9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Çin’de Kripto Para Krizi Yoğunlaşırken; Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Düşmeye Devam Ediyor

Önemli Gelişmeler

Çin, 2017’den bu yana zaten uyguladığı “kripto paraların kullanımına ilişkin yasağını” yineleyerek piyasanın son günlerde ciddi fiyat darbesi almasına neden oldu.

blank

Haberin Özeti

  • Çin hükümetinin kripto para ticareti ile ilgili yasak açıklamasının ardından son 24 saatte kripto para piyasasının toplam değeri %5 oranında düştü.
  • Aynı süreçte tüm önde gelen kripto paralar da %5 – %10 arasında değer kaybı yaşadı.

Sektördeki tüm kripto paraların toplam piyasa değeri, Çin hükümetinin kripto para ticareti ile ilgili yasak açıklamasının ardından son 24 saatte %5 oranında düştü.

blank

Çin’deki Kripto Para Yasağı

Çin hükümeti konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda, kripto para ticaretindeki faaliyetler son derece arttı. Bunlar, ekonomik ve finansal düzeni bozuyor; kumar, yasa dışı bağış toplama, dolandırıcılık, ponzi şemaları ve kara para aklama gibi suç faaliyetlerini besliyor.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu, Çin’in kripto para ile ilgili yaptığı ilk yasak açıklaması olmasa da; piyasa bu açıklamaların korkusuna kapıldı ve ciddi değer kaybetti. Söz konusu yasak açıklaması, son bir haftadır piyasalarda var olan Çinli emlak devi Evergrande ile ilgili olası bir “çöküş” korkularını da şiddetlendirdi.

Önde Gelen Kripto Paralar Ne Durumda?

Şu dakika itibariyle, Bitcoin fiyatı son 24 saatte yaklaşık %4.2 oranında değer kaybederek 42.500 Dolar seviyesine geriledi.

Aynı süreçte Ethereum %7.7 düşüşle 2.900 Dolara; Cardano %1.1 düşüşle 2.22 Dolara; Binance Coin %7.4 düşüşle 351 Dolara; Ripple’ın XRP’si %6.5 düşüşle 0.93 Dolara; Solana %7.3 düşüşle 138 Dolara; Polkadot %3.5 düşüşle 30 Dolara ve Dogecoin %6.6 düşüşle 0.20 Dolara geriledi.

Bu arada, kripto topluluğunun volatilite, piyasa momentumu, sosyal medya gönderileri ve diğer ölçütlere dayalı duygularını ölçmek için geliştirilmiş olan “Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi”, geçtiğimiz günlerde “korku” bölgesine geçiş yaptı ve piyasadaki düşüşün psikolojik etkilerini de gözler önüne serdi.

İlgili Haber:  Ünlü Modellemesiyle Bilinen Analist Yorumladı: Bitcoin 2024'e Kadar 288.000 Doları Bulabilir

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend