2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Çin Merkez Bankası, Kripto Para Piyasasının “Daha Katı” Düzenlenmesi Gerektiğini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada, Çin bankalarının ve ödeme kurumlarının kripto paraya daha fazla baskı ve düzenleme uygulaması gerektiğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin Merkez Bankası, kripto para endüstrisinin “daha katı” düzenlemelere tabi olması gerektiğini duyurdu.
  • Çin Merkez Bankası, konu ile ilgili ülkenin beş önemli finans kurulu ile görüştüğünü belirtti.

Çin Merkez Bankası, Çin bankalarına ve ödeme kurumlarına hesap açma, işlemler ve ödemeler de dahil olmak üzere çeşitli kripto para hizmetlerini durdurma çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

Çin Merkez Bankası’nın Alipay de dahil olmak üzere beş bankayla görüştüğü ve ülkenin kripto sektörüne yönelik daha kapsamlı baskısının bir parçası olarak kripto ile ilgili faaliyet yürütmeyi durdurmalarını talep ettiği bildirildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çin Merkez Bankasının görüştüğü diğer finans kurumlarının ise Çin Ziraat Bankası, Çin İnşaat Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası ve Sanayi Bankası olduğu belirtildi.

Çin’in Kripto Endüstrisine Yönelik Baskısı

Çin Merkez Bankası duyurusu, ülkenin özellikle de kripto madenciliği üzerinde büyük baskı oluşturduğu bir dönemde geldi.

Mayıs ayında, Çin’deki bir finans komitesi, “finansal risk teşkil eden faaliyetler” listesine Bitcoin madenciliğini de dahil etti; bu adımın ardından Bitcoin fiyatı %12 seviyesinde geriledi. Çin hükümeti o günlerde, “Hisse senedi, borç ve döviz piyasalarının düzgün işleyişini sürdürmek, yasadışı menkul kıymet faaliyetlerini ciddi şekilde engellemek ve yasadışı finansal faaliyetleri ciddi şekilde cezalandırmak gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Sichuan, Geçtiğimiz Günlerde Bitcoin Madenciliğini Yasakladı

Bu açıklamalardan bu yana da Çin’deki kripto madenciliği üzerinde kurulan baskı gün geçtikçe artmaya devam etti.

Kripto madencileri tarafından oldukça yoğun bir şekilde tercih edilen Sichuan eyaleti, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile birlikte, “yoğun enerji talepleri” nedeniyle Bitcoin madenciliği faaliyetlerini yasakladığını duyurdu. Geçtiğimiz haftalarda da Xinjiang ve İç Moğolistan gibi yine kripto madencileri tarafından yoğun olarak tercih edilen bölgeler benzer yasak kararları aldıklarını açıklamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar