23 Mayıs 2022, Pazartesi
20.9 C
İstanbul

Çin’deki Bitcoin Madencileri Ucuz Elektriğe Erişimi Kaybetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Çin’in İç Moğolistan’daki yerel yetkilileri, Bitcoin madencilerine devlet destekli elektrik sağlamayı bırakıyor.

Binance indirim kodu

Çin haber kuruluşu Weixin’e göre, Çin’in İç Moğolistan’daki Bitcoin madencilerine artık operasyonlarını yürütmeleri için sübvansiyonlu elektrik sağlanmayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kuzey Çin’in doğal olarak soğuk iklimi, ucuz, becerikli işgücüne sahip olması ve devlet destekli elektrik gibi hükümet politikaları, bölgedeki madencilik işletmelerinin büyümesini tarihsel olarak desteklemiştir. Her yıl yüz milyonlarca gelir elde eden AntPool gibi “büyük oyuncular”, bölgede yer almakta ve Çin’in Bitcoin’in toplam hash oranındaki %60’lık devasa payına katkıda bulunan bir madencilik havuzunun parçası olarak operasyonlarına devam etmekteler. Ama bu değişecek gibi gözüküyor.

Çin haber ajansına göre, Çin birdenbire 24 Ağustos’ta kripto madenciliği için devlet destekli elektrik fiyatlarının iptal edilmesini gerektiren bir kanun yayınladı.

Hareket, yetkililerin sübvansiyonlu elektrik almak için ruhsat sahibi olan madencilik firmalarıyla ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından geldi. Ana sorun, yerel yönetim için genel bir teşvik eksikliği ve madencilik işletmelerini desteklemek için daha geniş Moğol bölgelerine fayda sağlanmamasıydı.

Raporda geçen yıl yapılan bir duyuruda “Madenciliğin reel ekonomiyle hiçbir ilgisi yok” denildi.

Bu politika değişikliğiyle bölgedeki madenciler elektrik giderlerinde %33’ün üzerinde bir artış görecekler. Aynı politikanın Kuzeybatı Çin’deki Sincan’da da yürürlüğe konması bekleniyor.

Raporda, “en büyük oyunculardan” bazıları da dahil olmak üzere en az 21 madencilik işletmesinin etkilendiği belirtildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar