25 Mayıs 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

Çin’den CBDC’ye Yeşil Işık

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çin Halk Bankası tarafından çıkarılacak CBDC’nin ismi DC/EP olarak belirlendi. Pilot, olumlu ilerleme kaydetti.

Binance indirim kodu

Çin Halk Bankası başkan yardımcısı Fan Yi Fei, DC/EP pilotu sırasında 3,13 milyon işlem gerçekleştiğini ve toplam işlem hacminin 1,1 milyar yuan (yaklaşık 160 milyon dolar) olduğunu söyledi. Kullanıcıların, DC/EP cüzdanındaki kullanıcı arayüzünden etkilenmediği bildirildi. Dijital cüzdanların ticari bankalarla bağlantılı olarak tasarlandığı bildirilse de, bir merkez bankasının genellikle kullanıcıya yönelik uygulamalarda uzmanlığı olmadığı için ve Çin CBDC dağıtım için iki kademeli bir sistem kullandığından bu beklenmelidir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çinli kullanıcılar, tek dokunuşlu ödemelere dayalı yakın alan iletişimine alışkın. Alipay ve Wechatpay, bu raylardan yılda 60 Trilyon dolardan fazla para akışıyla ülkenin ödeme ortamına hakim.

Pilot, 2022’deki Kış Olimpiyatları’nda devam edecek. Bu, DC/EP’nin önümüzdeki iki yıl boyunca başlatılamayacağı anlamına geliyor.

Yasal zemin, Çin Halk Bankası web sitesinde 23 Ekim Cuma günü saat 19.00’da (Çin saati ile) kamuoyunun görüşüne açık olan “Çin Halk Bankası Yasası nın gözden geçirilmiş bir taslağı ile hazırlandı. Yorumlar e-posta, faks veya normal posta yoluyla gönderilebilir. Yorumlar için son gün 23 Kasım.

Maddelerin İçeriği Neler

Madde 19 (Renminbi Birimi) “Renminbi birimi yuan ve Renminbi para birimi jiao ve senttir. RMB, fiziksel formu ve dijital formu içerir. ” dijital para biriminin çıkarılması için yasal bir temel sağlamak. Bu, DC/EP’yi yasal ihale olarak belirleyen ve daha geniş bir sürüm için hazırlayan bu tür ilk yasadır.

Madde 22 (Tokenler) “Hiçbir birim veya birey, piyasada dolaşımda olan RMB’nin yerini alacak token, kupon ve dijital token üretemez veya satamaz.” En azından, bu, RMB’nin böyle istikrarlı bir madeni para çıkarmak için dolaşımdan rezerv içine alınması gerekeceğinden, doğrudan RMB’ye sabitlenmiş herhangi bir sabit coini yasaklayacaktır. Yalnızca orijinal belgede Çince okuyabilen hukuk uzmanları doğru şekilde fikir verebilir. Ancak bu kanunun farklı yorumları da olabilir. En geniş yorum, Çin’deki tüm kripto para tokenlerinin yasaklanacağı yönündeydi. Bu büyük bir mesele ve tüm kripto para birimlerinin fiyatlarını olumsuz etkileyecektir.

İlgili Haber:  Blockchain ile Etkinleştirilmiş Akıllı Sözleşmelere Dair

22.Maddenin herhangi bir ihlali, tüm karlara el konulması, tüm tokenlerin imha edilmesi ve yasadışı miktarın beş katından daha az para cezası verilmesiyle sonuçlanacaktır. Durum ciddi ise cezai kovuşturma ve olası hapis cezası olan 61. maddenin ikinci fıkrasına göre cezalandırılır.

Çin hükümeti uzun bir oyun oynuyor. E-ticaret ve ödemeler için entegre platformlarla ödeme yığınını hızla tüketen Çinli özel para operatörlerinden kesinlikle geri çekiliyorlar. DC/EP için yasal dayanak ve RMB dolaşımını tehdit edecek bir meydan okuyucu madalyonun yasaklanması daha çok yapı taşıdır. DC/EP çalışmaları 2014’te başladı. Dijital ipek yolu aracılığıyla küresel etki için stratejik bir teklif olarak da görülüyor.

Hyperledger Fabric’e dayalı entegre bir Blockchain tabanlı hizmet ağı (BSN), altyapıların nihai altyapısı olmaya aday kriptografik olarak güvenli dağıtılmış bir depodur. BSN, bulut, yapay zeka ve büyük verinin dikey entegrasyonunun temelini oluşturacak ve 5G ile birbirine bağlanacak. Çinliler için değişiklik, en büyük blockchain test ağı yayında olduğundan evde başlayacak. DC/EP, nihayetinde bu yaygın alt tabakaya dayanacak. BSN’yi uluslararasılaştırma planları mevcut. Çinli iş ortakları yurtdışında bile DC/EP’yi benimsemek zorunda kalabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar