30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Çinli Kullanıcılara CoinGecko ve CoinMarketCap’ten Erişim Engeli Geldi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin hükümetinin internet güvenlik duvarı kısıtlamaları nedeniyle Çinli kullanıcılar, kripto para piyasasının en büyük iki veri sağlayıcı web sitesi olan CoinMarketCap ve CoinGecko’ya artış ulaşamıyorlar.

Binance indirim kodu

Çin, CoinGecko ve CoinMarketCap’i Güvenlik Duvarı Listesine Ekledi

The Block tarafından gerçekleştirilen bir deney, hem CoinMarketCap hem de CoinGecko’nun Çin’in internet güvenlik duvarı tarafından engellendiğini ortaya koydu.

Binance indirim kodu

Buna ek olarak, Çin’in ‘büyük güvenlik duvarı’ tarafından sansürlenen web sitelerinin bir listesinde arama yapılmasına olanak sağlayan Greatfire.org sitesinde yapılan bir aramada da söz konusu iki web sitesinin erişime tamamen engellendiği görüldü. CoinGecko ve CoinMarketCap’in ne zamandan bu yana engelli olduğuna dair net bir veri bulunmuyor. Bununla birlikte kullanıcılar, site trafiğinde bir tıkanma olduğunu 28 Eylül tarihinden bu yana bildiriyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

CoinGecko kurucularından TM Lee, ülkenin IP adreslerine erişimini kesmediklerini söyledi. Lee’ye göre, Çin’in internet sansür ajansı, CoinGecko’yu güvenlik duvarı tarafından engellenen siteler listesine ekledi: “Bildiğimiz kadarıyla önlem olarak bir engelleme yapmadık.”

Bu adım ile birlikte, ülkenin kripto para alım satımı madenciliğine getirdiği kısıtlamaların yanında, vatandaşlarının piyasa hakkında bilgi edinmesini de engellemek istediği ortaya çıktı. Buna rağmen ülkedeki insanlar halen VPN kullanarak söz konusu güvenlik duvarını aşarak bu iki siteye erişim sağlayabiliyor.

Ülkedeki kripto para topluluğu arasında VPN kullanımı giderek artıyor. Özellikle 24 Eylül’de, Çin Halk Bankası’nın kripto paralara karşı sert tedbirler alacağını açıklamasının ardından VPN kullanımı zirve yaptı. Ülkedeki yetkililerin kendilerine karşı müdahalede bulunacağını düşünen birçok kripto para chat grubu yöneticisi, WeChat uygulaması üzerinde isimlerini gizledi ya da WeChat üzerindeki grupları dağıtarak Telegram’a geçiş yaptı.

Kripto para chat grubu yöneticilerinin birçoğu VPN kurulum yönergelerini kripto para topluluğuna dağıtıyor ve Telegram’daki gruplara katılmalarını teşvik ediyor. Bu yöneticilere göre Telegram grupları, kripto paralar ile ilgili konuşmayı daha güvenli kılıyor.

İlgili Haber:  Analistler Hâlâ Bitcoin Fiyatının 20 Bin Dolar Olacağını Öne Sürüyor

Uzun bir süredir kripto paralara karşı sert bir tutum sergileyen Asya ülkesi, Mayıs ayında ardı ardına yaptığı kripto para yasağı açıklamaları ile Bitcoin ve altcoin piyasalarının yerle bir olmasına neden olmuştu. Kripto paralar halen o tarihte yaşanan çöküşten kurtulabilmiş değil.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar