30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Çin Merkez Bankası: Dijital Yuan, 20 Milyondan Fazla Cüzdana Sahip

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çin Merkez Bankasının dijital Yuan hakkındaki yeni ilerleme raporu, akıllı sözleşmelerin bir tasarım özelliği olduğunu doğruluyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin Merkez Bankasının (PBoC) ürettiği dijital Yuan gün geçtikçe yayılıyor.
  • Ülkenin merkez bankası, gelişen dijital Yuanının akıllı sözleşmelerle programlanabileceğini açıkladı.
  • Ayrıca yasalar izin verdiği sürece, dijital Yuan anonimliğe de saygı duyacak.

Çin Merkez Bankasının dijital Yuan test süreci gittikçe hız kazanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dijital Yuan ile 5.4 Milyar Dolarlık İşlem Gerçekleştirildi

Bugün yayınlanan ilerleme raporuna göre, Çin Halk Bankası’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC – fiat para biriminin dijital versiyonu) şu anda 20 milyondan fazla cüzdana sahip. Ayrıca bugüne kadar dijital Yuan ile 35.5 milyar RMB (5.4 milyar Dolar) değerinde işlem gerçekleştirildi.

Dijital Yuan, dünyanın en büyük CBDC projesidir. Ancak 1.4 milyarlık Çin’de hâlâ daha toplumun büyük kesimi tarafından kağıt para tercih edildiği için dijital Yuan onun bir rakibi olarak değil; tamamlayıcısı olarak hizmet verecek.

Ancak dijital Yuan’ın da önemli avantajları var. Banka, CBDC’nin “akıllı sözleşme programlanabilirliğini” desteklediğini açıkladı.

PBoC, dijital Yuanının “parasal işlevine zarar vermeyen akıllı sözleşmeler” ile programlanabileceğini ve “güvenlik ve uyum öncülüne” dayandığını söyledi. Banka, akıllı bir temasla çalışan dijital Yuanın otomatik ödemelere olanak sağlayacağını da belirtti.

Akıllı Sözleşme Programlanabilirliği Nedir?

Akıllı sözleşme programlanabilirliği, birkaç yıldır para birimi tasarımının önemli bir parçası olmuştur. Düşük maliyet ve anonimlik gibi diğer özelliklerle birlikte bankanın raporunda bahsettiği yedi tasarım temelinden biridir. Banka, ayrıca, anonimlik özelliğinin kolluk kuvvetleri tarafından “yönetileceğini” duyurdu.

Söz konusu raporda, “e-CNY [dijital Yuan] sistemi, geleneksel elektronik ödeme sistemlerinden daha az işlem bilgisi toplar; yasalar ve yönetmeliklerde aksi belirtilmedikçe üçüncü taraflara veya diğer devlet kurumlarına bilgi vermez.” ifadeleri yer aldı.

İlgili Haber:  Bitcoin Milyarderi Michael Saylor’a Göre Tesla ve Square’in Bitcoin Yatırımları “Buzdağının Görünen Kısmı”

Banka, anonimliği korumak, keyfi bilgi taleplerini engellemek ve gizlilik protokollerini uygulamak için bir “güvenlik duvarı” kuracağını açıkladı.

Öte yandan PBoC, kripto para gibi merkezi olmayan para birimlerinin “gerçek değer eksikliği, akut fiyat dalgalanmaları, düşük ticaret verimliliği ve büyük enerji tüketimi” nedeniyle “günlük ekonomik faaliyetlerde kullanılamayacağının” altını çizdi.

Raporda, kripto paranın finansal güvenlik ve sosyal istikrar için de potansiyel riskler oluşturduğu belirtildi.

Bunun ötesinde geçen ay, Çin’in başkenti Pekin, dijital Yuan kapsamında bir çekiliş düzenledi. Şehrin sakinleri toplam 40 milyon renminbi (6.2 milyon Dolar) değerinde dijital Yuan ödülü kazandılar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar