Çin Dijital Yuan’ı 3000’den Fazla ATM’de Kullanılabilir Duruma Geldi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Çin, Pekin’deki 3.000’den fazla ATM’de dijital Yuan dönüştürme özelliğini kullanıma sundu. Ülkedeki dijital para birimi deneyi her geçen gün genişlemeye devam ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Çin’deki ATM’lerde dijital Yuanı nakit paraya çevirmek mümkün.
  • Özellik ilk olarak Çin’in başkenti Pekin şehrinde kullanıma sunuldu.

Çin’deki yerel haber ajansı Xinhua’nın bugün yaptığı açıklamaya göre, Pekin’deki 3000’den fazla ATM’de dijital Yuan dönüştürme özelliği kullanıma sunuldu. Dijital Yuan, Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesidir.

blank

Dijital Yuan Nedir?

Çin’deki dijital Yuan projesini destekleyen iki önemli finans kurumu; Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) ve Çin Ziraat Bankası (ABC) olarak öne çıkıyor.

Çin’in başkentinde 3.000’den fazla ATM’yi işleten ICBC’nin, ülkede dijital Yuan’ın ticari faaliyetlerde kullanılması için tam destek veren ilk banka olduğu bildiriliyor.

ABC, Pekin’in Dongcheng Bölgesi’ndeki büyük bir iş ve alışveriş bölgesi olan Wangfujing Caddesi’ndeki yaklaşık bir düzine ATM’ye de aynı özelliği ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

CBDC, ABD Doları, Euro veya Çin Yuanı gibi resmi para birimlerinin devlet tarafından kontrol edilen dijital eşdeğerlerini ifade eder. Normal Yuanın aksine dijital Yuan programlanabilir bir paradır ve bir blok zincirine dayalı değildir.

Çin, Merkez Bankası Dijital Para Birimi Yarışında Lider

Birkaç ülke CBDC deneyleri yürütüyor; ancak Çin, bu yarışta lider konumunda. Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, ilerleyen süreçte dijital Yuanı nakit para yerine kullanmayı planlıyor.

Bu ayın başlarında, Pekin Yerel Mali Denetleme ve Yönetim Bürosu, şehirdeki 200.000 vatandaşın 40 milyon Renminbi (6.2 milyon Dolar) değerinde bir çekilişe katılabileceğini duyurdu. Çekiliş sonucunda verilecek olan ödüller dijital Yuan olarak dağıtılacak.

Çin’deki CBDC pilot uygulamaları diğer büyük şehirlerde de devam ediyor. Ülkenin en büyük teknoloji merkezi olan Shenzhen, Ekim 2020’de benzer bir çekiliş düzenledi ve 50.000 vatandaşa toplam 10 milyon Yuan’dan fazla (yaklaşık 1.5 milyon Dolar) dijital Yuan dağıttı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend