9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Çin, Kripto Para İle İlgili Ticari Faaliyetlerin “Yasadışı” Olduğunu Açıkladı: Bitcoin Fiyatı Ciddi Düşüş Yaşadı!

Önemli Gelişmeler

Çin hükümeti, kripto para yasakları ile ilgili detaylı bir açıklama yaptı.

blank

Haberin Özeti

  • Çin hükümeti, kripto para yasağı hakkında ayrıntılı bir açıklama yayınladı.
  • Hükümet tarafından yayınlanan bildiride, kripto para ile ilgili tüm ticari faaliyetlerin “yasadışı” olduğunun altı çizildi.
  • Bildirinin ardından kripto para piyasasında sert bir düşüş yaşandı.

Çin hükümeti, kripto para yasağı hakkında ayrıntılı bir açıklama yayınladı.

blank

Kripto Para Faaliyetleri “Yasadışı”

Hükümet organlarından yapılan açıklamada, “Son zamanlarda, kripto para ticaret faaliyetleri arttı. Bu, ekonomik ve finansal düzeni bozuyor; ayrıca kumar, yasadışı bağış, dolandırıcılık, ponzi şemaları ve kara para aklama gibi yasa dışı suç faaliyetlerini besliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu riskleri önlemek için Çin hükümeti bugün kripto para konusundaki duruşunu netleştiren bir bildiri yayınladı.

Bildiride vurgulanan temel nokta; kripto paraların, Çin’deki resmi para birimiyle aynı “yasal statüye” sahip olmadığı gerçeği olarak öne çıkıyor. Bildiri, ayrıca, yıllardır yürürlükte olan şeyi – yani kripto para ticaretinin yasalara aykırı olduğunu – yineliyor.

Hükümetin bildirisinde açıkça, “Kripto paralar ile ilgili ticari faaliyetler, yasa dışı finansal faaliyetlerdir.” ifadeleri kullanılıyor.

Bildiri, “risk izlemenin” güçlendirilmesi ve kripto para ticareti ile ilgili erken uyarı sistemleri için de çağrıda bulunuyor.

Bitcoin Fiyatı Çakıldı!

Çin’de bugün yayınlanan bildiri, kripto para piyasası üzerinde son derece ciddi bir etki yarattı. Sektörün amiral gemisi kripto parası Bitcoin, son bir saatte neredeyse %4 oranında geriledi. BTC, şu dakikalarda 41.500 Dolar civarında seyrediyor.

Aynı saatlerde Ethereum fiyatı da %3.3 oranıda geriledi. ETH, şu dakikalarda 2.800 Dolar seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

Öte yandan Huobi token (HT) son birkaç saatte %15’in üzerinde değer kaybetti. Huobi, Çin’de kurulmuş ve Asya genelinde ofisleri bulunan büyük bir kripto para borsasıdır.

İlgili Haber:  Bitcoin’in Aşağı Yönlü Hareketi Kripto Paraya Olan İlginin Azalmasına Neden Olabilir

Çin’in Kripto Para ile Çalkantılı İlişkisi

Bu yıl, Çin kripto endüstrisi için gerçek bir test yılı oldu.

Şubat ayının başlarından itibaren Çin’deki İç Moğolistan ve Sincan gibi eyaletler, kripto para madencilik faaliyetlerini yasaklamaya başladı.

Mayıs ayında ise üç ödeme ve finans derneğinden oluşan bir grup (Çin Ulusal İnternet Finansmanı Birliği, Çin Bankacılık Birliği, Çin Ödeme ve Borsa Birliği), Çin Merkez Bankasının kripto para firmalarına yönelik yasağını yineledi. Söz konusu grup, kripto para ticaretinin “spekülatif” bir faaliyet olduğu konusunda tüketicileri uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend