Çin Merkez Bankası Bitcoin Ticareti Yapan Tezgah Üstü Firmaları Kara Listeye Aldı

0
170

Kara listedeki firmalar beş yıldan fazla süre boyunca online bankacılık sistemine erişim yapamayacak. Birçok tezgah üstü kripto ticareti yapan firmanın ilişkilerinin şimdiden sonlandırıldığı bildirildi.

Binance indirim kodu

Çin’deki Bitcoin ve tezgah üstü kripto para satıcıları ülkede yaygın sorunlarla karşı karşıya. Kripto para biriminde işlem yapanlar, banka hesaplarının beş yıl boyunca askıya alındığını görebilirler. Bu yasaklama Çin’in kara para aklama konusundaki geniş önlemlerin bir parçası.

Binance indirim kodu

Yerel haber bülteni WuBlockchain’e göre, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), büyük kripto para birimi tüccarlarıyla ilgili hesapları fişliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu yılın başlarında, PBoC yasadışı kazançları ortadan kaldırmak için çalışmalar başlatarak, yasadışı fonların çoğalmasını önlemek adına hesap bilgilerini ve işlem ayrıntılarını paylaşmaları için ülkenin yerel bankalarıyla ortaklık kurmuştu.

Ağırlıklı kesim ise Çin’in tezgah üstü (OTC) kripto bayileri ya da kamu pazarının dışında (kripto borsalarında olduğu gibi) işlem yapan ve genellikle milyonlarca dolardan fazla işlem yapan firmalardan oluşuyor.

Raporda, bazı tezgah üstü kripto hesaplarının PBoC tarafından tutulan bir “kara listeye” eklendiği ve önümüzdeki üç yıl boyunca banka tarafından verilen kartları kullanması veya önümüzdeki beş yıl içinde çevrimiçi işlem yapmasının yasaklandığı bildirildi. Bu kurallar tüm kara listeye alınmış hesaplar için geçerli ve yalnızca kripto para birimi hesaplarıyla sınırlı değil.

Süreç, bir bankanın risk sisteminin belirli bir hesaptan işlemleri işaretledikten ve kısıtladıktan sonra, hesabı PBoC’nin bölgesel bir şubesine bildirmesi şeklinde işliyor. Bu durum, kara listeye alınmış hesaplarla ilgili bilgilerin daha sonra tüm Çin bankalarına paylaşılmasını sağlayarak, tezgah üstü bayilerinin başka yerlerde yeni hesaplar açmasını önlüyor.

Ticareti Etkileyen Yasaların Eksikliği

Raporda, hareketin birçok kripto tezgah üstü bayisinin işlerini kapatmasına yol açacağı belirtildi.

İlgili Haber:  Güney Kore, Kriptoda Kara Para Aklamaya Yönelik Yeni Cezalar Getiriyor

Ancak, bazı gözlemciler kara listenin basit kripto para satışı yapanları kapsamayacağını söylüyorlar. Kripto borsalarından Huobi, raporda “normal kripto para birimi işlemleri yasadışı değildir ve yalnızca kara para ve yasadışı varlıkları içerenler dondurulacaktır” dedi.

Yine de, tüm bankalarda tümleşik kuralların olmaması, bir tezgah üstü bitcoin ticareti yapan firmanın kendini kara listede bulabileceği anlamına gelecektir. Çin’in kripto para birimleri konusunda somut yasaları bulunmuyor, bu da kripto paraları gri bir yasal alan haline getiriyor ve bu nedenle bireysel bankaların kararları önemli.

Çin için, kripto para birimleri üzerindeki baskı, devlet destekli dijital para birimlerindeki gelişimi göz önüne alındığında ironiktir. Bir yandan ülke, ulusal paranın dijital versiyonu olan dijital yuan’ı piyasaya sürmeye çalışıyor ve kırsal alanlarda ve taksi paylaşım hizmetlerinde testler yapıyor. Ancak Bitcoin gibi herkese açık kripto para birimlerine kesin şekilde karşı çıkıyor. Belki de hepsi planının bir parçası, kim bilir?

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?