5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Çin Merkez Bankası, Dijital Para Yarışını Kazanıyor mu?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin Merkez Bankası, dijital para birimi ile ilgili hayli ilerleme kaydetti. Ancak yeni bir rapora göre bu, en gelişmiş proje değil.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmek için yarışıyor.
  • Ancak yeni bir rapor, genel kanının aksine, Çin’in CBDC alanındanki en gelişmiş ülke olmadığını iddia ediyor.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) geliştirilme aşamasında. Ancak CBDC gelişimi açısından genellikle en gelişmiş ülke olarak lanse edilen Çin, bunu ilk piyasaya süren ülke olmayacak.

Binance indirim kodu

En Gelişmiş CBDC Projesi Bahamalar’da

PricewaterhouseCoopers (PwC) adlı muhasebe firması, yayınladığı yeni raporda, en gelişmiş CBDC projesine sahip ülkenin Sand Dollar ile Bahamalar olduğunu iddia ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bahamalar’da yaşayanlar, mobil uygulama veya fiziksel ödeme kartı aracılığıyla para biriminin dijital cüzdanına erişmeye geçen yıl başladılar.

Bunun yanında Çin’deki CBDC projesi hala deneme aşamasında test ediliyor ve henüz net olarak açıklanmış bir başlangıç zaman çizelgesi bulunmuyor. Ayrıca test sürümüne ülkedeki vatandaşların oldukça kısıtlı bir bölümü erişebiliyor.

Bu, Çin’in dijital Yuanının, tamamen piyasaya sürüldüğünde en etkili CBDC olmayacağı anlamına gelmez. Çin ekonomisi dünyanın en büyük ikinci ekonomisidir; Bahamalar ise bu anlamda 130. sırada yer alıyor. Ayrıca ABD de dahil olmak üzere diğer pek çok gelişmiş ekonomi, Çin’in dijital para birimindeki ilerlemesi konusunda oldukça endişeli görünüyor.

CBDC’den En Çok Sıradan Vatandaş Fayda Sağlayacak

CBDC’ler, bir merkez bankası tarafından desteklenen fiat para biriminin (Euro veya ABD Doları gibi) dijital versiyonlarıdır. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler şu anda merkez bankası dijital para birimlerini geliştirmenin faydalarını araştırıyor.

PwC’nin ortağı ve küresel kripto lideri Henri Arslanian, raporda “Genel halk, CBDC’den en büyük faydalanan kesim olacak çünkü ilk kez dijital bir merkez bankası parasına erişim sağlayacaklar. Ve bu, paranın evriminde büyük bir kilometre taşı olacak.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Cypherpunk Belgeselinde Ekonomistler ve Anarşistler Karşı Karşıya Geldi

Rapor, CBDC’lerin iki türe ayrıldığını söylüyor: Perakende ve bankalar arası. Perakende CBDC, doğrudan vatandaşlar tarafından tutulabilir ve kağıt paranın tamamlayıcısı olarak dijital bir nakit biçimi olarak tercih edilebilir. Bankalar arası CBDC ise bankalar arası ödemeler ve finansal ödeme süreçleri için finans kurumları tarafından kullanılmakla sınırlıdır.

Perakende CBDC’ler konusunda en gelişmiş proje Bahamalar’da bulunuyor. Onu, sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada Kamboçya ve Çin takip ediyor. Bankalararası CBDC söz konusu olduğunda ise en gelişmiş projenin Tayland’a ait olduğu dile getiriliyor. Hong Kong ve Singapur da CBDC çalışmaları ile Tayland’ı takip ediyor.

Rapor ayrıca, blockchainin bu anlamda tercih edilen teknoloji olduğunu ve CBDC projelerinin %88’inin temel teknoloji olarak blockchain kullandığını belirtiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar