Çin’deki Bitcoin Madenciliği 2024’e Kadar 130 Milyon Metrik Tona Ulaşacak

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Çin’in Bitcoin madenciliği endüstrisinin havacılık endüstrisi karbon emisyonlarının %14’üne eşdeğer olduğunu ortaya koydu.

Haberin Özeti

  • Yeni bir araştırmaya göre, Çin’deki Bitcoin madenciliğinin 2024’te zirveye çıkacağı tahmin ediliyor.
  • Araştırmacılar, Bitcoin’in artan enerji tüketiminin küresel sürdürülebilirlik çabalarına zarar verebileceğini dile getiriyor.

Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Çin’in Bitcoin madencilik endüstrisi kontrol edilmediği takdirde 2024 yılına kadar 130.5 milyon metrik ton karbon emisyonu üretebilir. 2019 havacılık rakamlarına göre bu, uçuş kaynaklı yıllık karbon ayak izinin %14’üne eşit olacaktır.

Bitcoin Madenciliği İçin Yasal Düzenleme Gerekli

Nature tarafından yayınlanan “Çin’deki Bitcoin blockchain operasyonunun karbon salınımı akışları ve sürdürülebilirliği için politika değerlendirmeleri” başlıklı araştırma, Çin’in Bitcoin madencilik endüstrisinin 2024’e kadar olan etkisini ortaya koydu.

Çalışma, Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nin bir üyesi olan Shangrong Jiang tarafından yayınlandı. Araştırmacılar, “Bitcoin madenciliğinin artan enerji tüketimi ve buna bağlı karbon emisyonlarının potansiyel olarak küresel sürdürülebilir çabalarını baltalayabileceğini” savundu.

Çin’in Bitcoin madenciliği araştırmanın öngördüğü seviyelere ulaşırsa, karbon emisyonları Çek Cumhuriyeti ve Katar da dahil olmak üzere pek çok ülkenin karbon ayak izini aşacak.

Çalışma, Çin’de Bitcoin’in karbon ayak izini sınırlamak için daha etkili bir dizi düzenleme politikasına geçmeyi öneriyor.

Quantum Economics’te Bitcoin analisti olan Jason Deane konu ile ilgili, “Madencilerin güce ihtiyacı var. Yenilenebilir enerji kaynakları uzun ömürlülük ve daha ucuz fiyatlar nedeniyle tercih edilirken, yetkililer tarafından sağlanan tek seçenek kömür ise, bu durum daha da kötüleşebilir.” dedi.

Bitcoin, Arjantin’den Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Çalışma, politika müdahaleleri olmadan, Çin’deki Bitcoin blok zincirinin yıllık enerji tüketiminin 2024 yılına kadar 296 terawatt-saatlik (TWh) zirveye ulaşmasının beklendiğini iddia ediyor. Bu, tüm ağın mevcut yıllık enerji tüketiminin iki katından daha fazla.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları Bitcoin enerji tüketimini takip eden bir Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi oluşturdu.

Bugün, Bitcoin’in tahmini yıllık enerji tüketimi, Cambridge endeksi başına 137 TWh’dir. Bu, Bitcoin’in Arjantin’den daha fazla enerji tükettiği anlamına geliyor. Dahası, Bitcoin’in kendisi bir ülke olsaydı, enerji tüketimi açısından ilk 30 ülke arasında yer alırdı.

Bitcoin’in TWh rakamını kullanarak, ağın yıllık karbon ayak izini tahmin etmek ve bunu dünyanın karbon ayak izi üzerindeki daha somut etkilerle karşılaştırmak mümkündür. Geçen ay, Bitcoin’in karbon ayak izinin, genel olarak 61 milyar pound yanmış kömüre, 9 milyon evin ortalama yıllık elektrik tüketimine veya bir binek araçla sürülen 138 milyar mile eşit olduğu açıklandı.

Her ne kadar Çin, 2030 yılına kadar karbon emisyonları sorununu çözme sözü verse de Bitcoin madenciliği ciddi çevreci eleştirilerin odağı olmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend