28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Çin, Sosyal Medya Platformu Weibo’daki Bitcoin Influencer Hesaplarını Askıya Aldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin devlet yöneticileri, ülkedeki sosyal medya platformu Weibo’da faaliyet gösteren popüler Bitcoin influencer hesaplarını askıya aldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Weibo, hafta sonu kripto para ile ilgili birkaç popüler hesabı kapatmak zorunda kaldı.
  • Çin’in kripto endüstrisi üzerindeki baskısının önümüzdeki aylarda da devam edebileceği söyleniyor.

Çin’de faaliyet gösteren Twitter benzeri Weibo platformundaki Bitcoin influencer hesapları askıya alındı. Söz konusu hesaplara girildiğinde, bu hesapların “site kurallarını ihlal ettiği” yönünde bir uyarı mesajı çıkıyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Influencer Hesaplarına Yasak Geldi

Yasaktan etkilenen tüm hesapların geniş bir takipçi kitlesine sahip olduğu dile getirildi. Şu anda Çin’deki kripto meraklıları, Bitcoin influencer’ı olarak faaliyet gösteren bu hesaplara erişemiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Öte yandan, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin, Pazar günü 36.800 Doların üzerinde seyrederken; söz konusu yasak haberinin ardından 36.000 Dolara kadar geriledi. Bitcoin, şu dakikalarda ise 36.500 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Bu, Çin menşeli sosyal medya platformu Weibo’nun kripto para ile ilgili ilk yasaklama uygulaması değil. Bu yılın başlarında sosyal medya platformu, Çinli tüccarlar arasındaki en popüler üç kripto borsası Huobi, OKEx ve Binance’in resmi hesaplarını da askıya aldı.

Benzer olaylar önceki yıllarda da yaşandı, Binance ve Tron hesapları, Kasım 2019’da kendilerini aynı yasaklar ile karşı karşıya buldu.

Çin, Kripto Baskısını Artırıyor

Weibo’daki yasak kararı, BTC.Top ve Huobi Pool da dahil olmak üzere birkaç yüksek profilli Bitcoin madenciliği operatörünün, hükümetin artan baskıları nedeniyle Çin’deki faaliyetlerini durdurma kararını takip ediyor.

Çin’de kripto para üzerine çalışan bir gazeteci olan Colin Wu’ya göre, kripto endüstrisindeki düzenleyici uygulamalar önümüzdeki aylarda da devam edebilir.

Çin, önümüzdeki üç ay içinde, kripto paralara karşı cezai eylemlerin hukuki olarak netlik kazanacağı bazı yasalar çıkarmayı planlıyor. Wu’ya göre, yeni yasalar ile birlikte kripto para alanındaki faaliyetlerin neredeyse tamamı suç çerçevesine alınacak. Bu durum da Çin kripto endüstrisinde şimdiden güçlü bir paniğe yol açmış görünüyor.

İlgili Haber:  Ethereum Blockchain’indeki Bitcoin Değeri 5 Milyar Dolara Yaklaştı

Her ne kadar doğrulanmamış olsa da, yeni düzenleme haberleri nedeniyle Çin’deki kripto endüstrisinin, özellikle de madencilerin, ülkeden ayrılmak ve faaliyetlerini başka bir bölgeye taşımak için seçeneklerini değerlendirdiği belirtiliyor.

Madencilik hizmetleri sunan Luxor Tech’in iş geliştirme başkan yardımcısı, Wired UK’ye yaptığı açıklamalarda, “Pek çok madencinin, önümüzdeki iki – üç ay içinde Çin’den ayrılacağını düşünüyorum.” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar