12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Çin, Kripto Para Endüstrisi Üzerindeki Baskısını Devam Ettireceğini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin Halk Bankası, yılın ikinci yarısı için politika öncelikleri listesinde “kripto para suistimallerine karşı taahhüdünü” yineledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin Halk Bankası, kriptodaki “yasadışı faaliyetleri” engellemeye devam edeceğini ve “dijital para ticareti üzerindeki yüksek baskısını sürdüreceğini” söyledi.
  • Çin, 2017 yılında finans kurumlarının kripto para ile ilgili faaliyet göstermesini yasakladı ve bu yılın başlarından itibaren de Bitcoin madencileri üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaya başladı.
  • Çin, şu anda kendi dijital para birimi üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor: Dijital yuan.

Çin Halk Bankası Cumartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının “kripto para ticareti üzerindeki yüksek baskısını sürdüreceğini” belirtti.

Binance indirim kodu

Çin’deki Endüstri Baskısı Devam Edecek

Açıklama, politika yapıcıların yılın ikinci yarısı için bankanın önceliklerini belirlemesinden bir gün sonra geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çin hükümeti, ülkedeki finans kurumlarının kripto para ile ilgili faaliyet göstermesini yasakladığı 2017 yılından bu yana ülkede kripto ticareti üzerinde yüksek baskı kurdu. Bu, kripto para borsalarının ülkede faaliyet göstermesini engelledi.

Bu yıl 17 Mayıs’ta ise Çin’deki üç büyük ödeme kuruluşu, spekülatif kripto ticaretinin “insanların mülk güvenliğini ciddi şekilde ihlal ettiğini ve normal finansal düzeni bozduğunu” iddia ederek bu düzenlemeye olan bağlılıklarını yeniden teyit etti.

Çin hükümeti, bundan beş gün sonra, “finansal riskleri önlemek ve kontrol etmek” için kripto madenciliğine kısıtlamalar getirerek çabalarını iki katına çıkardı. Bitcoin madenciliğine ilişkin kısıtlamalar, Haziran ayı boyunca ülkeyi sarsmaya devam etti.

Eylül 2019’da Çinli madenciler, küresel kripto madencilerinin %76’sını oluşturuyordu. Kısıtlamalar yürürlüğe girdikten sonra Çinli madencilerin yurt dışına taşınmaya başlaması ile birlikte Bitcoin’in hash oranı da 198 EH/s’den 89 EH/s’ye düşerek %76 oranında geriledi.

İlgili Haber:  Türkiye Merkez Bankası Başkanı: Kripto Düzenlemeleri İki Hafta İçinde Hayata Geçirilecek

Çin, Dijital Yuan Çalışmalarına Son Gaz Devam Ediyor

Çin’de bir yandan kripto para endüstrisi üzerinde yoğun bir baskı oluşturulurken; bir yandan da Çin merkez bankası, kendi dijital para birimi üzerinde çalışmakla meşgul.

Merkez bankasının Temmuz 2021 ilerleme raporuna göre, dijital Yuan şimdiye dek 70.75 milyon işlemde kullanıldı ve Haziran sonunda toplam işlem hacmi 34.5 milyar Yuan (5 milyar Dolar) değerine ulaştı.

Dijital Yuan bir kripto para değildir; Çin’in fiziksel para birimi Renminbi’nin dijital karşılığıdır ve mobil cüzdanlarda tutulur.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar