Çin’in Yeni Havacılık Şehrini Yönetmek için Blockchain Tabanlı “Akıllı Beyin” Kullanılacak

Son güncelleme: 5 ay önce

Blockchain firması CyberVein, Çin’de kurulacak havacılık ve uzay şehri için blockchain tabanlı bir yönetim sistemi oluşturmak için Çin hükümeti ile ortaklık yapıyor.

Singapur merkezli blockchain veri firması CyberVein, Çin’deki Hainan Wenchang International Aerospace City’nin inşaatına katılan 12 firmadan biri oldu.

Havacılık Şehri’nin kurulacağı Hainan, takımadalar halinde 200’den fazla irili ufaklı adadan oluşan Çin’in en küçük eyaletidir.

İnşaat, daha önce bir uydu fırlatma merkezine ev sahipliği yapan site ile geçen ay başladı. “Çin’in ilk havacılık kültür ve turizm şehri” olarak tanımlanan bu yer, Çin uzay aracı ve uydu fırlatma görevlerinde kullanılmak üzere havacılık ürünleri ve destek hizmetlerinin geliştirilmesi için bir merkez olacak.

12 milyon metrekarelik tesis, ülkenin ilk havacılık süper bilgi işlem merkezine ev sahipliği yapacak ve büyük veri (big data), uydudan algılama ve yüksek hassasiyetli konumlandırma teknolojisi dahil olmak üzere 40 teknolojik alanın geliştirilmesine odaklanacak.

CyberVein, Fortune 500 şirketleri Huawei ve Kingsoft Cloud da dahil olmak üzere büyük Çinli firmalarla birlikte çalışacak ve şehrin Akıllı Beyin Planlama ve Tasarım Enstitüsü’nün gelişimini desteklemek için blockchain, yapay zeka ve büyük veri teknolojilerinden yararlanacak.

CyberVein tarafından yapılan açıklamaya göre; şirketin patentini aldığı “veriye dayalı yönetim sistemi” ya da kısa adıyla “Akıllı Beyin” uygulaması, kentsel kamu kaynaklarını organize etmek için gerçek zamanlı verileri işleyecek. Bununla birlikte, yönetim modelinin geliştirilmesinde blok zincirinin nasıl kullanılacağına ilişkin birkaç ayrıntı da kamuoyu ile paylaşıldı.

Şehrin gelişimi, adayı 2050 yılına kadar küresel olarak önemli bir serbest ticaret limanına dönüştürmeyi amaçlayan devasa bir altyapı programı olan Hainan’ın “Serbest Ticaret Limanı” geliştirme girişiminin bir parçası.

  Bitcoin ve Ethereum Ağını Çin mi Yönetiyor?

Çin, 2016 yılında Çin hükümeti ile ortak olan blok zinciri noter onay hizmeti Factom ile birkaç yıldır akıllı şehirler geliştirmek için en iyi dağıtılmış defter teknolojisi ekipleriyle ekip kurmaya çalıştı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın