Çin ve Facebook Fırtınası Wall Street’in En Kötü Kabusunu Yaratmış Olabilir

Çin'in dijital para birimini piyasaya sürmesi ve Facebook'un Libra'sının tekrar gündeme gelmesi Wall Street'te endişelere yol açtı.

Facebook ve Çin’in başlattığı, bitcoin ve kripto para biriminden ilham alan dijital para birimlerine yönelik yarış bir üst düzeye çıkıyor. Bu durum Wall Street’in en büyük bankalarında gerginliğe yol açtı.

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe, geçen hafta “İşimiz banka iş modellerini korumak değil,” diye uyardı. Dünyanın dört bir yanındaki bankaların, CBDC’lerin banka hesaplarında aşırı nakit depolanmasını önleyeceği bir geleceğe “uyum sağlamaları” gerektiğini savundu.

Facebook’un Libra kripto para birimi için iddialı planları, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve düzenleyiciler tarafından destek buluyor. Sosyal medya devinin etkisinin para politikasını istikrarsızlaştırabileceğinden endişe duyuluyor. Çin’in dijital yuanı şimdiden piyasada yerini aldı. Tüm bunlar ABD Merkez Bankası’nı ciddi bir şekilde dijital para oluşturmayı düşünmeye zorluyor. Wall Street’te bankaların varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olabileceği konusunda şaşkınlık hakim.

Bir risk kapitalisti ve kripto varlık piyasası veri şirketi Coin Metrics’in başkanı olan Nic Carter, “Merkez bankası dijital para birimlerinin bazı uygulamalarının, ticari banka faaliyetlerine aracılık ettiği anlaşılabilir,” dedi.

“Örneğin, perakende CBDC’ler, para tabanının M1’e [dolaşımdaki toplam para birimi] oranını büyük ölçüde artırabilir. Etkileşimde bulunduğumuz tüm elektronik paralar ticari banka yükümlülükleridir. Eğer doğrudan Fed’de hesaplar alabilirsek, bu da bankaları resmin dışına iter.”

Merkez Bankaları CBDC Peşinde

Dijital bir doların veya euro’nun tıpkı merkez bankaları tarafından çıkarılan normal madeni paralar ve banknotlar gibi çalışacağı, ancak Fed gibi merkez bankalarının banknot basmak ve bozuk para basmak yerine uygulamalar ve çevrimiçi hesaplar aracılığıyla nakit dağıtması ile tamamen çevrimiçi olduğu düşünülüyor.

Bu yılın başlarında, ülke genelinde teşvik fonlarının dağıtılmasına yardımcı olacak dijital bir doların yaratılması ABD’li milletvekilleri tarafından gündeme getirildi. Ancak koronavirüs teşvik tasarısının son taslağına ulaşamadı.

  CBDC’ler İçin BIS ve Merkez Bankalarının Sunduğu Gereksinimler

Bu arada, Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, önümüzdeki iki ila dört yıl içinde euro’nun dijital bir versiyonunu başlatabileceğini öne sürdü. Neredeyse tüm büyük merkez bankalarının şimdi CBDC araştırmasıyla meşgul oldukları düşünülüyor.

Geçen ay, eski JP Morgan yöneticisi ve şu anda dijital varlık yönetimi şirketi CoinShares’in icra başkanı Daniel Masters Forbes’e CBDC’lerin ticari bankaların “var olmalarını durdurmalarına” neden olabileceğini, blok zinciri ile çalışan merkezi olmayan finansmanın (DeFi) yerini alabileceğini söyledi.

Merkez bankasının para birimlerini dijitalleştirme planlarının yanı sıra, bankalar, koronavirüs krizi nedeniyle önemli ölçüde şiddetlenen 2008 mali krizinin kalıcı etkileriyle de mücadele ediyor.

Ekonomist ve finans yazarı Frances Coppola, “Merkez bankası dijital para birimleri, bankaları tasarruf sahiplerine daha iyi faiz oranları sunmaya zorlayacak” dedi. “Bu tasarruf yapanlar için iyi bir şey, ancak bankalar için zaten düşük faiz oranları ve niceliksel genişleme nedeniyle azalmış olan karların daha da daraltılması anlamına geliyor.

“Bankalar perakende mevduattan çok piyasa finansmanına güvenmeye başlarsa, potansiyel olarak bir finansal istikrar sorunu da vardır. Düzenleyiciler, merkez bankası borç verme olanaklarından daha fazla yararlanmak için bankalara güvenebilirler.”

Carter, “Bankalar zaten arka planda,” diye ekledi. “Negatif oranlar, net faiz marjına dayalı tüm işletmelerin fiilen eski olduğu anlamına geliyor.”

Ancak Carter iyimser. 21 milyon tokenlik sabit arzıyla Bitcoin’in bankalar için beklenmedik bir yaşam çizgisi sağlayabileceğini düşünüyor.

Carter, “Bitcoin, bence bankaları tamamen kesmek yerine bankacılığa enerji veren bir varlıktır” dedi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın