23 Mayıs 2022, Pazartesi
21.5 C
İstanbul

Çin, Kripto Para Ticareti Aracılığıyla Kara Para Aklayan 1100’den Fazla Kişiyi Tutukladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin, kripto para ticareti yaparak kara para aklayan 1100 kişiyi tutukladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin, kriptoda kara para akladıkları tespit edilen 1100 kişiyi tutukladı.
  • Açıklama, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından yapıldı.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, kripto para ticareti aracılığıyla kara para akladığı tespit edilen yaklaşık 1.100 kişiyi tutukladıklarını açıkladı. Duyuru, Bakanlığın Çin’deki bir sosyal medya uygulaması olan WeChat resmi hesabında yayınlandı.

Binance indirim kodu

Kara para aklama işlemini yapanların, yasadışı yollarla elde edilen geliri kripto borsalarını kullanarak kripto paraya dönüştürmek için %1.5 ila %5 arasında bir komisyon talebinde bulunduğu iddia edildi. Bakanlık, ne kadar kara paranın aklandığı veya hangi ticaret platformlarının kullanıldığına dair ise henüz bir ayrıntı vermedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kriptoda aklanan para ise, hükümet tahminlerine göre, yasadışı telefon ve internet dolandırıcılığından elde edildi.

Söz konusu tutuklama haberleri, Çin’deki kripto endüstrisine yönelik daha geniş bir baskı sürecinin tam da ortasında geldi.

Çin ve Kripto Endüstrisi

Çin, 2017’de kripto para ticaretine yasak getirdi; ancak son haftalarda bu yasak bir kez daha manşetlere taşındı.

Geçen ay, Çin’in önde gelen ödeme kurumlarından üçü – Çin Ulusal İnternet Finansmanı Birliği, Çin Bankacılık Birliği ve Çin Ödeme ve Borsa Birliği – yayınladıkları açıklama ile hükümetin kripto para konusundaki sert duruşunu desteklediklerini yineledi.

Üç endüstri kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, “Son zamanlarda, kripto para fiyatları oldukça dalgalı ve spekülatif hareket etti. Bu durum insanların mülk güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attı ve normal seyrinde işleyen ekonomik ve finansal düzeni bozdu.” ifadeleri kullanıldı.

Çin’deki Üç Eyalet Madencilik Faaliyetlerini Yasakladı

Kripto para ticareti, Çin’de ateş altında kalan tek kripto faaliyeti değil.

İlgili Haber:  Bitcoin Olumlu Bir Haftasonu Geçirdi

Bu haftanın başlarında, Çin’in Qinghai Eyaleti, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto madencilik faaliyetlerini yasakladığını duyurdu.

Qinghai Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Departmanı tarafından dün yayınlanan bir belgeye göre, eyaletteki tüm madencilik işletmeleri kapatılacak ve hiçbir yeni işletmeye onay verilmeyecek.

Qinghai, daha önce madencilik faaliyetlerini yasaklayan Xinjiang ve İç Moğolistan’ın ardından bu kararı alan üçüncü Çin eyaleti oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar