30 Eylül 2022, Cuma
27.9 C
İstanbul

Çin’deki Çöküşün Ardından Bitcoin Madencilik Zorluğu Düşüyor: Peki Bu Bitcoin Fiyatına Nasıl Etki Edecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çin, Bitcoin madencilerini kapanmaya veya taşınmaya zorlarken, Bitcoin madencilik zorluğu da %27 oranında düşüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin’deki madencilik baskısına paralel olarak Bitcoin madencilik zorluğunun %27 düşmesi bekleniyor.
  • Veri merkezi LAZM’in kurucu ortağı Roman Nekrasov’a göre bu durum, Temmuz ayı ortasında Bitcoin’de yeni bir fiyat düzeltmesine neden olabilir.

Bitcoin Zorluk Tahmincisi’ne göre, Çinli madencilik havuzlarının büyük çöküşünü takiben Bitcoin madencilik zorluğunun %27 oranında düşmesi bekleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Adından da anlaşılacağı gibi, Bitcoin madencilik zorluğu, her 10 dakikada bir yeni bir blok üretmek için gereken hesaplamaların genel karmaşıklığını ifade eder.

Ancak Bitcoin blok zincirinin hash oranı (ağın toplam hesaplama gücü) önemli ölçüde dalgalanabileceğinden, madencilik zorluğu da her 2.016 blokta bir veya ortalama iki haftada bir otomatik olarak kendini ayarlar. Bunun nedeni, ağa yeni madencilik sistemleri eklendiğinde, blokların başlangıçta amaçlanandan daha hızlı üretilebilmesi ve bunu telafi etme zorluğunun artmasıdır.

Çin’in Bitcoin Madenciliğine Yönelik Baskısı

Bitcoin madencilik zorluğundaki düşüş, Çin’deki Bitcoin madenciliğine yönelik büyük bir baskının hemen ardından geliyor.

Sichuan, Yunnan ve Qinghai gibi Çin eyaletlerinde yerel madenciler donanımlarını kapatmak ve hatta başka ülkelere taşımak zorunda kaldı. Aynı zamanda, Çin merkez bankası da ödeme platformlarını ve bankaları herhangi bir kripto para faaliyeti gerçekleştirmekten men etti. Çin’in bu uygulamaları, genel olarak kripto para fiyatlarında önemli bir düşüşe yol açmasının yanı sıra Bitcoin hash oranında da ani bir çöküş yaşanmasına neden oldu.

Blockchain.com’dan elde edilen verilere göre, bu süreçte, yeni Bitcoin bloklarının üretimi 20 dakikada bire düşmeye başladı. Öte yandan endüstriyel madencilik veri merkezi LAZM’in kurucu ortağı Roman Nekrasov’a göre, yaklaşmakta olan %27’lik düşüş, bu anlamda gerçekleşecek son düşüş olmayabilir.

İlgili Haber:  Ödeme Şirketi Moneygram’a Ripple Ortaklığı ile İlgili Dava Açıldı

Temmuz Ortasında Bitcoin Yeni Bir Fiyat Düzeltmesi Yaşayabilir

Nekrasov, konu ile ilgili verdiği demeçte, “Çin veri merkezlerinin kapatılması, Bitcoin ağının zorluğunda birden fazla kez düşüşe neden olabilir. Beklenen %27’lik düşüş nihai oran değil. Mevcut hash oranı önümüzdeki iki hafta içinde değişmezse, madencilik zorluğu Temmuz ortasında %20 daha düşebilir.” ifadelerini kullandı.

Nekrasov ayrıca, böyle bir düşüşün, Bitcoin fiyatındaki son düşüşü “biraz dengeleyebileceğini” ve diğer madencilerin gelirlerini günde 1 terahash olarak artırmaya yardımcı olabileceğini açıkladı. Öte yandan, zorluktaki düşüşler, Bitcoin fiyatı üzerinde ek aşağı yönlü baskı riski de yaratabilir.

Nekrasov, bu anlamda, “Temmuz ortasında, kripto para çıkışındaki artışla orantılı olarak başka bir Bitcoin fiyat düzeltme dalgası görebiliriz.” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar