Çin, Dijital Yuan Piyangosuna 3 Milyon Dolar Bağışladı

Çin’in Jiangsu eyaletinin ikinci büyük şehri olan Suzhou’nun sakinleri, ülkenin sunduğu dijital yuanı denemek amacıyla e-ticaret şirketi JD.com’un testi aracılığıyla yaklaşık 20.000 işlem gerçekleştirdi.

Yerel medya kuruluşu Global Times’a göre JD.com, 1980’lerde ve 1990’larda doğanların %80’inin, bir işlemin en az 1.527 dolar olduğu dijital para birimi yuanda işlem yapmak için cuma akşamından itibaren platformu kullandığını bildirdi.

E-ticaret sitesi ayrıca, Suzhou şehrinde düzenlenen ve 10.000 fiziksel mağazanın katıldığı “Double Twelve” alışveriş festivalinde dijital yuan için gerçek dünya denemesi yürütürken elde edilen verileri paylaştı.

Suzhou’daki deneme, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) durumlarını test etmek için Çin genelinde gerçekleştirilebilecek birçok denemeden biri olarak değerlendirildi.

Şehrin belediye hükümetinin, hediye sunmanın geleneksel bir yöntemi olan ve sakinler için bir piyangoda 3 milyon dolarlık dijital yuan içeren yaklaşık 100.000 “kırmızı zarf” kaydedildi.

Farklı şehirlerde denemeler gerçekleştirilmeye devam ediyor

Ekim ayında Shenzhen şehri, dijital para birimini tanıtmak için benzer bir pilot programı başlatmış ve 50.000 piyango kazananına açık bir şekilde toplam 1.5 milyonluk hediye vermişti.

Şangay’daki Dijital Rönesans Vakfı’nın genel müdürü Cao Yin, 2021’de Çin’in dijital yuanı test etmek için daha fazla senaryo aramaya devam edeceğini ancak kapsamlı bir lansmanın konusunun şu an için olası olmadığını söyledi. Yetkililer dijital para biriminin güvenli bir şekilde bir şekilde çıkarılabileceğinden emin olana kadar Çin hükümetinin iddialarına devam edeceğini de sözlerine ekleyen Cao Yin, bu konuda kendilerinden başka rekabet edecek kimse olmadığı için acele etmelerine gerek olmadığını söyledi.

Hedef olimpiyat misafirlerini dijital yuanla karşılamak

Çin Halk Bankası da nisan ayında Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan’da dijital yuan için pilot programları başlatmıştı. Kasım ayı itibariyle bu programlar kapsamında toplamda kabaca 300 milyon dolar olan 4 milyondan fazla işlem gerçekleştirdiği bildirildi.

  Pekin, Dijital Para Birimlerini Küresel Finansta "Yeni Savaş Alanı" Olarak Görüyor

Dijital yuan denemelerinin başlamasının ardından Merkez Bankası, test şehirlerinin sayısının Pekin ve Tianjin ile çevredeki Hebei ilini içerecek şekilde genişletileceğini duyurdu. Ağustos ayında bankanın dijital para biriminin, şubat ayında Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenmesi planlanan 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarından önce başlatılabileceği belirtilmişti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın