8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Çin’in Resmi Haber Ajansı NFT Koleksiyonu Yayınlıyor: Çin’in Kripto Paraya Bakışı Değişti mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin’in resmi devlet haber ajansı Xinhua, 24 Aralık Cuma günü bir NFT koleksiyonunu satışa sunacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto para karşıtı duruşu ile bilinen Çin hükümeti destekli Xinhua haber ajansı, bu Cuma bir NFT koleksiyonu yayınlayacak.
  • Çin hükümetinin kripto para konusundaki resmi duruşu göz önüne alındığında bu haber bir çelişki gibi görünebilir.

Kripto para karşıtı duruşu ile bilinen Çin hükümeti destekli Xinhua haber ajansı, bu Cuma bir NFT koleksiyonu yayınlayacak.

Binance indirim kodu

Çin Resmi Haber Ajansı NFT Koleksiyonu Yayınlıyor

Çin’in resmi devlet haber ajansı Xinhua, 24 Aralık Cuma günü bir NFT koleksiyonunu ücretsiz olarak yayınlayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Resmi duyuruya göre Xinhua’nın NFT koleksiyonu, her biri 10.000 kopyaya sahip 11 farklı fotoğraftan ve her biri “2021’in tarihi anlarını” simgeleyen bir “özel baskı” koleksiyonundan oluşacak.

NFT koleksiyonunda yer alacak tarihi anlar arasında Çin Komünist Partisi’nin Tiananmen Meydanı’ndaki 100. yıl kutlamaları ve ülkede 2.7 milyardan fazla Covid-19 aşının hayata geçirilmesi gibi simgesel olaylar yer alıyor.

Xinhua, koleksiyonları üretmek için ülkede hükümet tarafından yetkilendirilmiş bir blok zinciri olan Zxchain’i (yerel sosyal medya devi Tencent’in blok zinciri) kullandığını açıkladı.

Çin’in Kripto Paraya Bakışı

Çin hükümetinin kripto para konusundaki resmi duruşu göz önüne alındığında bu haberler bir çelişki gibi görünebilir. Bu yıl Çinli yetkililer, ülkedeki kripto para işletmelerini ve Bitcoin madenciliğini “çökerterek” küresel pazarlara adeta şok dalgaları gönderdi.

Ülkenin önde gelen ödeme şirketlerinden üçü, kripto para yasağına verdikleri desteği Mayıs ayında yaptıkları bir açıklama ile tekrar gündeme getirdi. Bu açıklama ile birlikte Bitcoin fiyatında da ciddi değer kaybı yaşandı.

Bunun ardından yaz ortasında ise Çinli yetkililer ülke sınırları içindeki madencilik operasyonlarını durdurmaya başladı. Bu süreçte yalnızca Sichuan eyaletindeki en az 26 BTC madencilik çiftliğinin elektrikleri kesildi. Sonrasında Xinjiang’daki yetkililer de yerel madencilik operasyonları için kapatma emirleri yayınladı.

İlgili Haber:  Blockchain Servisleri Sunan Diginex, Nasdaq'ta Halka Arz Edilecek

Çin’in Bitcoin madenciliğine uyguladığı baskı ile birlikte pek çok firma farklı ülkelere taşınmaya başladı. Bu anlamda madencilerin en çok tercih ettiği ülke ABD olurken; Kazakistan gibi bazı ülkeler de Bitcoin madencisi hareketliliğinden önemli ölçüde faydalandı.

Yine de Çin’deki Bitcoin madenciliği yasaklarının ardından ciddi oranda düşen Bitcoin hash oranının toparlanması aylar sürdü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar