8, son 24 saatte ise %4.3 artış yaşadı. Son 24 saatte 31.949 dolar seviyelerine kadar çıktıktan sonra bir miktar geri çekilme yaşadı ve şu an bu haberin girildiği esnada 31.654 dolardan işlem görüyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin’in bu son yaşanan artışı 15 Mayıs’tan bu yana en büyük artış.

Geçen hafta Bitcoin nispeten sabit kalsa da Ethereum ve Avalanche gibi tokenler daha büyük darbe almıştı.

ABD piyasaları resmi tatil nedeniyle kapalıyken, Çin’in Covid kısıtlamalarını gevşeteceğini söylemesinin ardından Asya ve Avrupa’da hisse senetleri yükseldi.

Analistler piyasaların uzun zamandır bir ralli beklediğini ve hatta bu rallinin geciktiğini belirtiyor. Bitcoin, kırmızı bölgede art arda sekiz hafta geçirdi ve teknik olarak yalnızca ayı piyasalarının dibinde gördüğümüz seviyelerde aşırı satış yedi.

Geçen hafta S&P 500 Endeksi Kasım 2020’den bu yana en büyük haftalık yükselişi görürken, Bitcoin ise arka arkaya sekizinci hafta düşerek hisse senetleri ile arasındaki korelasyonu bozmuştu.

Analistler hisse senetleri ile Bitcoin arasındaki bu açığın kısa vadede kapanacağını öngörüyor.

Diğer kripto paralara bakacak olursak, Ethereum son 24 saatte %5.2 kadar yükselirken, Avalanche ve Solana ise sırasıyla %1.1 ve %3.3 kadar yükseldi.

Son 24 saatte en fazla artışı ise sırayla, %86 ile Waves, %32 ile Axie Infinity ve %25 ile Cardano yaşadı.

Bazı analistler ise halen piyasaların düzeleceği konusunda umutlu değil. Şu an yaşadığımız ufak çaplı rallinin Ocak 2022’deki görünüme benzediğini söylüyorlar.

İlgili Haber:  Birleşik Krallık Hazinesi, Stablecoinler İçin Yasal Çerçeve Geliştirecek

Bu arada ABD’deki resmi tatil nedeniyle piyasalardaki işlem hacmi de azaldı.

Analistler bu noktaya da dikkat çekerek yaşanan bu son fiyat hareketinin işlem hacminin düşük olduğu ve ABD’deki piyasaların tatil olduğu bir zaman aralığında gerçekleştiğini söylüyor ve bunun yanıltıcı olabileceğini belirtiyorlar.

İspanya ve Almanya’nın Pazartesi günü yayınlanan enflasyon raporları, son haftalarda kripto piyasası üzerinde baskı yaratan makroekonomik belirsizliklerin öyle kolay ortadan kalkmayacağını da gösterdi. Her iki ülkede de tüketici fiyatları Mayıs ayında beklenenden daha hızlı sıçrayarak Avrupa Merkez Bankası’na kriz dönemindeki teşvikleri kaldırması için baskı yaptı. Dünya çapında yükselen faiz oranları, bu yıl riskli varlıklarda bir satış sürecini tetikleyerek Bitcoin’in 31 Aralık’tan bu yana %34 oranında düşmesine neden oldu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar