Çin, Sosyal Medya Platformu Weibo’daki Bitcoin Influencer Hesaplarını Askıya Aldı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Çin devlet yöneticileri, ülkedeki sosyal medya platformu Weibo’da faaliyet gösteren popüler Bitcoin influencer hesaplarını askıya aldı.

blank

Haberin Özeti

  • Weibo, hafta sonu kripto para ile ilgili birkaç popüler hesabı kapatmak zorunda kaldı.
  • Çin’in kripto endüstrisi üzerindeki baskısının önümüzdeki aylarda da devam edebileceği söyleniyor.

Çin’de faaliyet gösteren Twitter benzeri Weibo platformundaki Bitcoin influencer hesapları askıya alındı. Söz konusu hesaplara girildiğinde, bu hesapların “site kurallarını ihlal ettiği” yönünde bir uyarı mesajı çıkıyor.

blank

Bitcoin Influencer Hesaplarına Yasak Geldi

Yasaktan etkilenen tüm hesapların geniş bir takipçi kitlesine sahip olduğu dile getirildi. Şu anda Çin’deki kripto meraklıları, Bitcoin influencer’ı olarak faaliyet gösteren bu hesaplara erişemiyor.

Öte yandan, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin, Pazar günü 36.800 Doların üzerinde seyrederken; söz konusu yasak haberinin ardından 36.000 Dolara kadar geriledi. Bitcoin, şu dakikalarda ise 36.500 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Bu, Çin menşeli sosyal medya platformu Weibo’nun kripto para ile ilgili ilk yasaklama uygulaması değil. Bu yılın başlarında sosyal medya platformu, Çinli tüccarlar arasındaki en popüler üç kripto borsası Huobi, OKEx ve Binance’in resmi hesaplarını da askıya aldı.

Benzer olaylar önceki yıllarda da yaşandı, Binance ve Tron hesapları, Kasım 2019’da kendilerini aynı yasaklar ile karşı karşıya buldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Çin, Kripto Baskısını Artırıyor

Weibo’daki yasak kararı, BTC.Top ve Huobi Pool da dahil olmak üzere birkaç yüksek profilli Bitcoin madenciliği operatörünün, hükümetin artan baskıları nedeniyle Çin’deki faaliyetlerini durdurma kararını takip ediyor.

Çin’de kripto para üzerine çalışan bir gazeteci olan Colin Wu’ya göre, kripto endüstrisindeki düzenleyici uygulamalar önümüzdeki aylarda da devam edebilir.

Çin, önümüzdeki üç ay içinde, kripto paralara karşı cezai eylemlerin hukuki olarak netlik kazanacağı bazı yasalar çıkarmayı planlıyor. Wu’ya göre, yeni yasalar ile birlikte kripto para alanındaki faaliyetlerin neredeyse tamamı suç çerçevesine alınacak. Bu durum da Çin kripto endüstrisinde şimdiden güçlü bir paniğe yol açmış görünüyor.

Her ne kadar doğrulanmamış olsa da, yeni düzenleme haberleri nedeniyle Çin’deki kripto endüstrisinin, özellikle de madencilerin, ülkeden ayrılmak ve faaliyetlerini başka bir bölgeye taşımak için seçeneklerini değerlendirdiği belirtiliyor.

Madencilik hizmetleri sunan Luxor Tech’in iş geliştirme başkan yardımcısı, Wired UK’ye yaptığı açıklamalarda, “Pek çok madencinin, önümüzdeki iki – üç ay içinde Çin’den ayrılacağını düşünüyorum.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend