Çin, Kripto Para Endüstrisi Üzerindeki Baskısını Devam Ettireceğini Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Çin Halk Bankası, yılın ikinci yarısı için politika öncelikleri listesinde “kripto para suistimallerine karşı taahhüdünü” yineledi.

blank

Haberin Özeti

  • Çin Halk Bankası, kriptodaki “yasadışı faaliyetleri” engellemeye devam edeceğini ve “dijital para ticareti üzerindeki yüksek baskısını sürdüreceğini” söyledi.
  • Çin, 2017 yılında finans kurumlarının kripto para ile ilgili faaliyet göstermesini yasakladı ve bu yılın başlarından itibaren de Bitcoin madencileri üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaya başladı.
  • Çin, şu anda kendi dijital para birimi üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor: Dijital yuan.

Çin Halk Bankası Cumartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının “kripto para ticareti üzerindeki yüksek baskısını sürdüreceğini” belirtti.

blank

Çin’deki Endüstri Baskısı Devam Edecek

Açıklama, politika yapıcıların yılın ikinci yarısı için bankanın önceliklerini belirlemesinden bir gün sonra geldi.

Çin hükümeti, ülkedeki finans kurumlarının kripto para ile ilgili faaliyet göstermesini yasakladığı 2017 yılından bu yana ülkede kripto ticareti üzerinde yüksek baskı kurdu. Bu, kripto para borsalarının ülkede faaliyet göstermesini engelledi.

Bu yıl 17 Mayıs’ta ise Çin’deki üç büyük ödeme kuruluşu, spekülatif kripto ticaretinin “insanların mülk güvenliğini ciddi şekilde ihlal ettiğini ve normal finansal düzeni bozduğunu” iddia ederek bu düzenlemeye olan bağlılıklarını yeniden teyit etti.

Çin hükümeti, bundan beş gün sonra, “finansal riskleri önlemek ve kontrol etmek” için kripto madenciliğine kısıtlamalar getirerek çabalarını iki katına çıkardı. Bitcoin madenciliğine ilişkin kısıtlamalar, Haziran ayı boyunca ülkeyi sarsmaya devam etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Eylül 2019’da Çinli madenciler, küresel kripto madencilerinin %76’sını oluşturuyordu. Kısıtlamalar yürürlüğe girdikten sonra Çinli madencilerin yurt dışına taşınmaya başlaması ile birlikte Bitcoin’in hash oranı da 198 EH/s’den 89 EH/s’ye düşerek %76 oranında geriledi.

Çin, Dijital Yuan Çalışmalarına Son Gaz Devam Ediyor

Çin’de bir yandan kripto para endüstrisi üzerinde yoğun bir baskı oluşturulurken; bir yandan da Çin merkez bankası, kendi dijital para birimi üzerinde çalışmakla meşgul.

Merkez bankasının Temmuz 2021 ilerleme raporuna göre, dijital Yuan şimdiye dek 70.75 milyon işlemde kullanıldı ve Haziran sonunda toplam işlem hacmi 34.5 milyar Yuan (5 milyar Dolar) değerine ulaştı.

Dijital Yuan bir kripto para değildir; Çin’in fiziksel para birimi Renminbi’nin dijital karşılığıdır ve mobil cüzdanlarda tutulur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı Gerileyince Robinhood’un Kripto Para Geliri de %78 Oranında Azaldı!

Dogecoin fiyatının uzun bir süredir “çılgınca” hareketler yapmaması sonucunda, ABD merkezli ticaret platformu Robinhood’un kripto geliri de önemli ölçüde...
Send this to a friend