2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Çin’de Kripto Para Krizi Yoğunlaşırken; Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Düşmeye Devam Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin, 2017’den bu yana zaten uyguladığı “kripto paraların kullanımına ilişkin yasağını” yineleyerek piyasanın son günlerde ciddi fiyat darbesi almasına neden oldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin hükümetinin kripto para ticareti ile ilgili yasak açıklamasının ardından son 24 saatte kripto para piyasasının toplam değeri %5 oranında düştü.
  • Aynı süreçte tüm önde gelen kripto paralar da %5 – %10 arasında değer kaybı yaşadı.

Sektördeki tüm kripto paraların toplam piyasa değeri, Çin hükümetinin kripto para ticareti ile ilgili yasak açıklamasının ardından son 24 saatte %5 oranında düştü.

Binance indirim kodu

Çin’deki Kripto Para Yasağı

Çin hükümeti konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda, kripto para ticaretindeki faaliyetler son derece arttı. Bunlar, ekonomik ve finansal düzeni bozuyor; kumar, yasa dışı bağış toplama, dolandırıcılık, ponzi şemaları ve kara para aklama gibi suç faaliyetlerini besliyor.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu, Çin’in kripto para ile ilgili yaptığı ilk yasak açıklaması olmasa da; piyasa bu açıklamaların korkusuna kapıldı ve ciddi değer kaybetti. Söz konusu yasak açıklaması, son bir haftadır piyasalarda var olan Çinli emlak devi Evergrande ile ilgili olası bir “çöküş” korkularını da şiddetlendirdi.

Önde Gelen Kripto Paralar Ne Durumda?

Şu dakika itibariyle, Bitcoin fiyatı son 24 saatte yaklaşık %4.2 oranında değer kaybederek 42.500 Dolar seviyesine geriledi.

Aynı süreçte Ethereum %7.7 düşüşle 2.900 Dolara; Cardano %1.1 düşüşle 2.22 Dolara; Binance Coin %7.4 düşüşle 351 Dolara; Ripple’ın XRP’si %6.5 düşüşle 0.93 Dolara; Solana %7.3 düşüşle 138 Dolara; Polkadot %3.5 düşüşle 30 Dolara ve Dogecoin %6.6 düşüşle 0.20 Dolara geriledi.

Bu arada, kripto topluluğunun volatilite, piyasa momentumu, sosyal medya gönderileri ve diğer ölçütlere dayalı duygularını ölçmek için geliştirilmiş olan “Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi”, geçtiğimiz günlerde “korku” bölgesine geçiş yaptı ve piyasadaki düşüşün psikolojik etkilerini de gözler önüne serdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar