Çin, Dijital Yuan Çalışmalarının Kapsamını Genişletiyor

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Çin merkez bankası başkan yardımcısı Li Bo’nun Pazar günü, yıllık olağan bir toplantıda yüksek seviyeli bürokratlara yaptığı açıklamaya göre Çin, dijital yuan çalışmalarının kapsamını daha fazla şehri içerecek şekilde genişletecek. Ancak resmi olarak piyasaya çıkış için belirli bir zaman çizelgesi bulunmuyor.

Çin, ülkelerin merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) oluşturma yarışında önde gelen isimlerden biri olarak görülüyor. CBDC’lerin, küresel finans sistemlerini modernize etmesi, Bitcoin gibi kripto paraların itibari para birimlerine karşı oluşturduğu tehdidin bertaraf edilmesi ile yurtiçi ve uluslararası ödemelerin hızlandırılması gibi birtakım misyonları bulunacak.

Geçtiğimiz sene Çin, Suzhou, Shenzhen, Chengdu ve Xiong’an’ın da aralarında bulunduğu birkaç şehirde dijital para birimi denemelerine başlamıştı.

Dijital Yuan Mevcut Finans Sistemiyle Uyumlu Çalışacak

Li’nin açıklamalarına göre, dijital yuan ya da diğer bir ifadeyle e-CNY, mevcut finansal sistem ile tam uyumlu şekilde çalışacak ve bu sayede dijital bir para biriminin bankacılık sektöründeki yıkıcı etkisi en aza indirilmiş olacak.

Li ayrıca, ülkesinin güneyindeki ada şehri Hainan’da gerçekleşen toplantıda söylediklerine göre, Çin, dijital yuanın ekosistemini geliştirmeye, güvenliğini ve güvenilirliğini arttırmaya ve dijital para birimleri için gerekli yasal ve denetim altyapısını sağlamaya devam edecek.

Açıklamalara göre, dijital yuan Çin vatandaşlarının yanı sıra, gelecek yıl Pekin Kış Olimpiyatları için ülkeyi ziyaret edecek yabancı turistler tarafından da kullanılacak.

Dijital Yuanın Kısa Vadede Sadece Çin İçinde Kullanılması Planlanıyor

Şu anlık dijital yuanın geliştirilmesinin yurtiçiyle sınırlı olması planlanıyor. Ancak uzun vadede uluslararası ödemeler için de diğer ülkeler ile işbirliğine gidilebileceğinin altı çizildi.

Çinli yetkili ayrıca, yuanın uluslararası bir nitelik kazanmasının doğal seyrinde ilerleyeceğini ve dijital yuan için Çin’in hedefinin dolar ya da diğer küresel para birimlerinin yerini almak olmadığını söyledi. Li’ye göre gelişmelere piyasanın kendisi karar verecek.

Aynı toplantıda söz alan, Çin’in eski merkez bankası başkanı Zhou Xiaochuan da, Çin’in dijital yuan çalışmalarının ilk olarak yurtiçindeki bireysel ödemeler için kullanılacağını ve halihazırda birçok problem ile boğuşan uluslararası ödemeler için kısa vadede herhangi bir plan olmadığını söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Yeşil Bitcoin: Ninepoint ETF, Karbon Dengeleme Modeli Başlatıyor

Kanada menşeli Ninepoint ETF, karbon dengeleme programının enerji yoğun Bitcoin endüstrisinin geri kalanı için uygun bir model olacağını umuyor.Haberin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend