Çin'in İç Moğolistan'daki yerel yetkilileri, Bitcoin madencilerine devlet destekli elektrik sağlamayı bırakıyor.
Çin'in İç Moğolistan'daki yerel yetkilileri, Bitcoin madencilerine devlet destekli elektrik sağlamayı bırakıyor.

Çin’in İç Moğolistan’daki yerel yetkilileri, Bitcoin madencilerine devlet destekli elektrik sağlamayı bırakıyor.

Çin haber kuruluşu Weixin’e göre, Çin’in İç Moğolistan’daki Bitcoin madencilerine artık operasyonlarını yürütmeleri için sübvansiyonlu elektrik sağlanmayacak.

Kuzey Çin’in doğal olarak soğuk iklimi, ucuz, becerikli işgücüne sahip olması ve devlet destekli elektrik gibi hükümet politikaları, bölgedeki madencilik işletmelerinin büyümesini tarihsel olarak desteklemiştir. Her yıl yüz milyonlarca gelir elde eden AntPool gibi “büyük oyuncular”, bölgede yer almakta ve Çin’in Bitcoin’in toplam hash oranındaki %60’lık devasa payına katkıda bulunan bir madencilik havuzunun parçası olarak operasyonlarına devam etmekteler. Ama bu değişecek gibi gözüküyor.

Çin haber ajansına göre, Çin birdenbire 24 Ağustos’ta kripto madenciliği için devlet destekli elektrik fiyatlarının iptal edilmesini gerektiren bir kanun yayınladı.

Hareket, yetkililerin sübvansiyonlu elektrik almak için ruhsat sahibi olan madencilik firmalarıyla ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından geldi. Ana sorun, yerel yönetim için genel bir teşvik eksikliği ve madencilik işletmelerini desteklemek için daha geniş Moğol bölgelerine fayda sağlanmamasıydı.

İlgili Haber:  Bitcoin Core

Raporda geçen yıl yapılan bir duyuruda “Madenciliğin reel ekonomiyle hiçbir ilgisi yok” denildi.

Bu politika değişikliğiyle bölgedeki madenciler elektrik giderlerinde %33’ün üzerinde bir artış görecekler. Aynı politikanın Kuzeybatı Çin’deki Sincan’da da yürürlüğe konması bekleniyor.

Raporda, “en büyük oyunculardan” bazıları da dahil olmak üzere en az 21 madencilik işletmesinin etkilendiği belirtildi.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here