28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Çin, Doları Yerinden Etmek için Dijital Parayı Kullanma Niyetinde

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Çin’e karşı Amerika

Son yıllarda Çin hükümeti yuanı uluslararasılaştırmak ve parasal üstünlük için ABD dolarına meydan okumak için uyumlu bir çaba gösterdi. Merkez bankası rezerv para birimi olarak kullanımını artırmak ve uluslararası ticarette benimsenmesini sağlamak için birçok adım attı. En önemlisi, teknolojik açıdan üstün bir para biçimi olarak faturalandırılan egemen bir dijital para birimini tanıtan ilk büyük ülke olması muhtemeldir.

Binance indirim kodu

Bu eylemler ve Pekin’in dolardan vazgeçme niyetini ifade etmedeki açıklığı sayesinde, Çin’in yuanı bir Döviz Soğuk Savaşı olarak uluslararasılaştırma çabalarına gönderme yapmak popüler hale geldi. İlk bakışta bu karşılaştırmayı yapmak kolay olabilir. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki gerçek Soğuk Savaş gibi, bu iddia edilen mücadele geleneksel savaş alanından sürülüyor. Ek olarak, dünyanın nasıl yönetilmesi gerektiğine dair taban tabana zıt görüşlere sahip, biri komünist olan iki küresel gücü içeriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bununla birlikte, iki ülke arasında gerilim kesinlikle artarken, bir Döviz Soğuk Savaşı, Çin’in yuan ile ilgili son davranışını çeşitli nedenlerle açıklamanın doğru yolu değildir. En önemlisi, şu anda bu dinamiğe aktif olarak katılan tek bir taraf var. Amerika, doların üstünlüğünü koruma konusunda pasif davrandı ve bazı eylem çağrılarına rağmen, bu duruş yakın zamanda değişecek gibi görünmüyor.

Peki bu bir Soğuk Savaş değilse nedir? Cevap (benim görüşüme göre), Çin’in küresel finansal sistem ve özellikle doların önceliği üzerinde dijital para birimi isyanı yürütmesidir. Tüm isyanlar gibi, temel bir inançla canlandırılıyor – yani Çinli yetkililerin ve vatandaşların, ülkenin sadece siyasi ve askeri olarak değil, aynı zamanda ticaret ve ticaret söz konusu olduğunda da dünyadaki haklı liderlik yerini almaya hazır olduğuna dair inançları. Yine de bir isyan olarak, etkinliği görevdeki güç tarafından tam olarak takdir edilemeyen alışılmadık taktikler ve silahlar kullanıyor. Bu durumda, Çin’in fintech’teki üstünlüğü ve yakında çıkacak olan egemen dijital para birimi tam da böyle silahlardır.

Çin’in çabalarını bir isyan olarak düşünmek, taktik yaklaşımını ve genel stratejisini açıklamaya yardımcı olur ve finansal bir hegemon ve son çare olarak güvenli bir liman olarak doları yerinden etmeye çalışırken karşılaşmaya devam ettiği önemli zorlukların altını çizer. Çin’in stratejisini ve ilerlemesini değerlendirmek için doğru çerçeveyi kullanmak, yatırımcılara yuanın gelecekte bu görevi üstlenip üstlenmeyeceğini belirlemek için kılavuzlar sağlayabilir.

Soğuk Savaş Değil

Soğuk Savaş benzetmelerinin yanlış yönlendirilmesinin temel nedenlerinden biri, II.Dünya Savaşı sonrası dönemin aksine, iki para birimi arasında derin bir güç dengesizliği kalmasıdır. Örneğin, renminbi (RMB) değere göre küresel ödemeler için en aktif beşinci para birimi olmasına rağmen, Swift’in aylık RMB izleyicisine göre, Ağustos 2020’de pazar payı sadece %1,91 idi. Bu aslında Ağustos 2018’den daha düşüktü. Tersine, dolar %38,96 pazar payıyla en yüksek seviyededir. Başka bir örnek olarak, geçtiğimiz Mayıs ayı itibariyle ABD doları, dünya çapındaki merkez bankası rezervlerinin %62’sini oluşturuyordu.

Güç dengesizlikleri bu kadar büyük olduğunda, her iki taraftaki stratejik hesap ve karar alma değişir. Daha küçük olan taraf, kazanabileceğine inandığı taktiksel savaşlar yapma eğilimindeyken, büyük muadili doğrudan açık çatışmaya davet etmekten kaçınır. Tersine, daha büyük parti biraz daha pasif (veya hatta habersiz) olma eğilimindedir ve ABD’nin doların devam eden önceliğini verili kabul etmeye devam ederken yaptığı gibi, rehavete kapılır.

ABD’nin bu hataya nasıl kapılabileceğini görmek kolay. Doların teflon kaplaması var gibi görünüyor. Mart ayında pandemik panikli piyasalar çöktüğü, bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yanlarında götürdüğü gibi, küresel bir çekişme olduğunda, para doların güvenliğine koşuyor. ABD hükümeti, dünyanın finansal tesisatındaki konumunu korumakla ilgilendiği ölçüde, en çok haydut milletlere ve bireylere karşı kullandığı mali yaptırımların etkinliğinin devamına odaklanmış görünüyor.

Para Birimi İsyanının Özellikleri

Gizliliği kaldırılmış 2011 Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın İsyan Analizi Kılavuzu’na göre, isyancı savaş “hükümet kontrolünü ve meşruiyetini zayıflatırken isyancıların kontrolünü ve meşruiyetini arttırmak için tasarlanmıştır”. Bu karakterizasyon, para birimini uluslararasılaştırma söz konusu olduğunda Çin davranışını mükemmel bir şekilde açıklıyor.

Birincisi, Çin, ekonomik kalkınma programları ve Uluslararası Para Fonu’nun Özel Çekme Hakları sepetine dahil edilmesi gibi proaktif etki kampanyaları yoluyla gelecekteki kontrol için zemin hazırlıyor. Örneğin, takas anlaşmaları, dünya çapında 20’den fazla ülkede yuan takas bankalarının atanması ve daha fazla benimsenmesini sağlamak için ‘Kuşak ve Yol Girişimi’ gibi ekonomik kalkınma paketlerinin kullanılması yoluyla yuan’ı uluslararasılaştırmak için aktif olarak adımlar atmıştır.

İlgili Haber:  BlockFi, SEC’e Bitcoin Trust İçin Başvuru Yaptı

İkincisi ve belki de en önemlisi, kısa bir süre sonra büyük bir ekonomi tarafından ihraç edilen ilk bağımsız dijital para birimi olacak olan ‘dijital yuan’ın geliştirilmesiyle merkez bankası dijital para birimlerinin sorumluluğuna liderlik ediyor. Dijital para birimi için hala onaylanmış bir lansman tarihimiz olmasa da, yakında gerçekleşecek gibi görünüyor. Ek olarak, dijital yuan önemli ilerleme kaydetti. Örneğin, 5 Ekim itibariyle, ülke çapında yürütülen bir dizi devam eden pilot programın bir parçası olarak 1,1 milyar yuan (162 milyon ABD $) değerinden fazla işlem için kullanıldı. En yeni denemelerden birinde, Shenzen’deki yetkililer, yerel bir bölgedeki neredeyse 4k tüccarlarda kullanılmak üzere bir piyango programı aracılığıyla sakinlere 30 dolar değerinde para verecekler.

Bu birkaç nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, başarılı bir lansman, Alibaba gibi büyük teknoloji platformlarının küresel olarak genişlemesiyle kazanılan finansal teknolojide küresel lider olarak Çin’in itibarını daha da artıracaktır. Dijital yuan ile, teknolojik olarak daha üstün bir para biçimi yaratarak bu ilerlemeyi bir sonraki seviyeye taşımaya çalışıyor.

İkincisi, ekonomi üzerinde daha iyi kontrol ve daha hedefli teşvik önlemleri gibi yaygın olarak kullanılan bir dijital para biriminden gelebilecek potansiyel faydalar, pandemiden kurtulurken ekonomisini destekleyecektir. Son olarak, bu iki adımın tamamlanması, ABD’nin itibarını sarsmak ve Çin’in küresel ayak izini genişletmek için bol miktarda mesaj gönderme fırsatı sağlayacaktır.

Kim kazanacak?

Ayaklanmaların çoğu, içeriden bocaladıkları, tabanlarını çekirdek takipçilerinin arkasına genişletemedikleri veya düşmanları tarafından yenildikleri için başarısız oluyor. Başarılı olanlar genellikle doğrusal bir yolda zafere gitmezler ve yatırımcıların belirsiz bir yol beklemesi gerekir.

Yol boyunca engeller, çukurlar ve zorluklar var. Örneğin, Mart ayında piyasalar çöktüğünde dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların ve merkez bankalarının dolara koştuğunu görmek Çinli yetkililer için cesaret kırıcı olmalı. Buna ek olarak, şu anda Çin, yuanın uluslararasılaşması söz konusu olduğunda, takas anlaşmalarının başlatılması ve gelişmekte olan piyasalara RMB cinsinden kredilerin verilmesi gibi, düşük seyreden meyveleri topluyor. Yatırımcı güvenini inşa etmek için sermaye piyasaları ve finans sektörü üzerindeki kontrolünü gevşetme baskısıyla karşı karşıya kalacağı zaman, zor şeyler daha sonra gelecek. Bu tür geçişler, özellikle baskı altında kalan ve meşruiyet için ekonomik refaha dayanan bir ekonomiye sahip tek partili bir ülkede çok zor olabilir. Buna ek olarak, Çin’in küresel itibarı, özellikle gelişmiş ekonomiler arasında, salgını nasıl ele aldığına dair yaygın eleştiriler ışığında, zarar gördü.

Amerikan tarafında, ödeme sistemini yeniden canlandırma ve belki de bir kısmı pandemiye hızlı yanıt verme arzusu nedeniyle hızlanan bir ‘dijital dolar’ yaratma söz konusu olduğunda konuşmalar ivme kazanmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Pekin’den çıkana odaklı herhangi bir şey görmek hala zor. Ek olarak, dijital para birimleri ile ilgili endişeler söz konusu olduğunda, Batı hükümetleri Libra gibi özel sektör alternatifleriyle daha fazla ilgileniyor gibi görünüyor.

Dijital yuan önemli bir ilerleme kaydederse tüm bunlar değişebilir, ancak şimdilik dijital yuanın büyüme özgürlüğü olacağı görülüyor.

Nasıl oynanır?

Bir gün doların hegemonyası, dijital yuan, bitcoin, Libra, başka bir para türü veya yukarıdakilerin bir kombinasyonu ile sona erecek. Yatırımcıların anlaşmazlık zamanlarında paranın nereye akacağını tahmin edebilmeleri için bu kalıpları tanımak önemlidir.

En olası sonuç, dolar düştüğünde finansal sistemin çok kutuplu bir dünya haline gelmesidir. Bu da yatırımcıların ‘güvenli liman’ portföyünde ek çeşitlendirmeye ihtiyaç duyacağını düşündürür. Yuan bu portföyde kesinlikle bir yeri hak ediyor. Özellikle Çin ekonomisi toparlanırken, tahvil piyasası yüksek getiri sunarken ve yuan değer kazanmaya devam ederken.

Bu tespitlerin yapılması, yakından göz önünde bulundurulacak aktif bir yönetim gerektirecektir. Çin para birimi stratejisini bir isyan olarak ele alarak, ilerlemesini izlemek için daha iyi bir şablona sahibiz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar