27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

Çin Merkez Bankası, Shenzhen’deki 11 Kripto Para Firmasını Kapattı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin Merkez Bankasının Shenzhen şubesi, yasadışı kripto para faaliyetine karıştıkları iddiasıyla 11 firmayı kapattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin Merkez Bankası (PBOC), Shenzhen’de yasadışı kripto para faaliyeti yürüten 11 şirketi kapattığını duyurdu.
  • Çin, Mayıs ayından bu yana kripto endüstrisine karşı kapsamlı baskını devam ettiriyor.

Çin, son aylarda kripto endüstrisine karşı net bir tavır aldı. Dün, Çin Merkez Bankası (PBOC), Shenzhen’de yasadışı kripto para faaliyeti yürüten 11 şirketi kapattığını duyurdu.

Binance indirim kodu

PBOC’un Shenzhen şubesi, “yasadışı kripto para faaliyeti yürüttüğünden şüphelenilen 11 şirketi, yeniden düzenlemeyi” planlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yerel basın organı Shanghai Securities Journal, ayrıca, PBOC’un finansal tüketicileri kripto teknolojisi konusunda eğitmeyi ve riski önlemeyi amaçlayan bir “pilot proje” yürütmeyi planladığını da öne sürdü.

Çin, Kripto ile Mücadele Ediyor

Çin’de uzun süredir devam eden bir kripto baskısı var.

Kripto ticareti ülkede yıllardır yasa dışı olmasına rağmen, bu yaz kripto para madencilerine de işletmelerini kapatmaları emri verildi. Bu tavır, Çin’deki gelişen kripto madencilik ekosistemine büyük zarar verdi. Cambridge Üniversitesi’nden alınan rakamlara göre, Çin geçen yıl bu zamanlar küresel madencilik endüstrisinin üçte ikisini elinde tutuyordu. Nisan 2021 döneminde ise bu oran %50’nin altına düştü.

PBOC ayrıca bankalara ve diğer ödeme şirketlerine kripto para ile ilgili herhangi bir işi durdurmalarını emreden kapsamlı bir bildiri yayınladı. Bu karardan, tezgah üstü (OTC) ticaret hizmeti veren şirketler de etkilendi ve finans kurumlarına, bu platformlara hizmet vermeyi durdurmaları talimatı verildi.

Bitcoin Madenciliği ve Çin

Kripto endüstrisindeki birçok kişi Çin’in son zamanlardaki kripto baskısından yakınırken, ülkenin sert duruşunun “gümüş bir astarı” olabilir.

Bu yılın başlarında, Bitcoin ağının yıllık enerji tüketimi 130 terawatt-saat seviyesinde idi. Bu, Bitcoin ağının karbon ayak izinin büyük ölçüde 61 milyar pound yanmış kömüre, 9 milyon evin yıllık ortalama elektrik tüketimine veya ortalama bir binek araç tarafından sürülen 138 milyar mil’e eşdeğer olduğu anlamına geliyordu.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Satın Alma Seviyesine mi Düştü?

Bugün, Bitcoin ağının yıllık enerji tüketimi 87 terawatt saate kadar düştü; bu da Bitcoin’in karbon ayak izinin uzun vadede potansiyel olarak azalabileceği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar