Çin’den Ayrılan Bitcoin Madencileri Miami’ye Yönelebilir

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Miami, yoğun düzenleyici baskı nedeniyle Çin’den ayrılmayı planlayan Bitcoin madencilerinin yeni durağı olabilir.

blank

Haberin Özeti

  • Çinli Bitcoin madencileri, ülkedeki düzenleyici baskı artarken taşınacak yeni bölgeler arıyor.
  • Miami Belediye Başkanı Francis Suarez ise, onları “Bitcoin Şehrine” çekmek istediklerini belirtiyor.
  • Madenciler, Miami’nin nükleer gücünün cazip olduğunu; ancak elektrik maliyetinin rekabetçi olmadığını dile getiriyor.

Çin menşeli Bitcoin madencileri, ağdaki hash oranının %65’ini oluşturuyor. Ancak ülkede artan düzenleyici baskı nedeniyle pek çok madencilik tesisi yurt dışına taşınmak için fırsatlarını araştırıyor.

Pek Çok Bitcoin Madencisi Çin’den Ayrılmayı Düşünüyor

Bu arayışın ortasında, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez ise madencileri şehrine davet ediyor. Konu ile ilgili CNBC’ye açıklamalarda bulunan belediye başkanı, Çin’den ayrılmak isteyen Bitcoin madencilerine “neredeyse sınırsız ve ucuz nükleer enerji kaynağı ve istikrarlı bir şehir” vaat ediyor.

Suarez, Bitcoin madencilik faaliyetleri ve enerji ihtiyacı ile ilgili “Nükleer güce sahip olmamız, bunun çok ucuz bir enerji olduğu anlamına geliyor. Bu durumun da ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Madenciler saat başına belirli bir kilovat fiyatına ulaşmak istiyorlar. Bu yüzden onlarla bu konuda çalışmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Miami’de kilovat saat (kWh) başına elektrik maliyeti 0.10 Dolar seviyesindedir: Bu, 0.13 Dolarlık ulusal ortalamadan daha düşük bir düzey. Öte yandan ABD hükümeti de nükleer enerjinin büyük bir farkla en güvenilir ve en çevre dostu enerji kaynağı olduğunu düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Miami: Bitcoin Başkenti

Francis Suarez, Miami’yi tamamen bir Bitcoin şehrine dönüştürmek istiyor. Geçtiğimiz günlerde şehirde düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında il yöneticileri Miami’nin “Bitcoin’e adanmış bir kampüs” olacağını dile getirdi.

Ancak Suarez’in konuşması henüz Çinli Bitcoin madencilerini ikna edememiş gibi görünüyor. Çin menşeli Bitcoin madencilik şirketi Power360’tan Max Hu, Miami’nin elektrik fiyatının “yeterince rekabetçi olmadığını” dile getirdi.

Çin’den ayrılan madencilerin bir diğer odak noktası olan Kazakistan’da kWh başına 0.03 Dolar enerji ücreti alınıyor. Bu anlamda Kazakistan, enerji maliyeti açısından pek çok madenci için daha uygun bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Bitcoin madenciliğine yatırım yapan Çinli girişimci Wayne Lin ise bu olumsuzluklara rağmen Miami’nin madencilik faaliyetleri için ideal bir nokta olduğuna inanıyor. Lin, en önemli şeyin enerji maliyeti veya iklimden ziyade siyasi istikrar olduğunu düşünüyor ve konu ile ilgili “Başka bir yerde politikalar aniden değişebilir; ve ben her seferinde tesisimi baştan kurmak için milyonlarca Dolar harcamak istemem.” ifadelerini kullanıyor.

Bu anlamda ABD’deki siyaset Çin veya Kazakistan’dakinden daha istikrarlı olabilir. Florida nükleer enerjiyi sever ve Miamililer Bitcoin’e aşıktır…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kripto Borsası FTX, League of Legends Espor Serisine 7 Yıllık Sponsor Oldu

FTX borsası, League of Legends Espor serisi ile 7 yıllık sponsorluk anlaşması imzaladığını duyurdu. Haberin Özeti Kripto para borsası FTX,...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend