Çin Neden Bitcoin İçin Kısıtlamalar Getirmek İstiyor?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Çin kısa bir süre önce, özel şirketler tarafından yapılan kripto para madenciliğine sıkı tedbirler uygulayacağını açıkladı ve bu gelişmeyle birlikte Bitcoin de keskin düşüşler gösterdi. Uluslararası bağlamdan bakıldığında, devam eden koronavirüs pandemisi, fırlayan hammadde fiyatları ve jeopolitik gerginlikler nedeniyle Çin Halk Bankası hedeflerini, finans, iş, ticaret ve yatırım alanlarında stabiliteye çevirdi.

blank

Çin finansal politikasındaki ana odak her daim finansın reel ekonomiye hizmet etmesi olmuştur. Kripto paralar son aylarda çok büyük miktarlarda volaliteler kazandılar ve bu yükseliş trendi de bir tür balona işaret etti. Bitcoin fiyatları son 12 ayda %300’ün üzerinde arttı. Avrupa merkez bankası, 17. yüzyıldaki lale çılgınlığından bile daha büyük boyutlara ulaşan kripto para balonu hakkında uyarılarda bulunmuştu.

Çin, Bitcoin’de Yaşanabilecek Bir Çöküşten En Az Şekilde Etkilenmeyi Hedefliyor

Finansal yapısında stabiliteyi hedefleyen ve reel ekonomiyi domine etmek yerine desteklemek üzerine kurulu olan Çin politikasıyla birlikte, Çinli yetkililerin, bu balon patladığında yaşanabilecek ekonomik şoku engelleyebilmek için kripto paralarda kısıtlamalara gitmesi hiç de sürpriz olmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kripto para servislerine getirilen son yasakta, “Bitcoin’in finans otoriteleri tarafından piyasaya sürülmeyen sanal bir dijital varlık olduğu, yasal ödeme yöntemi olmak gibi parasal özellikler taşımadığı, gerçek bir para birimi olmadığı ve piyasalarda da gerçek bir para birimi gibi kullanılmaması gerektiği” söylendi.

Çin, Para Basma Konusunda Tekel Olmayı Sürdürmek İstiyor

Ancak bu yaklaşım tarzı daha derin bir sorunun da sorulmasına sebep oluyor. Para basma yetkisi kimin elinde? Bu, ekonomi alanlarında uzun süredir sorulan bir soru. Friedrich Hayek gibi liberteryen ekonomistler bu soruya özel kurumlar şeklinde cevap verebilecekken, diğer birçok kişi, parasal ve ekonomik politikaların verimliliğinin sağlanması için bunun cevabını devlet şeklinde veriyor. Paul Krugman’a göre Bitcoin’in içinde de aslında liberteryenizme yönelik güçlü elementler bulunuyor. Bitcoin, itibari para birimlerinin, ülkelerin bu para birimlerini emtialar ile desteklememesi durumunda çökeceğini iddia ediyor ve bu yüzden de özel bir alternatif para biriminin gerekliliğini savunuyor.

Çin’de ekonomi, devletin yönlendirmesi ile birlikte idare ediliyor ve devlet birçok önemli piyasada aktif rol oynamayı sürdürüyor. Para basma konusunda tekel olma isteği aslında bu genel politikanın bir gereği olarak yürütülüyor. Para basma alanında tekel olma isteğinin sadece Çin’e özgü olmadığını, diğer birçok ülkede de benzer durumlar yaşandığını söylemek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend