5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Çin’den Ayrılan Bitcoin Madencileri Miami’ye Yönelebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Miami, yoğun düzenleyici baskı nedeniyle Çin’den ayrılmayı planlayan Bitcoin madencilerinin yeni durağı olabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çinli Bitcoin madencileri, ülkedeki düzenleyici baskı artarken taşınacak yeni bölgeler arıyor.
  • Miami Belediye Başkanı Francis Suarez ise, onları “Bitcoin Şehrine” çekmek istediklerini belirtiyor.
  • Madenciler, Miami’nin nükleer gücünün cazip olduğunu; ancak elektrik maliyetinin rekabetçi olmadığını dile getiriyor.

Çin menşeli Bitcoin madencileri, ağdaki hash oranının %65’ini oluşturuyor. Ancak ülkede artan düzenleyici baskı nedeniyle pek çok madencilik tesisi yurt dışına taşınmak için fırsatlarını araştırıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Pek Çok Bitcoin Madencisi Çin’den Ayrılmayı Düşünüyor

Bu arayışın ortasında, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez ise madencileri şehrine davet ediyor. Konu ile ilgili CNBC’ye açıklamalarda bulunan belediye başkanı, Çin’den ayrılmak isteyen Bitcoin madencilerine “neredeyse sınırsız ve ucuz nükleer enerji kaynağı ve istikrarlı bir şehir” vaat ediyor.

Suarez, Bitcoin madencilik faaliyetleri ve enerji ihtiyacı ile ilgili “Nükleer güce sahip olmamız, bunun çok ucuz bir enerji olduğu anlamına geliyor. Bu durumun da ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Madenciler saat başına belirli bir kilovat fiyatına ulaşmak istiyorlar. Bu yüzden onlarla bu konuda çalışmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Miami’de kilovat saat (kWh) başına elektrik maliyeti 0.10 Dolar seviyesindedir: Bu, 0.13 Dolarlık ulusal ortalamadan daha düşük bir düzey. Öte yandan ABD hükümeti de nükleer enerjinin büyük bir farkla en güvenilir ve en çevre dostu enerji kaynağı olduğunu düşünüyor.

Miami: Bitcoin Başkenti

Francis Suarez, Miami’yi tamamen bir Bitcoin şehrine dönüştürmek istiyor. Geçtiğimiz günlerde şehirde düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında il yöneticileri Miami’nin “Bitcoin’e adanmış bir kampüs” olacağını dile getirdi.

Ancak Suarez’in konuşması henüz Çinli Bitcoin madencilerini ikna edememiş gibi görünüyor. Çin menşeli Bitcoin madencilik şirketi Power360’tan Max Hu, Miami’nin elektrik fiyatının “yeterince rekabetçi olmadığını” dile getirdi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 40.000 Doları Aştıktan Sonra Yeni Bir Ralliye Hazırlanıyor

Çin’den ayrılan madencilerin bir diğer odak noktası olan Kazakistan’da kWh başına 0.03 Dolar enerji ücreti alınıyor. Bu anlamda Kazakistan, enerji maliyeti açısından pek çok madenci için daha uygun bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Bitcoin madenciliğine yatırım yapan Çinli girişimci Wayne Lin ise bu olumsuzluklara rağmen Miami’nin madencilik faaliyetleri için ideal bir nokta olduğuna inanıyor. Lin, en önemli şeyin enerji maliyeti veya iklimden ziyade siyasi istikrar olduğunu düşünüyor ve konu ile ilgili “Başka bir yerde politikalar aniden değişebilir; ve ben her seferinde tesisimi baştan kurmak için milyonlarca Dolar harcamak istemem.” ifadelerini kullanıyor.

Bu anlamda ABD’deki siyaset Çin veya Kazakistan’dakinden daha istikrarlı olabilir. Florida nükleer enerjiyi sever ve Miamililer Bitcoin’e aşıktır…

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar