5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Çin Dijital Yuan’ı 3000’den Fazla ATM’de Kullanılabilir Duruma Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin, Pekin’deki 3.000’den fazla ATM’de dijital Yuan dönüştürme özelliğini kullanıma sundu. Ülkedeki dijital para birimi deneyi her geçen gün genişlemeye devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin’deki ATM’lerde dijital Yuanı nakit paraya çevirmek mümkün.
  • Özellik ilk olarak Çin’in başkenti Pekin şehrinde kullanıma sunuldu.

Çin’deki yerel haber ajansı Xinhua’nın bugün yaptığı açıklamaya göre, Pekin’deki 3000’den fazla ATM’de dijital Yuan dönüştürme özelliği kullanıma sunuldu. Dijital Yuan, Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesidir.

Binance indirim kodu

Dijital Yuan Nedir?

Çin’deki dijital Yuan projesini destekleyen iki önemli finans kurumu; Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) ve Çin Ziraat Bankası (ABC) olarak öne çıkıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çin’in başkentinde 3.000’den fazla ATM’yi işleten ICBC’nin, ülkede dijital Yuan’ın ticari faaliyetlerde kullanılması için tam destek veren ilk banka olduğu bildiriliyor.

ABC, Pekin’in Dongcheng Bölgesi’ndeki büyük bir iş ve alışveriş bölgesi olan Wangfujing Caddesi’ndeki yaklaşık bir düzine ATM’ye de aynı özelliği ekledi.

CBDC, ABD Doları, Euro veya Çin Yuanı gibi resmi para birimlerinin devlet tarafından kontrol edilen dijital eşdeğerlerini ifade eder. Normal Yuanın aksine dijital Yuan programlanabilir bir paradır ve bir blok zincirine dayalı değildir.

Çin, Merkez Bankası Dijital Para Birimi Yarışında Lider

Birkaç ülke CBDC deneyleri yürütüyor; ancak Çin, bu yarışta lider konumunda. Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, ilerleyen süreçte dijital Yuanı nakit para yerine kullanmayı planlıyor.

Bu ayın başlarında, Pekin Yerel Mali Denetleme ve Yönetim Bürosu, şehirdeki 200.000 vatandaşın 40 milyon Renminbi (6.2 milyon Dolar) değerinde bir çekilişe katılabileceğini duyurdu. Çekiliş sonucunda verilecek olan ödüller dijital Yuan olarak dağıtılacak.

Çin’deki CBDC pilot uygulamaları diğer büyük şehirlerde de devam ediyor. Ülkenin en büyük teknoloji merkezi olan Shenzhen, Ekim 2020’de benzer bir çekiliş düzenledi ve 50.000 vatandaşa toplam 10 milyon Yuan’dan fazla (yaklaşık 1.5 milyon Dolar) dijital Yuan dağıttı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar