30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Çin, Ödeme Firmalarının Kripto Para Piyasasında Faaliyet Göstermesini Yasakladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin, finansal kurumların ve ödeme firmalarının kripto parada faaliyet göstermesini yasakladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin, finans kuruluşlarının ve ödeme firmalarının kripto para piyasasında faaliyet göstermesini yasakladı.
  • Bireysel kripto para ticaretine dair ise herhangi bir yasak getirilmedi.
  • Çin, halihazırda devam eden merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışında lider ülke olarak görülüyor.

Çin, finansal kurumların ve ödeme firmalarının kripto para ile ilgili işlem yapmasını yasakladı. Düzenleyiciler, ayrıca, spekülatif olarak nitelendirdikleri kripto ticaretine karşı yatırımcıları uyardı.

Binance indirim kodu

Çin Bankaları, Kripto Para Hizmeti Sunamayacak

Bu yasak, bankalar vb. diğer finansal kuruluşların müşterilere kripto para hizmeti sunmasına izin verilmeyeceği anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Üç endüstri kuruluşu ise bugün konu ile ilgili ortak bir açıklama yaptı. Çin Ulusal İnternet Finansmanı Derneği, Çin Bankalar Birliği ve Çin Ödeme ve Borsa Derneği tarafından yapılan açıklamada, “Son zamanlarda kripto para fiyatları fırladı ve düştü. Kripto paranın spekülatif ticareti, insanların mülklerinin güvenliğini ciddi şekilde ihlal ederek ve normal ekonomik ve finansal düzeni bozarak toparlandı.” ifadeleri kullanıldı.

Son zamanlarda düşüşe geçen kripto paraların en önemlisi, hiç kuşkusuz, dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin. Lider kripto para, son yedi günde %22 oranında değer kaybetti. BTC fiyatı, şu anda 43.000 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Bireysel Kripto Faaliyetleri İçin Herhangi Bir Yasak Yok

Çin hükümeti tarafından alınan karar, kripto dünyasındaki birçok finans kurumunun faaliyetini yasaklasa da; bireysel olarak devam eden kripto para faaliyetlerine dair herhangi bir yasak getirmiyor.

Öte yandan Çin, halihazırda devam eden merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışının en önde giden ülkesi olarak tanımlanıyor. Bu bağlamda Çin’in kripto parada uzak veya kripto paraya tamamen karşı bir duruş sergilediğini söylemek doğru olmayacaktır.

İlgili Haber:  Tesla, Bitcoin Fonlarını Sigortalayacak Sigorta Şirketi Bulmakta Zorlanabilir

Ancak dünya genelinde olduğu gibi Çin’de de kripto parayı düzenleme faaliyetleri tüm hızıyla devam edeceğe benziyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar